Sok várandós nőnek bűntudata van amiatt, hogy úgy érzi, csak a boldogságra kellene koncentrálnia

A várandósság is a kapunyitások közé tartozik, ugyanúgy, mint az első munkahely
A várandósság is a kapunyitások közé tartozik, ugyanúgy, mint az első munkahely
Fotó: Shutterstock

Kapunyitásnak nevezzük az élet új korszakait, legyen szó kamaszkori lázadásról vagy az első munkahelyről. Van egy olyan élethelyzet is, amelyhez nem merünk „pánik” jelzőt párosítani, pedig nagyon is idegen, sőt egyenesen ijesztő. A szülővé válás is a kapunyitási korszakok közé sorolható, miért nem merünk beszélni arról, hogy igenis rengeteg félelemmel találkoznak a nők ebben az időszakban?

Áldott állapot, mondják a várandósságra, pedig a terhesség egy sokkal találóbb kifejezés. Mert bár valóban egy különleges és megismételhetetlen korszakba lép ilyenkor egy nő, ne feledjük, hogy ez a korszak tele van kérdésekkel. A várandósságot jó okkal nevezhetjük a nők életének egyik legszebb időszakának, mert ez valóban így is van, de ennek az utazásnak van egy másik oldala is, amiről már nem beszélünk. Ez egy szorongással, aggodalommal és sok bizonytalansággal átszőtt időszak.

Gondoljunk csak a legalapvetőbb kérdésekre. Mi lesz a karrieremmel? Jó helyre jön a baba? Képesek leszünk arra, hogy ezzel a változással is megbirkózzak? Ezek a kérdések sok nő fejében ott motoszkálnak, ahogy az anyaság küszöbére érkeznek. Ne feledjük, hogy a terhesség nem csupán egy biológiai állapotot jelent, hanem egy új identitás és egy teljesen új szerep felvételét is.

„Nehéz beismerni, hogy félünk”

Dr. Emma Svanberg brit pszichológus célzottan a várandós nők és az anyák mentális egészségére specializálódott, hiszen jól tudja, a valóságban a terhesség messze nem olyan idilli, mint a romantikus filmekben.

A várandósság egy rendkívül intenzív időszak, olyan, akár egy érzelmi hullámvasút. Mind tudjuk, hogy ez az időszak minden nő számára különleges, ugyanakkor arra már kevesebbet gondolunk, hogy tele van kihívásokkal, hiszen egy teljesen új szerepre kell felkészülniük a nőknek, miközben az életük bizony alapjaiban fog megváltozni” – mondja a szakértő, majd hozzáteszi, hogy meglepően sokan félnek nyíltan beszélni ezekről az aggodalmaikról.

A társadalmi elvárások miatt sok nő úgy érzi, hogy egy boldog állapotot élnek át, ezért ilyenkor nem illik a félelmekről beszélni, vagy kétségeket táplálni azzal kapcsolatban, hogy valóban készen állnak-e az anyaságra. „Nagyon sok páciensem mondja, hogy bűntudata van amiatt, mert úgy érzi, hogy ilyenkor csak a boldogságra kellene koncentrálnia. Ez a bűntudat viszont csak tovább növeli a belső feszültséget, és hosszú távon súlyosabb szorongáshoz vezethet.”

Az sem mellékes, hogy a szorongás káros hatással van a magzatra. Már csak az a kérdés, hogy ha egyszer ennyi aggasztó kétség lengi körbe a várandós hónapokat, akkor miért nem beszélünk többet arról, hogy mit tehetünk a szó szerinti terhes állapot ellen – már ami a lelki oldalt jelenti?

glamour plusz ikon Egy lombikprogramos édesanya őszinte vallomása: „Elkeserítő volt, hogy csak egy átlagos protokollt próbáltak ránk erőltetni"

Egy lombikprogramos édesanya őszinte vallomása: „Elkeserítő volt, hogy csak egy átlagos protokollt próbáltak ránk erőltetni"

Az egyensúly megtalálása

Az egyik leggyakoribb félelem a várandós nők körében az, hogy hogyan tudják majd összhangban tartani a karriert a családi élettel. „Amikor a gyermekvállalás kérdése előkerül, sok nő úgy érzi, hogy válaszút elé érkezett: karriert épít vagy gyermeket vállal, mintha a kettő egyszerre nem lehetne sikeres. Ez a dilemma pedig különösen erős azoknál, akik hosszú éveken át dolgoztak azért, hogy elérjenek egy bizonyos pozíciót vagy szakmai megbecsültséget, és nem akarják azt elveszíteni” – mondja Dr. Emma Svanberg.

