Ha Halle Berry is felvállalja, te miért nem mered? Szakértővel a hüvelyszárazságról
Hiába érinti a menopauzában élők nagy részét a hüvelyszárazság, és az azzal járó fájdalmas, szexuális együttlét, a problémát a mai napig súlyos tabuk övezik a társadalomban. Tévesen! Dr. Benkovics Júlia nőgyógyász szerint nemcsak, hogy gyorsan orvosolhatók a hüvelyszárazság tünetei, a probléma őszinte felvállalása felszabadító lehet mind a nőkre, mind a párkapcsolataikra nézve.
„Hiába a modern orvoslás, ha nem merünk beszélni arról, épp milyen tüneteket tapasztalunk magunkon, főleg, ami az intim területeket illeti” – fogalmazza meg Dr. Benkovics Júlia nőgyógyász, a Magunkról című sikerkönyv írója a hüvelyszárazsággal kapcsolatos, legfontosabb praxisbeli tapasztalatát. A doktornő egyúttal aláhúzza, ne gondoljuk, hogy ritka problémáról van szó: a hozzá fordulók közül tízből két nő ezzel érkezik hozzá. A legnagyobb baj azonban az, hogy (sokszor) évekig tart, amíg ráveszik magukat arra, hogy segítséget kérjenek annak ellenére, hogy a hüvelyszárazság mára tökéletesen kezelhető.
Hüvelyszárazság gyorstalpaló
A hüvelyszárazság egy olyan állapot, amikor a hüvely nyálkahártyája az alacsony ösztrogénszint miatt nem nedves és hidratált. A száraz hüvelynyálkahártya viszketéssel, fájdalommal, ritkább esetben vérzéssel is járhat, a tünetek legtöbbször aktív mozgás-, vagy szexuális együttlét során és azt követően jelentkeznek. (Mivel megfelelő nedvességtartalom hiányában az együttlétek irritálják a nyálkahártyát.)
Ugyan a hüvelyszárazságot leginkább a menopauzán túlesők problémájának tulajdonítjuk (menopauza során eleinte lecsökken, majd teljesen megszűnik a szervezetünk ösztrogén termelése, amely hüvelyszárazsághoz vezet), Dr. Benkovics Júlia szerint a tünetegyüttes előfordulhat átmeneti hüvelygyulladás esetén vagy fogamzásgátló szedése mellett is. A nőgyógyász ugyanakkor kiemeli: ha termékeny korban tapasztaljuk a hüvelyszárazság jeleit, érdemes mihamarabb kivizsgáltatni a panaszok mögött rejlő hormonális hátteret.
Egyúttal fontos kitétel, hogy a nők háromnegyedénél a szoptatás ideje alatt is jelentkezhet hüvelyszárazság a tartósan alacsony ösztrogénszint miatt. (Ezt szoptatás alatti genito-uretrális szindrómának „kezdi el” nevezni a szakirodalom.)
A nőgyógyász szerint azonban valóban az a leggyakoribb, hogy a menopauzát követő években jelentkeznek a hüvelyszárazság panaszai. Ugyan az első években még nem mindenki tapasztalja a tüneteit, de azoknál a nőknél, akik több éve túl vannak az utolsó menstruáción, 80-90 százalékban jelentkeznek a felsorolt, kellemetlen panaszok. (Érdekesség, hogy a hüvelyszárazságot gyakran visszatérő hólyagtáji problémaként vagy hüvelyfertőzésként azonosítják.)
A doktornő úgy látja, a nők hajlamosak arra, hogy valamiféle lelki hátteret tulajdonítsanak a hüvelyszárazságnak (hiszen az fejben összekapcsolódik a fájdalmas, szexuális együttlétekkel), így gyakran előbb keresnek fel pszichológust
vagy párterápeutát, mint nőgyógyászt.
A Berry-módi
Nem véletlen, hogy az 57 éves Halle Berry az utóbbi időben menopauza aktivistaként tevékenykedik. Berry három évvel ezelőtt kereste fel a kezelőorvosát, miután hosszú ideje fájdalmat élt át a szexuális együttlétek alatt és után. A nőgyógyásza azt állította, hogy herpesz-fertőzése van, így mind őt, mind a partnerét erre a diagnózisra kezdték el tesztelni. Miután azok negatívak lettek, Berry rájött, hogy korántsem fertőzésről van szó, hanem belépett a peri-menopauzába, amely során már tapasztalhatók a hüvelyi szárazság tünetei.
