18+

Felnőtt tartalom

Elmúltál már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Lehet olyan jó a szex a mesterséges intelligencia korában, mint azelőtt? - Az intimitás új dimenziói

Illusztráció: Jen Barbara @barbsiegraphy
Illusztráció: Jen Barbara @barbsiegraphy
Fotó: Jen Barbara

Megvan az a jelenet az 1933-as A pusztító című filmből, amikor Sandra Bullock és Sylvester Stallone karakterei virtuálisan „szexelnek”? Lehetséges, hogy az akkor kétségkívül abszurdnak és komikusnak ható aktus valósággá válik? Vagy ez csak egy filmes utópia? Mi jellemzi az AI korának intimitását és vajon mit tartogat a jövő ezzel kapcsolatban?

A fentebb emlegetett filmjelenet annyiban nem teljesen nonszensz, hogy az emberi viselkedés és a kapcsolataink valóban mindig alkalmazkodtak a technika fejlődéshez, és ezt az említett film is igyekezett lekövetni. Az internet megjelenése óta például már online is találhatunk magunknak párt (a szerencsésebbek), a közösségi média és az azonnali üzenetküldés pedig alapjaiban formálta át azt, ahogyan találkozunk, kommunikálunk és kifejezzük érzelmeinket.

Napjainkban azonban egy újabb forradalom küszöbén állunk: a mesterséges intelligencia forradalma ez, amely az intimitás és a szexualitás világát is átalakíthatja.

Bernard Marr szerző, üzletember, keynote speaker, jövőkutató rendszeresen publikál azzal kapcsolatban, hogy hogyan hat az életünkre és a munkánkra a mesterséges intelligencia. Az amerikai Forbes-nak írt cikkében kifejti, hogy a chatbotoktól és képgenerátoroktól az AI-kompatibilis szexjátékokig, sőt élethű, funkcionális robotokig az intimitás és a szexuális fantáziálás felfedezésének új lehetőségei gyorsan valósággá válhatnak. A szakértő szerint azonban mindez számos etikai kérdést felvet.

A mesterséges intelligencia és a társkeresés

A korábban megszokott társkereső applikációkkal ellentétben az AI alapú társkereső alkalmazások már nem csak algoritmusok alapján működnek. Olyan fejlett rendszereket használnak, amelyek képesek tanulni a felhasználók viselkedéséből, preferenciáiból és érzelmeiből. Már nem csupán a közös érdeklődési körök alapján párosítanak össze embereket, hanem figyelembe veszik az egyéni pszichológiai profilokat és bizonyos kompatibilitási tényezőket is.

A Hinge nevű társkereső például mesterséges intelligenciát használ arra, hogy megtanulja, mely találkozások, beszélgetések vezetnek valódi kapcsolatokhoz, és ez alapján ajánl új partnereket. Justin McLeod, a Hinge alapítója szerint az AI segítségével sokkal jobban megértik a felhasználóik igényeit és kívánságait, és személyre szabott élményt nyújthatnak nekik.

Az AI és a szexualitás

Ma már a szexuális jólét technológiája (sextech) egyre inkább magában foglalja az AI-t annak érdekében, hogy személyre szabott és interaktív élményeket hozzon létre. Az olyan okos szexjátékok, mint a Lovense vagy a We-Vibe, mesterséges intelligenciát használnak a felhasználói preferenciák megtanulásához és az élmények optimalizálásához. A Lovense megalkotta például a ChatGPT Pleasure Companiont, amely használat közben képes erotikus történeteket mesélni a felhasználók igényei szerint.

Az AI alapú virtuális valóság (VR) pornográfia is egyre népszerűbb napjainkban. Az ilyen technológiával szemben figyelmességre intenek a szakértők, ugyanakkor ezek a szórakoztatáson túl segíthetnek a szexuális egészség és edukáció terén is.

A VR és az AI kombinációja lehetővé teszi számunkra, hogy új módon közelítsünk a szexuális oktatáshoz, ahol a felhasználók biztonságosan felfedezhetik a szexualitásukat és megtanulhatják, hogyan lehetnek egészségesek és elégedettek szexuálisan" - véli Dr. Laura Berman, szexuális egészségügyi szakértő.

