Keveset mozgunk, rosszul alszunk, rosszul táplálkozunk - De tényleg az infúzió koktél a legjobb megoldás?

Az infúzióbárokban hatalmas, kényelmes fotelekben kapják az infúziókezelést azok a vendégek, akik szeretnék megőrizni egészségüket
Az infúzióbárokban hatalmas, kényelmes fotelekben kapják az infúziókezelést azok a vendégek, akik szeretnék megőrizni egészségüket
Fotó: yacobchuck/Getty Images

Az infúzió koktél megoldást kínálhat számos, minket érintő panaszra, kezdve az általános fáradtságtól a hajhulláson és kognitív deficiten át egészen a teljesítmény csökkenésig. Személyesen látogattunk el Magyarország egyik legkülönlegesebb orvosi rendelőjébe, hogy testközelből tapasztaljuk meg ezt a lifestyle őrületet.

Az ajtón belépve úgy érezzük magunkat, mintha egy igényes szépségszalonban lennénk, erről tanúskodnak a színek és a patinás berendezés az ónémet stílusú bútorokkal. Csak akkor válik egyértelművé, hogy valójában egy egészségügyi központban vagyunk, amikor Dr. Breyer Helga, a Sportkontroll Klinika alapítója körbevezet minket. Három szobát látunk, ahol hatalmas, kényelmes fotelek állnak, itt kapják az infúziókezelést azok a vendégek, akik szeretnék megőrizni egészséges állapotukat vagy éppen javítanának az életminőségükön.

„Ma rengeteg leterhelő inger ér minket, sok stresszel kell megküzdenünk. Keveset mozgunk, rosszul alszunk, rosszul táplálkozunk, miközben a szervezetünkbe jutó táplálékok ásványi agyag- és vitamintartalma sokkal kevesebb, mint negyven évvel ezelőtt. Ennek hátterében a környezetszennyezés és a helytelen élelmiszer-feldolgozás áll" – kezdi a beszélgetést Dr. Breyer Helga.

A Sportkontroll Klinikán az az érzésünk lehet, mintha egy igényes szépségszalonban lennénk
Fotó: Sportkontroll Klinika

„Az ételek tápanyagtartalma sokat romlott és a felszívódás is megkérdőjelezhetővé vált. Ezek eredménye a fáradtság, enerváltság, hajhullás, kognitív deficit és a teljesítmény csökkenése mind a munkában, sportban, valamint a magánéletben. Ez ellen kínál lehetőséget az infúzión át beadott vitaminkoktél” – magyarázza a doktornő, aki egyike azon kevés orvosoknak, akik az infúzió koktélban látják az egészségmegőrzés kulcsát.

Az új dolgok mindig rosszak?

Az orvostársadalom elsőként az 1960-as években foglalkozott a vitamin koktélok alkalmazásával (többek között John A. Myers-nek köszönhetően). Azóta kiderült, hogy a vénásan alkalmazott vitamin bevitel nagymértékben javítja a szervezet állapotát. Hogy miért? Egész egyszerűen jobb felszívódást biztosít.

Ennek kapcsán felmerülhet a kérdés: vajon miért nem elég a napi egy C-vitamin? „Vannak, akik a megfelelő vitamin bevitellel fenntarthatják az egészséges állapotot, de alapvetően sokak számára nehézséget jelent, hogy a szájon át szedhető vitaminokkal javítsák az állapotukat, mert nem szeretik, nem tudják bevenni a kapszulákat, vagy mert nemes egyszerűséggel elfelejtik. A helyzetet tovább rontja a szájon át bevehető vitaminok felszívódási aránya” – magyarázza a Sportkontroll Klinika alapítója, majd hozzáteszi, hogy a nagy dózisú C-vitamin bevitellel maga sem ért egyet.

