Van, amikor normális, máskor komoly gond lehet a háttérben – miért félnek a fiatalok az intimitástól?
Az intim kapcsolatok teljesebbé teszik az életünket, és a lelkünk mélyén mindannyian vágyunk rá, hogy minőségi kapcsolatokat építsünk, amelyeket átsző a bizalom és az elfogadás, mégis egyre kevesebben vagyunk képesek erre. Az Alfa generációra pedig ez különösen igaz, hiszen a mai fiatalok egészen máshogy élik meg az intimitást. Mi állhat ennek a hátterében? Mikor normális, és mikor káros az intimitástól való szorongás?
Egészen kisgyermekkortól óriási jelentősége van az intimitásnak, mégis van egy életszakasz, amikor megváltozik az intimitáshoz fűződő viszonyunk. Ezt nevezzük kamaszkornak. Akik szerető családban nőttek fel, ahol kellő érzelmi biztonságot kaptak szüleiktől, könnyebben alakítanak ki intim kapcsolatokat a későbbiekben is. Azoknak viszont már sokkal nehezebb dolguk van, akiket kevesebb béke vett körül. Bármilyen családban is nevelkedtünk, fontos, hogy felismerjük, mikor egészséges az intimitástól való félelem, és mikor nem.
Miért félnek a fiatalok az intimitástól?
Az intimitás a legtöbb fiatal számára félelmetes, ennek oka, hogy még kevés tapasztalatuk van a mély érzelmi kapcsolatokról, nem beszélve a párkapcsolatokról. Habár Komáromi Réka pszichológus szerint az intimitástól való félelmek nem csak a fizikai közelségre vonatkoznak, hanem az érzelmek, gondolatok és tapasztalatok megosztására is.
„Az intimitás nem csupán a szexualitásról szól, hanem arról is, hogy képesek vagyunk megosztani a legmélyebb érzéseinket valakivel. Sokan félnek attól, hogy sebezhetővé válnak, vagy visszautasítást kapnak, és ezért nem mernek kialakítani mélyebb kapcsolatokat” – mondja Komáromi Réka, majd hozzáteszi, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. A fiatalok nagyon könnyen nagyon magas falakat húznak maguk köré, hogy megvédjék önmagukat az esetleges sérülésektől. A baráti kapcsolatokban ez abban nyilvánul meg, hogy nem keresik a mély beszélgetéseket, vagy nem nyílnak meg érzelmileg mások előtt.
Így védekeznek a csalódástól, csakhogy így a kapcsolataik is felületesebbek lesznek. Márpedig a szoros baráti kapcsolatokra szükség van az élet minden területén.
Álcázott intimitás
A helyzetet tovább nehezíti, hogy a tizenévesek egyfajta illúzióban élnek, már ami az emberi kapcsolatokat illeti. Ugyanis a közösségi média paradox módon megkönnyíti a kapcsolatok kialakítását, de ezzel együtt felszínessé is teszi azokat. „Az online világban könnyebben megnyílnak az emberek, mert nincs azonnali reakció, így kevésbé érzik magukat sebezhetőnek. Azonban a közösségi médián keresztüli kapcsolatok általában nem vagy egyáltalán nem tartalmazzák azokat a mély érzelmi és testi kapcsolódásokat, mint a valós életben” – mondja a pszichológus.
Ehhez hozzátartozik az is, hogy az Instagramon és más közösségi oldalakon látható „tökéletes” élet könnyen azt az érzést kelti a fiatalokban, hogy nem elég jók, és ez csak csökkenti bennük a bátorságot, hogy nyissanak mások felé. Mondván „én nem vagyok elég szép, csinos, vékony vagy tehetős ahhoz, hogy velem is akarjanak barátkozni”. Tehát nincsenek könnyű helyzetben a kamaszok.
Pedig ebben az életszakaszban minden adott lenne ahhoz, hogy mennyiségi és minőségi időt töltsenek barátaikkal, de közben ott motoszkál bennük a félelem az érzelmi elköteleződéstől.
A családon is múlik
„Azok, akik gyermekkorukban nem kaptak elegendő érzelmi biztonságot, később is nehezebben élik meg az intimitást. Például egy párkapcsolatban vagy barátságban félhetnek attól, hogy visszautasítják őket, és ezért nehezebben fognak érzelmileg közel kerülni másokhoz” – magyarázza Komáromi Réka. Elmondása alapján a családi háttér és a neveltetés nagy szerepet játszik abban, hogy a fiatalok hogyan viszonyulnak az intimitáshoz.
„Azok a fiatalok, akik biztonságos, szeretetteljes környezetben nőttek fel, könnyebben tudnak érzelmileg kötődni. Azonban, ha a szülők ridegek voltak, vagy nem voltak elég következetesek az érzelmi közelség kialakításában, az intimitás megélése ijesztővé válhat a gyerek számára, és ez óhatatlanul is visszaköszön a jövőben.” Vegyük mondjuk a párkapcsolatokat. A fiataloknál megjelenő félelmek megnehezítik a hosszú távú kapcsolatok kialakítását, ezért inkább rövid távú kapcsolatokban keresnek menedéket, vagy egyéjszakás kalandokba menekülnek, hogy elkerüljék az érzelmi kötődést.
„A bizonytalanul kötődő fiatalok azért választják a felszínesebb kapcsolatokat, mert félnek attól, hogy egy hosszú távú kapcsolatban meg kell nyílniuk, és ettől kezdve sebezhetővé válhatnak” – mondja a pszichológus, végül még megjegyzi, hogy többek között ezért olyan fontosak az intim kapcsolatok már egészen gyermekkorunktól kezdve. Amikor felnőttként is tapasztaljuk, hogy bátortalanul nyitunk mások felé, esetleg megtorpanunk az elköteleződés hallatán, akkor a probléma gyökere gyermekkorban keresendő.
A jó hír az, hogy hiába félnek az intimitástól a fiatalok, normális esetben a kamaszkor végével magabiztosabban építenek ki egészséges, hosszú távú kapcsolatokat, legyen szó barátokról vagy párkapcsolatról. Ha viszont ez a félelem nem csökken a kamaszkor után sem, akkor érdemes szakemberhez fordulni, mert az intimitás igenis fejleszthető. De milyen út vezet el a mély kapcsolatokig? A cikk folytatásában erről kérdeztük a pszichológus szakértőt.