Traumafeldolgozásban is segíthet az illatterápia
Életünk során számtalan kisebb-nagyobb betegség, fájdalom vagy egyéb kellemetlenség nehezítheti meg napjainkat. Dr. Takács-Tóth Diána, a Diadeur alapítója vegyészként, a gyógyszerészi kémia doktoraként és aromaterapeutaként úgy tapasztalja, hogy az emberek alapvetően először mindig otthoni praktikákhoz fordulnak segítségért. Az illóolajok tárháza pedig tökéletes házipatikaként szolgál, ha megismerjük a lehetőségeket.
Az illóolajok működése
A gyógyszereket és az illóolajokat egyaránt kémiai vegyületek alkotják, de utóbbi esetén a természetben keletkeznek ezek a keverékek. Az aromaterápia tehát átmenetet képez a gyógyszerek világába. Dr. Takács-Tóth Diána elmondta, hogy bizonyos esetekben alternatív kezelésként is szolgálhat a gyógyszerek helyett. Emellett kevésbé hangsúlyos, de annál kiemelkedőbb a megelőzésre alkalmas, egészségmegőrző funkciója.
A gyógyszerek már csak a betegségek tüneti kezelésében segíthetnek, de az egészségünk fenntartásában a vitaminok és gyógynövények, illetve az illóolajok állnak rendelkezésünkre.
A szakértő elmagyarázta, hogy mindezek hatásukat két módon fejthetik ki. Az egyik, amikor belélegzés útján az illóolaj molekulák eljutnak a tüdőbe, onnan bekerülnek a véráramunkba, és így a testünk sejtjeihez eljutva fizikai síkon fejtik ki hatásukat. A másik út, hogy az orr szaglóhámján megkötődnek, és ezen keresztül, bonyolult biokémiai folyamatok révén a kisagynak egy részére, a limbikus rendszerre hatnak, ahol az érzelemközpontunk található.
Ez nagyon izgalmas, hiszen az illatok képesek érzéseket, emlékeket, történeteket felidézni, és így hatnak a pszichére is. A pszichológusok is egyre többször használják az illatterápiát a traumatikus emlékek felszínre hozására és feldolgozására.
Milyen panaszokra alkalmazhatók?
Szinte minden felmerülő problémára akad egy-egy illóolaj, ami segíthet megszüntetni vagy csökkenteni a panaszokat. „A különféle gyulladások és fájdalmak csillapítására hatékony kiegészítő kezelést nyújtanak. Emellett elég gyakoriak, de könnyen kezelhetők aromaterápiával a felső légúti és emésztőrendszeri megbetegedések. Illetve a betegségek okozta feszültség és stressz oldásában is segítenek” – emelt ki pár konkrét területet Dr. Takács-Tóth Diána.
Hozzátette, hogy az ízületi panaszokra és mozgásszervi betegségekre, a fogfájásra természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító illóolajok, például a kúszó fajdbogyó, a szegfűszeg vagy a borsmenta. Utóbbi a fejfájás megszüntetésére is kiváló, akárcsak a majoranna vagy a citrom. Az influenzás időszakokra pedig érdemes az immunrendszerünk erősítésére madagaszkári kámforfát, teafát, pálmarózsát vagy Töltögető keveréket párologtatni.
Az illóolajokkal már egy-két nap alatt visszaszoríthatók a megfázás tünetei. Jól bevált módszer a letapadt nyák feloldására, ha eukaliptusz radiatát vagy borsmentát csepegtetünk a diffúzorba, és fölé hajolva tíz percig inhalálunk.
Továbbá a betegség vagy a stresszes mindennapok okozta idegesség, feszültség és az esetleges alvászavarok kezelésére leghatékonyabban az orvosi levendula alkalmazható, ami a hangulatingadozás esetén már fél óra elteltével is bizonyítottan hatásos.
Ezenkívül az édesnarancs, az ilang-ilang, a muskotályzsálya, a geránium, a kubeba vagy az indiai citromfű illóolajok természetes nyugtató, pozitív életkedv-elősegítő hatását vehetjük igénybe. A szakértő kiemelte, hogy az illóolajok bátran keverhetők egymással, mivel ekkor úgynevezett szinergikus, tehát kölcsönösen erősítő hatás lép fel.
Mire érdemes odafigyelni?
Az illóolajok többféle módon alkalmazhatók: legelterjedtebb a párologtatás, amelynek legmodernebb módja a diffúzorok használata, külsőleg pedig krémekkel vagy hordozóolajokkal keverve. „Az illóolajakat tisztán nem csepegtetjük bőrre, mert erős koncentrátumok, így kevés is elegendő belőlük. Zsíros olajokkal, például sárgabarackmag-, olíva- vagy akár napraforgóolajjal hígítva kenjük fel az érintett területre” - mondta a szakértő.
Ugyancsak hangsúlyos, hogy három hónapos életkor alatt semmilyen illóolajat nem szabad használni. Néhány fajta csak hatéves kor felett ajánlott, például a borsmenta, de a kúszó fajdbogyót és az orvosi zsályát sem javasolt tizenkét év alattiaknak alkalmazni.
A sok pozitívum mellett több ellenjavallat is előfordul, így ezt a szempontot is figyelembe kell venni, mielőtt használnánk. A krupposok vagy asztmával küszködők számára például kerülendők a mentolos, kámforos illóolajok, a várandósság alatt pedig a muskotályzsálya és az ilang-ilang, mivel méhösszehúzó hatásúak.
A dozírozás, vagyis adagolás szempontjából a helyiség méreteihez érdemes alkalmazkodni. Kisebb szobához, tíz-tizenkét négyzetméterhez öt cseppnél több illóolajra nincs szükség, de nagyobb, húsz-huszonöt négyzetméteres szobában hét-nyolc cseppet is használhatunk.
Diána elmondta, hogyha kellemetlenséget, mondjuk hányingert, fejfást tapasztalunk a párologtatás során, akkor valószínűleg túl sok illóolajat tettünk a diffúzorba, vagy túl apró a szoba, amelyben használjuk, esetleg nem megfelelő minőségű az illóolaj. Ilyenkor egyszerűen szellőztetéssel megoldható a probléma. Végül a nyári időszakra hívta fel a figyelmet, mivel bizonyos illóolajokat, általában a citrusféléket érdemes elkerülni.
A bennük található fényérzékenyítő furokumarin molekulák ugyanis akár hólyagos égési sérüléseket is előidézhetnek. Természetesen a hatás mértéke egyénenként és olajonként eltérhet, de a bergamott nagyon erőteljes, a mandarin pedig a legkevésbé.
Hogyan vásároljuk?
Dr. Takács-Tóth Diána elmondta, hogy illóolaj vásárlásakor mindig ügyeljünk a természetességre. Ha „aromaolaj” vagy „illatolaj” felirat szerepel a fiolán, akkor egyértelműen szintetikus anyagról van szó, így nem érdemes megvenni. Fontos, hogy latinul is legyen feltüntetve az elnevezés, illetve hogy melyik növényi részből származik az olaj. Ezek mellett a kivonási eljárást, a gyártási számot, a lejáratot és a forgalmazót szükséges ellenőrizni.
Mindenképpen csak hozzáértő szakemberekhez forduljuk, hogy a felmerülő kérdésekben kompetens választ kaphassunk.
A kellő szakértelemmel olajozottan juthatunk el problémáink elillanásáig.