Netflix-szemek: a rövidlátás lassan népbetegség - a szemed világa könyörög a több offline létért, csak nem hallod meg
Lassan, de biztosan még inkább felértékelődik az az idő, amit offline töltünk - már csak a szemeink épségének szempontjából is. Szakértők beszélnek arról, hogy a kijelzők által kibocsátott fényeknek milyen kockázatai vannak és hogyan védekezhetünk ellenük.
Te gondolkoztál már azon, hogy a sok monitor előtt eltöltött idő mennyire károsan hat az egyik legfontosabb érzékszerved, a szemed egészségére? Legyen szó tévéről, számítógépről, telefonról, a kijelzők fénye veszélyes a látásunkra nézve. A Szemes Optika optometristáját, Ujvári Melindát és a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatóját, prof. dr. Nagy Zoltán Zsoltot kérdeztük a mindennapi jelentős képernyőidő veszélyeiről és a lehetséges megoldásokról.
Megdöbbentő statisztikák
Minden háztartásban elérhetővé váltak a televíziók, érintő képernyős telefonokkal, táblagépekkel kommunikálunk egymással és a számítógép sokaknál már állandó munkaeszköz, így az emberek szokásai is megváltoztak. „Mind a nemzetközi, mind a magyar kutatások megmutatták, hogy az elmúlt évtizedekben megváltoztak az emberek tévézési, számítógépezési és mobilozási szokásai.
Az NMHH kutatásai bizonyítják, hogy a felnőtt lakosság tévénézése az elmúlt tíz évben gyakorlatilag nem változott Magyarországon, sőt, az Egyesült Államokban a 2009-2010 körüli csúcsról már csökkenőben van” - mondja Melinda. Nem marad következmények nélkül a huszonegyedik századi ember életformája, a szemészeti klinika igazgatója szerint szépen kirajzolódik a kontrollálatlan képernyőnézés eredménye, ugyanis mára már rengetegen küzdenek rövidlátással.
„Az emberi szem nyilvánvalóan nem a képernyőkhöz alkalmazkodott: anatómiailag egy egyszerű, egylencsés, változtatható fókuszú rendszer, mely ellazult állapotban a végtelenben lévő tárgyak képét vetíti élesen a retinára. Bármely más távolság esetén akkomodál, azaz az izmok segítségével módosítja a fókusztávolságot. A rövidlátás (más néven myopia) esetén a kép nem a retinán, hanem az előtt keletkezik, a távolabb levő tárgyak homályosan vagy elmosódottan látszanak” - magyarázza a professzor.
„Felmérések szerint a rövidlátás előreláthatólag öt milliárd embert fog érinteni 2050-re. Kialakulása egyre fiatalabb korban jelentkezik, ekkor gyorsabb és magasabb dioptria értéket ér el a látás romlása, ezen túlmenően pedig az idősebb korban jelentkező egyéb szembetegségek kialakulására is hatással lehet.”
Nem csak a látást befolyásolja
Melinda szerint több tényező is szerepel a rövidlátást kiváltó okok között, amelyek lehetnek genetikai eredetűek, az urbanizációból fakadóan, amely a kevesebb szabadban tartózkodást hozta magával, a munkavégzés következtében, a legújabb és legjelentősebb pedig a digitális eszközök használata. „Számos kutatás bizonyította, hogy a számítógép használata növeli a rövidlátás esélyét és mértékét, sőt egyes felmérések szerint
minél közelebb van a képernyő, az még tovább emeli a kockázatokat.
Így az egész közeli képernyőre való koncentrálás még jelentősebb kitettséget jelenthet” - teszi hozzá a professzor. A látásproblémákon túl egyéb kellemetlenségeket is érzékelhetünk, ami a digitális eszközök túlzott használatára vezethető vissza. „A digitális eszközök használata a látás problémákon túl is számos hátrányos hatással járhat: ilyenek az álmatlanság vagy rossz minőségű alvás, fej-, nyak-, váll- vagy hátfájás, kognitív zavarok, mozgáshiány és addiktív problémák” - magyarázza Melinda.
Hatékony védekezés
A felnőtteknek javasolt napi képernyőidő a munkaidőn túl ne haladja meg a két órát, fiatalabb korban ennél még rövidebbre érdemes csökkenteni a mindennapos időintervallumot. Ujvári Melinda azt tanácsolja, hogy próbáljuk minimálisra redukálni a napi digitális használatot, ha szükséges, állítsunk magunknak korlátokat, akár az eszközön is. Továbbá „felnőttek és fiatalok számára a kék fény ellen hasznos védelmet jelenthet a kékfényszűrős lencse.
Amennyiben sokat használunk számítógépet vagy mobiltelefont, tabletet, mindenképpen kérjünk a szemüvegünk lencséjére ilyen réteget vagy ilyen technikájú lencsét válasszunk!” A szakértő hozzátette, hogy „használjunk tükröződésmentes lencsét, ami csökkenti a csillogást, növeli a kontrasztot, és sok esetben kiszűri a káros hullámhosszú kék fényt is. A szemszárazság elkerüléséhez nagyon hasznos a különböző szemcseppek használata.”
Fontos, hogy ne kezdjük el saját magunkat diagnosztizálni, ha a helyzet súlyosbodni látszik, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. „Látásproblémáinkkal mindenképpen forduljuk szakemberhez és gyermekünk látását is ellenőriztessük rendszeresen, hiszen a fiatal szem nagyobb alkalmazkodóképessége nehezebbé teszi számunkra a problémák felismerését, és a látásromlás korai felfedezése gyermekkorban megelőzheti a felnőttkori szövődmények kialakulását” - egészíti ki az egyetemi tanár.
Előbb jelentkezik, mint gondolnád
A szakemberek egyöntetűen óva intenek attól, hogy a kisgyermek figyelmét televízióval, vagy okos eszközökkel kössük le, ugyanis a fejlődésben lévő szervezetre sokkal intenzívebb hatást gyakorolnak, pláne a két éves kor előtt. „Például Tajvanon a két év alatti gyermekek számára tiltott az elektronikus eszközök használata, melynek megszegéséért a szülők felelőssé tehetők, és a tizennyolc év alattiak számára is csak az »észszerű« használati idő a megengedett” - mutat rá az optometrista szakértő.
„Tudományos tapasztalatok bizonyítják, hogy a kevés napfény hátrányosan befolyásolja a gyermekek növekedését, a szem és a látás fejlődését, az alacsony hullámhosszú kék fény kitettség pedig növeli a gyermekeknél a rövidlátás kialakulásának esélyét. Javasolt, hogy a gyermekek tíz éves korukig minél több időt töltsenek a szabadban természetes megvilágítás és napfény mellett, mert ez a rövidlátás kialakulásával szemben védelmet jelenthet” – teszi hozzá a professzor úr.
Glam-tipp: Szerencsére van a fényszűrő lencsével ellátott szemüvegen túl néhány alternatív módszer, amivel kezelheted szemeid fáradtságát. Válassz hűsítő szemkörnyékápolót, ami rögtön felfrissíti a szemkörnyéket, tegyél fel szemmaszkot és turbózd fel a hatást szemkörnyék masszírozó készülékkel vagy tedd próbára a frissítő szemcseppek hatékonyságát!