„Az orvosomnak semmiféle tudomása nem volt erről és nem készített fel” – mesélte Berry Jill Biden first lady-nek egy Los Angeles-i összejövetelen, majd ezt követően elkötelezte magát a téma mellett. A kétgyermekes Berry azóta is nyíltan beszél a menopauzáról és annak tüneteiről annak érdekében, hogy megtörje a változókort övező stigmát.
Dr. Benkovics Júlia szerint bőven ránk férnek a Berry-hez hasonló aktivisták, mivel hazánkban a mai napig ritkán vállalják fel a hüvelyszárazság panaszait a nők. „Nagyon sokszor találkozom olyan páciensekkel, akik 5-10 éve nem élnek házaséletet emiatt, holott szeretik a férjüket és szeretnének is kapcsolódni vele. Ez a dolog egyik oldala. A másik pedig az, hogy valamiféle félreértés folytán a társadalomban a mai napig az a téves feltételezés él, miszerint a nőknél a szexuális fájdalom természetes dolog. Ebből kifolyólag ezek a hölgyek – a menopauzát követően – elkönyvelik magukban, hogy a koruk miatt el kell engedniük a szexet, és háttérbe szorítani azt. Belenyugszanak abba, hogy ez egy természetes állapot” – osztja meg tapasztalatait a témával kapcsolatban a doktornő.
Van kiút
A nőgyógyász szerint azoknál a pácienseknél, akiknél valamiért mérlegelendő az ösztrogén-kezelés (például a szoptatás első hónapjaiban vagy aktív emlőrák-kezelés alatt), ott hialuronsavas hüvelykúppal érdemes elkezdeni a hüvelyszárazság kezelését. Ez stabilizálja a hüvely Ph-értékét, mellesleg állandó nedvességet biztosít. (A hialuronsavas hüvelykúp recept nélkül kiváltható a patikában, a nőgyógyász szerint nulla rizikóval bárki bátran kipróbálhatja!)
Ha a hialuronsavas hüvelykúp nem válik be, akkor már indokolt lehet egy konzultáció és egy azzal egybekötött hüvelyvizsgálat, amely során a szakember megnézi, helytálló-e a diagnózis, és ha igen, komplikálja-e azt egy hüvelyfertőzés. Amennyiben igen, akkor antibiotikumos kezelés javasolt, utána pedig a helyi ösztrogénkezelés a következő lépés. A doktornő úgy véli, az ösztrogénkezelés a hüvelyszárazság „Szent Grálja”, hiszen kiváló hatásfokkal működik: már harminc nap után látványos eredményeket hoz, egész egyszerűen azért, mert újra megvastagítja a hüvelyhám-réteget, így javul a hüvelyi vérkeringés és a hám erőssége. Dr. Benkovics Júlia egyúttal megemlíti, hogy léteznek már egyéb, kísérleti terápiák is, így például a helyi lézerkezelés, de ezzel kapcsolatban az a szakmai véleménye, hogy az ár- és hatékonyság tengelyen továbbra is az ösztrogénkezelés áll az első helyen.
A nőgyógyász szerint fontos kiemelni, hogy a menopauzával együtt nemcsak a testünkben történnek változások: a változókor tünetei a házasságokat is képesek válaszútra terelni. A szakember szerint ugyan sokszor előfordul, hogy ilyenkor foglalkozni kell a problémák lelki eredetével is, fontos, hogy minden esetben először a fizikai betegség lehetősége kerüljön kizárásra, ezt követően már bátran dolgozhatunk magunkon vagy épp a párkapcsolatunkon.
A szakember egyúttal arra biztat, hogy akinek ilyen panasza van, bátran kérjen segítséget, mert a probléma nagyon szépen, mi több, teljes sikerrel kezelhető. Dr. Benkovics Júlia még egy pozitív üzenetet nyújt át tapasztalatai mellett: „A hüvelyszárazság mindenkit érint, akik voltak olyan szerencsések, hogy eljutottak a menopauza utáni életévekbe. Ne szégyelljük a problémát, merjünk vele foglalkozni!”