Rainer-Micsinyei Nóra: „Kacaghatunk az életen, de nem űzhetünk tréfát belőle”
A humornak elképesztő ereje van: oldja a feszültséget, csökkenti a stresszt, és nem utolsó sorban jókedvre derít. Rainer-Micsinyei Nóra életében azonban nemcsak stresszcsökkentő szerepet tölt be: a színész, humorista lételeme a nevetés és nevettetés, hitvallása szerint azonban mindenki számára mást jelenthet egy-egy poén. És ez így van jól!
„A humor számomra egy olyan szemüveg, amivel amivel az egész világot nézem. A humor a kezdetektől fogva velem volt, a legnagyobb traumákon és veszteségeken is ez segített át. Áldásos állapot, ha az ember a legsérülékenyebb helyzetekben is képes magát kívülről szemlélni. Én a színpadon is ezt szeretem, ezt keresem. Amikor személyes és fontos témákban lehet megtalálni a komikumot, amivel mindenki tud azonosulni” – kezdi a beszélgetést Rainer-Micsinyei Nóra színésznő, humorista, a Magyarország Kedvenc Műsora című online közéleti szkeccsműsor alkotója.
Lételeme: humor
Nórának mindig is lételeme volt a humor, de csak felnőtt fejjel ismerte fel, valójában mekkora szerepet kellene osztani annak az életében. „Elég vegyes témákat érintettem eddig az estjeimben, a családi kapcsolataimról, a gyerekkoromról, szerelemről éppúgy beszélek, mint például a diétáról. Szerintem mindegy, mi a téma, az a fontos, hogy lényegi megállapítást tudjak tenni róla" - magyarázza a humorista.
Nóra elmondása alapján egy jókor elsütött poén akut kezelés a keserű hangulat ellen, és ehhez nincs szükség erőltetett viccekre vagy nagy, különleges történetekre. A humor rendkívül jótékony hatással van a testünkre, mind fizikai, mind biológiai szempontból. A nevetés például természetes stresszcsökkentő: hatására csökken a szervezetünkben a kortizon nevű stresszhormon, ami kedvező hatással van az egész testre, de a jókedv stimulálja az immunrendszer működését is.
Egyes kutatások szerint a rendszeres nevetés segíthet megelőzni a betegségek kialakulását és gyorsítja a gyógyulást. Ereje a fizikai erőnlét szempontjából sem utolsó, ugyanis a nevetés elősegíti az izmok ellazulását és a test feszültségének csökkenését, ami enyhíti az izomfájdalmakat és javítja a test mozgékonyságát.
A humor éppen azáltal oldja a feszültséget, hogy a mindannyiunkat érintő problémákra reflektál. Így érezzük, hogy nem vagyunk egyedül a nehéz helyzetekkel, és hogy olykor valójában semmi okunk a szomorkodásra. Ugyanakkor nem érdemes átlépni a jó ízlés határát sem.
A nevettetés titka
„Nem hiszek abban, hogy bármivel lehet viccelni. Nem mondanék olyan poént, ami a rasszista vagy homofób sztereotípiákat erősít, ebben szerintem van felelőssége annak, aki kiáll színpadra, akkor is, ha a közízlés mást diktálna” – magyarázza a humorista, aki több éves színészi tapasztalattal a háta mögött két évvel ezelőtt tartotta élete első önálló standup-estjét.
Azóta többek között kőbe véste azt is, hogy a humorral kapcsolatban létezik még egy megkérdőjelezhetetlen állítás: mindenki számára mást jelent a poén. Lehet, hogy egy viccen hetekig nevetünk, míg mások legfeljebb mosolyognak rajra, ezért amikor poénokkal szeretnénk jobb kedvre deríteni valakit, vagy csak a humorizálással akarjuk oldani a feszültséget, jobb, ha odafigyelünk a reakciókra is.
„Hogy mitől működik egy poén? Ezt még én is tapogatom, és iszonyatosan élvezem, hogy lazaságra nevel a stand up. Van, amit én nagyon viccesnek tartok, de ha háromszor nem nevetnek rajta, eldobom. Minden előadásra viszek újat és a legjobb, mikor egy nem kidolgozott történetre a színpad adrenalin felhőjében jut eszembe egy nagyon jó mondat, amitől elkezd nagyon működni" - avat be a kulisszatitkokba Nóra.
„Szerencsére az est összerakásában segít nekem Deés Enikő, a Dumaszínház dramaturgja, akivel összeállítjuk a szöveget és el is próbáljuk azt. De végső soron a közönség fogja eldönteni, hogy jó volt a poén vagy sem. A közönség egy rögtönítélő bíróság” – mondja Nóra, majd azonnal megjegyzi, hogy a mindennapokban nem kell tökéletes poénokat gyártani, elegendő, ha humorral reagálunk egy helyzetre, persze csak a jóízlés határain belül.
Miért viccelünk?
A humorista terápiák során ismerte fel, hogy hol van a humor helye a személyes életében, ezért mindannyiunkat arra bátorít, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel.
„Szerintem a stand upban is iszonyúan fontos az önismeret: segít pontosan rálátni bizonyos dinamikákra és helyzetekre. És ez vica versa is működik! Nekem például fontos része volt a terápiának, hogy ki tudjak állni magamért, és ezekben a helyzetekben nagyon jól tud jönni a humor, amit igyekszem egyébként kordában tartani. Még ha néha egy igazságtalan helyzetben meg is indulna a kreativitásom a visszavágások tekintetében, most már inkább csak a probléma egyértelmű és tiszta kommunikálására törekszem” – mondja Nóra a beszélgetés végéhez közeledve.
Ami pedig a nevetést illeti, vegyük észre, hogy a poénokban ott rejlik a lehetőség arra, hogy felszabaduljunk. Legyen szó standup estről, humoros műsorokról, vicces videókról vagy akár egy vígjátékról, a lényeg, hogy merjünk nevetni az életen, és közben vigyázzunk rá, nehogy kinevessük az életet. Mert kacaghatunk rajta, de nem űzhetünk tréfát belőle.
Szerzőnk, Vermes Nikolett Junior Príma-díjas újságíró, vezető magazinok munkatársa. Rendszeresen tudósít az Európai Parlamentről, fő területe a lélektan, teológiából szerezte második diplomáját. Otthonosan mozog a legtöbb területen, azonban minden írásával egy célt szolgál: hangot adni az élet napos oldalának.