Az egyensúly megtalálása valóban nem egyszerű, és természetesen nincs egyetlen helyes út, amely minden nő számára megfelelő lenne, azonban fontos felismerni, hogy a várandósság és az anyaság nem feltétlenül jelentik a karrier végét. Sok nő számára az anyaság új perspektívát hoz, amely egy újfajta erőt és újfajta motivációt ad a munkahelyi kihívásoknál is. Az sem ritka, hogy az otthon töltött hónapok vagy évek alatt az anya új szakmába kezd, holott korábban elképzelni sem tudta, hogy váltana.

Meglepő, hogy milyen sok új gondolat születik az anyává válás alatt, a pszichológus szerint pedig érdemes ezekre a hangokra figyelni.

A kulcs, hogy ne ragaszkodjunk túlzottan az előre eltervezett forgatókönyvhöz, mert könnyen lehet, hogy az élet más feladatot szánt nekünk.

Párkapcsolati félelmek

A karrier kérdése mellett a második legnagyobb dilemmát a párkapcsolati kérdések okozzák. Bár kevesen beszélnek róla, valójában sokakban ott van az aggodalom a párkapcsolatuk jövője miatt. Egy gyermek érkezése ugyanis alapvetően megváltoztatja a kapcsolat addig dinamikáját. Sőt, egyes kutatások szerint a gyermekvállalás az egyik legnagyobb stresszfaktor lehet egy kapcsolatban. Amennyiben egy kapcsolat erős volt a családdá válás előtt, akkor a baba érkezésével még erősebbé válik, ha viszont ingoványos talajon állt a pár, akkor a kicsi érkezése további bonyodalmakat hoz.

glamour plusz ikon Ma egyre több szülő érkezik a kórházba szülési tervvel, ez harminc éve elképzelhetetlen volt

Ma egyre több szülő érkezik a kórházba szülési tervvel, ez harminc éve elképzelhetetlen volt

A várandósság ideje alatt mindig érződik a párkapcsolatokban egy újfajta feszültség megjelenése. Mindkét fél érzi, hogy valami nagy dolog van közeledőben, és ez természetes módon aggodalmakat szül.” A pszichológus szerint az egyik legfontosabb dolog, amit ilyenkor tehetünk, az az őszinte kommunikáció. Fontos, hogy a párok képesek legyenek nyíltan beszélni ezekről az új félelmekről, és megosszák egymással az érzéseiket. Ez segít abban, hogy ne érezzék egyedül magukat az új élet kapujában. Ha sikerül átrágni magunkat a közös érzelmi hullámvasúton, akkor már nem lesz olyan ijesztő az új közös élet.

Ismeretlen érzések hálójában

A várandósság alatt gyakran előfordul, hogy a nők úgy érzik, hogy elveszítik az irányítást az életük felett. A megszokott rutin, a napi teendők, a jövőre vonatkozó tervek alapvetően átalakulnak, amikor egy új élet érkezik a családba. Dr. Emma Svanberg szerint ez a változástól való félelem teljesen természetes, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a várandós nők szembesülnek, az hogy elfogadják: az életük meg fog változni, és ez a változás nem mindig lesz könnyű. Ez a folyamat azonban egy lehetőség is arra, hogy új erőforrásokat találjanak, és megtapasztalják, hogy képesek alkalmazkodni az új helyzethez. Ez erőforrás táplálkozhat az anyai életben elért sikerekből, az újjá formálódó család összetartásából vagy akár abból, hogy sikeresen vették a kezdeti akadályokat.

A szakember szerint ezért is olyan lényeges, hogy a nők ne próbálják meg elfojtani a várandósság alatt felmerülő negatív érzéseket, hanem inkább nézzenek szembe velük, és ha szükséges, kérjenek segítséget. „Egy támogató partner, egy baráti kör, vagy akár egy szakember is sokat segíthet abban, hogy a nők képesek legyenek elfogadni és kezelni az új élethelyzetet.

Ne feledjük, hogy a terhesség végére már sosem leszünk olyanok, mint előtte, hiszen anyává válunk. Innentől kezdve már nem csak magunkért, hanem egy új emberi életért is felelősséggel tartozunk, és ezt a felelősséget csak akkor tudjuk vállalni, ha szembe merünk nézni a félelmeinkkel, semmint hogy később orra bukjunk a szőnyeg alá söpört problémákon.