Így hat a szülők kommunikációja a gyerekek érzelmi fejlődésére

2025. március 17.
A szülői kommunikáció meghatározza a gyermekek érzelmi és pszichológiai fejlődését
A szülői kommunikáció meghatározza a gyermekek érzelmi és pszichológiai fejlődését
Fotó: Drazen Zigic/Getty Images

A szülői kommunikáció alapvetően meghatározza a gyermekek érzelmi és pszichológiai fejlődését. Hogyan befolyásolják a mindennapi kijelentések az érzelemszabályozást, az önértékelést és a társas kapcsolatokat? Murányi Edina pszichológussal beszélgettünk arról, hogy a szavaknak milyen hosszú távú hatásai, az érzelmek elfojtásának pedig milyen veszélyei lehetnek az önérvényesítés fontossága mellett.

A gyermeknevelés egyik legnagyobb kihívása a tudatos és ösztönös nevelési stratégiák egyensúlyának megteremtése. A gyermekek számára a biztonság és az önállóság biztosítása kiemelt fontosságú, mivel ezek alapvetően meghatározzák érzelmi és pszichológiai fejlődésüket. A szülők által használt nyelvezet és a kommunikációs minták mélyrehatóan befolyásolják a gyermekek önértékelését, érzelmi szabályozását és társas kapcsolatait.

A könnyezés és érzelemkifejezés pszichológiai aspektusai

A társadalmi elvárások gyakran előírják, hogy a férfiak kevésbé mutassák ki érzelmeiket. Az olyan kijelentések, mint például „A kisfiúk soha nem sírnak”, hosszú távon negatív következményekkel járhatnak az érzelemszabályozás és a mentális egészség szempontjából. Murányi Edina gyermek- és felnőtt ESP pszichológus és kríziskezelő tréner szerint a kényszerített érzelemszabályozás epigenetikai szinten is hatást gyakorolhat a fejlődő psziché struktúrájára.

Az érzelemkifejezés elfojtása nem csupán a pillanatnyi érzelmi állapotot befolyásolja, hanem hosszú távon hozzájárulhat az érzelmekkel kapcsolatos diszfunkcionális mintázatok kialakulásához, például az empátia csökkenéséhez, az érzelmek elnyomásához és a társas kapcsolatok romlásához” - magyarázza a szakértő, aki hozzáfűzi, hogy a pszichológiai kutatások egyértelműen alátámasztják, hogy az érzelmek elfojtása fokozhatja a szorongásos és depressziós tünetek kialakulásának esélyét.

glamour plusz ikon Milyen a valóban egészséges munkakörnyezet és miért éri meg odafigyelni rá? Szakértő válaszol

Tizenhét éves rablót fogtak el a rendőrök

A pszichoterápiás beavatkozások során gyakran előkerül az érzelmek tudatos feldolgozásának és kifejezésének jelentősége, mivel ezek elengedhetetlenek az egészséges érzelmi működéshez és az interperszonális kapcsolatok stabilitásához. Egyes kutatások arra is rámutattak, hogy a gyermekkorban elfojtott érzelmek hosszú távon fizikai tünetek formájában is megjelenhetnek, például pszichoszomatikus megbetegedések, krónikus szorongás vagy alvászavarok formájában” - fejti ki a pszichológus.

Igazságosság és önérvényesítés

A szakértő arról is beszél, hogy a gyermeknevelés során alkalmazott igazságossági elvek jelentős hatással vannak a gyermek későbbi társas viselkedésére. „Az olyan kijelentések, mint a »Te vagy a nagyobb, erősebb, add oda szépen«, azt sugallhatják, hogy a gyermeknek kötelessége lemondania saját igényeiről mások javára, amely hosszú távon alacsony önértékelést és önérvényesítési nehézségeket eredményezhet.

Murányi Edina véleménye szerint a gyermekek önvédelmi képességei és társas kompetenciái szoros összefüggésben állnak a családban elsajátított mintákkal. Az ilyen szülői minták eredményeként a gyermekek alárendelődő attitűdöt tanulhatnak meg, amely hosszú távon gátolja őket abban, hogy kiálljanak saját érdekeik mellett. Ez a fajta nevelési gyakorlat különösen hátrányos lehet az iskolai és munkahelyi környezetben, ahol az önérvényesítés és az asszertivitás alapvető készségek.

A pszichológiai kutatások hangsúlyozzák, hogy a gyermekek önérvényesítési készségeinek támogatása és az egészséges határok kijelölése elengedhetetlen az autonóm fejlődésük szempontjából. A megfelelő érzelmi támogatás mellett szükséges az olyan kommunikációs minták átadása is, amelyek lehetővé teszik a gyermek számára, hogy konstruktívan kifejezze szükségleteit és véleményét anélkül, hogy konfliktusok során háttérbe szorulna.

glamour plusz ikon Tényleg befolyásolja a személyiségünket, hányadik testvérként jöttünk világra?

Tizenhét éves rablót fogtak el a rendőrök

A gyermekek kompetenciaérzetének támogatása

A szakértő arra is kitér, hogy a gyermekek fejlődésében meghatározó szerepet játszik a környezetük visszacsatolása. „Az olyan negatív üzenetek, mint például »Te aztán soha nem leszel művész«, különösen károsak lehetnek az önbizalom és az énkép fejlődése szempontjából. A pszichológiai kutatások szerint a gyermekek belső motivációja és kompetenciaérzete jelentősen összefügg a szülői támogatással és elismeréssel.