A virtuális influencerek szerepe

Bernard Marr felhívja a figyelmet arra, hogy a virtuális influenszerek ma már rendszeresen értékesítenek szexet is. Az OnlyFans riválisa, a Fanvue, olyan virtuális modelleket „alkalmaz”, amelyek immár az Instagramon is reklámozzák magukat, továbbá felnőtteknek szóló tartalmakat és chatelési lehetőséget ajánlanak a folyamatosan növekvő rajongótábornak.

Virtuális partnereket például a Candy.ai, a DreamGF vagy a VirtualGF felületeken keresztül is létrehozhatnak a felhasználók, akik chatelhetnek AI-barátnőikkel és képeket is „intim” kérhetnek tőlük. A szakértő hozzátette, „ezek az oldalak valódi, élő modellek számára is lehetőséget kínálnak arra, hogy mesterséges intelligencia-verziókat készítsenek magukról.” Ezek leveszik a vállukról a rajongókkal való időigényes csevegés terhét.

Innen már csak egy lépés a szexrobotok világa – Marr szerint ezeknek a robotoknak a fejlesztése kezdetben az emberi lények „kinézetének és érzésének” megismétlésére összpontosított, a generatív mesterséges intelligencia óta azonban egyre valószínűbb, hogy akár saját személyiségekkel is felruházzák majd őket, és ez a kutatások szerint egyre több felhasználót csigáz fel. Sokan ugyanis jobban vágynak „társaságra”, mint szexre – többek között erre jött rá a Marr által is említett Dr. Kate Devlin könyvében.

Hol húzódik az etikusság határa?

A mesterséges intelligencián alapuló szex, intimitás kérdéskörei felvetnek bizonyos etikai kérdéseket. El kell fogadnunk, AI itt van és hat az életünk legtöbb területére, és ez alól a szexualitás sem kivétel. Egyesek könnyen legyinthetnek a fentiekre és mondhatják azt, hogy a virtuális barátnő, az egyre intelligensebb társkeresők és ez az egész AI-szex dolog csak szórakozás, időtöltés. Valóban csak ennyiről lenne szó?

Könnyen belátható, hogy egyes emberek függővé válhatnak a virtuális vagy mesterséges intelligencia alapú kapcsolatoktól, ami kárt tehet a valódi emberekkel való kapcsolatokban” – figyelmeztet Bernard Marr. Az AI-alapú partnerek ugyanis személyre szabhatók, de a valódi kapcsolatainkat nem alakíthatjuk kényünk-kedvünk szerint. Egy egészséges kapcsolatban nem mi mondjuk meg, hogy nézzen ki vagy mit mondjon a párunk.

Viszont, ha létezik egy 100%-ban általunk beállított virtuális szexkarakter, aki mindent megtesz nekünk és még úgy is néz ki, ahogyan a vágyainkban elképzeltük, akkor könnyen függőkké válhatunk tőle.

Továbbá csak úgy, mint a nem szexpozitív pornó, a „szimulált, virtuális élmények is könnyen torzíthatják a valós szexszel és intimitással kapcsolatos elvárásokat. Ha valaki megszokta az AI-partnert, aki mindig őt helyezi előtérbe, mit fog érezni, ha figyelembe kell vennie egy másik emberi partner szükségleteit és érzéseit?” – teszi fel a kérdést a szakértő.

És akkor még nem beszéltünk a beleegyezés kérdéséről, hiszen egy AI-partner programozható úgy, hogy soha ne mondjon nemet, ez pedig Marr szerint „képes normalizálni az egészségtelen vagy egyoldalú hatalmi dinamikát a kapcsolatokon belül”.

Az intimitás jövője

Az AI-fejlesztések (kombinálva a robotika és a virtuális valóság eredményeivel) továbbra is formálni fogják az emberi kapcsolatok jövőjét, új lehetőségeket teremtve az intimitás terén. Azonban fontos, hogy ezeket a technológiákat felelősségteljesen használjuk, figyelembe véve az etikai és társadalmi következményeket is.

A mesterséges intelligencia alapú rendszerek nem helyettesíthetik az emberi érzelmi kapcsolatok mélységét és komplexitását, de segíthetnek az edukációban, a szexuális nevelés új formáinak foganatosításában.

Sherry Turkle, az MIT professzora és a Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age című könyv szerzője szerint „a technológia hatalmas potenciállal bír arra, hogy jobbá tegye az életünket, de mindig emlékeznünk kell arra, hogy az emberi kapcsolatok alapja az empátia, a megértés és az egymás iránti tisztelet".