Dr. Breyer Helga szerint általánosságban félévente két vagy három infúziókúra képes javítani a már említett panaszokat
Fotó: PeakStock/Getty Images

A túlzott "tablettás" bevitelnek semmilyen jelentősége nincs, hiszen olyan receptorokon keresztül szívódik fel a bélből, amelyek nem teszik lehetővé a nagy mennyiségű vitamin szervezetbe való bejutását. Ezzel szemben az infúzió koktélban található vitaminok, mint például az A-B-C-D-E vitamin, magnézium, cink, vas, kalcium, szelén és antioxidánsok folyamatosan és egyenletesen szívódnak fel a szervezetben.

Minden koktél más-más arányban tartalmazza ezeket a vitaminokat és nyomelemeket, attól függően, hogy mire van szükségünk, például az aktív szellemi munka esetén kért koktél főleg B1- és B6-vitamint, magnéziumot, cinket és szelént rejt, míg rendszeres fizikai igénybevétel esetén B- és C-vitamint, cinket, illetve kalciumot fog tartalmazni a koktél. A kérdés csak az, hogy vajon mennyi infúzióra van szükség az ideális állapot elérése érdekében?

Az egészségünk a mi felelősségünk

„A vitaminok aránya jól optimalizálható" – állítja a szakember. „Az előzetes laboratóriumi vizsgálatok és testösszetétel-mérés után lehetséges a személyre szabott vitamindózis beállítása. Éppen ezért mindig egyénre szabott kezelést javaslok. Hogy milyen gyakorisággal? Ez az egyén állapotától függ. Általánosságban elmondható, hogy félévente két vagy három infúziókúra képes javítani a már említett panaszokat.”

Az infúziókban általában olyan vitaminok találhatók meg, mint az A-B-C-D-E vitamin, magnézium, cink, vas, kalcium, szelén és egyéb antioxidánsok
Fotó: Sportkontroll Klinika

Helga maga is alkalmazza a vitaminkoktélt, mi több, az egyedülálló kiegészítő kezelést is, amelyet páciensei számára is javasol. A rendelőben két hiperbár oxigéngép működik, amelyek leginkább azokra az ágyakra emlékeztetnek, amelyben az asztronauták alszanak. A hiperbár oxigénterápia célja, hogy közvetlen módon magas nyomáson biztosít oxigént a páciens számára, amely növeli a biológiai hatékonyságot. Önmagában a vitaminkoktél is eléri hatását, azonban az oxigénterápia csak tovább fokozza a jó egészségi állapotot.

Kizáró okok

Természetesen nem mindenki számára javasolt a terápia: a vitaminkoktél egy esetben kizárt és másik két esetben szükséges külön orvosi konzultáció. „Gyerekkorban nem javaslom ezt a kezelést, és a gyermekkort ma 21 évnél érdemes meghúzni. Ezen kívül daganatos betegségeknél csak onkológus kolléga bevonásával, míg várandósság alatt nőgyógyásszal történő egyeztetés után lehetséges a terápia” – magyarázza Dr. Breyer Helga, aki még hozzáteszi, hogy bizonyos társbetegségek esetén sem javasolt a vitaminkoktél "használata".

Ugyan az infúzió összetétele mindenkinél egyedi, szellemi munkát végzőknél általában B1- és B6-vitamint, magnéziumot, cinket és szelént tartalmaz
Fotó: yacobchuck/Getty Images

Ugyan a vitaminkoktélok hatékonysága bizonyított, egyelőre még sokan vannak, akik tartózkodnak ettől a módszertől. Ennek oka, hogy az orvostársadalom jelentős része a hormonokat tartalmazó medicinákat részesíti előnyben.

Kár azonban tagadni, hogy a legtöbb helyzetben igenis fontos szerepe van az egyénre szabott kezelésnek, ha szeretnénk megőrizni az egészséges állapotot egy egyre egészségtelenebb világban. Csupán idő kérdése, hogy mikor billen át a mérleg nyelve a természetes készítmények irányába.

Vermes Nikolett Junior Príma-díjas újságíró, vezető magazinok munkatársa. Rendszeresen tudósít az Európai Parlamentről, fő területe a lélektan, teológiából szerezte második diplomáját. Otthonosan mozog a legtöbb területen, azonban minden írásával egy célt szolgál: hangot adni az élet napos oldalának.