A szakértő szerint helyesen alkalmazva a hőmérős módszer valóban hatékony lehet a fogamzásgátlásban
Óvszer vagy tabletta? A felvilágosító órákon általában erről a két fogamzásgátlóról hallunk, majd megismerkedünk a spirállal, a pesszáriummal és társaikkal. Később pedig, normális esetben, saját belátásunk szerint döntünk arról, melyiket is használjuk szex közben. Csakhogy van még egy módszer, ami teljesen hormonmentes, és sem a nőnek, sem a férfinak nem kell hozzá felhelyezni semmilyen mesterséges terméket. Ezt nevezzük termékenységtudat-módszernek. De vajon ugyanolyan biztonságos, mint a többi?
Még tavasszal, az első Ciklusfesztiválon találkoztam közelebbről a termékenységtudat-módszerrel. Ekkor értettem meg, hogy többről van szó, mint egy marketingfogásról. Még aznap este előkerestem a gyógyszerdoboz alján heverő hőmérőt és odakészítettem az éjjeli szekrényre, hogy kipróbáljam a módszert. Hamarosan képes voltam pontosan meghatározni az ovulációm idejét. Hogy mi történt ezután? Annyit elárulhatok, hogy a hőmérőzés megtette hatását. Három hónap telt el azóta, és mint kiderült, nem én vagyok az egyetlen nő, akinek némi tanulással sikerült elsajátítani a módszert. Ezen felbuzdulva felkerestem Cserháti-Herold Jankát, a Ciklusfesztivál főszervezőjét és a jól ismert Hormonmentes.hu alapítóját, hogy meséljen a módszerről. Vajon csak szerencsénk volt, vagy valóban egy megbízható fogamzásgátló és egyúttal fogantatás serkentő módszerről van szó?
A termékenységtudat-módszer alapjai
„A hőmérőzés hivatalos neve a szimptotermális vagy ismertebb nevén termékenységtudat-módszer, amely egyszerre három tényező alapján ad pontos képet a ciklusunkról, így arról is, hogy mikor vagyunk termékenyek. Tehát nemcsak az alaptesthőmérsékletet figyeli, hanem a méhnyaknyákot és a méhnyak pozícióját. Ezek alapján tudhatjuk, hogy mikor jött el az ovuláció ideje.
A méhnyaknyák megjelenése jelzi a termékenységi ablak megnyílását, hiszen ahogy az ösztrogén szintünk emelkedik, a méhnyak mirigyei több méhnyaknyákot termelnek, amely előrejelzi az ovuláció közeledtét” – magyarázza Cserháti-Herold Janka, aki maga is használja a módszert. Mint kiderült, egykor a hormonális fogamzásgátlás mellékhatásai miatt kezdett el alternatív megoldásokat keresni, így találkozott közelebbről a szimptotermális módszerrel, amelynek egyik kulcseleme az alap-testhőmérséklet mérése.
„Az alap-testhőmérséklet a test nyugalmi hőmérséklete 3-5 óra alvás után mérhető, tehát ébredés előtt, amikor felkelnénk az ágyból. Ezért fontos, hogy ekkor mérjük meg a testhőmérsékletünket. A mindennapos mérésre azért van szükség, mert az ovuláció után a testhőmérséklet emelkedik a progeszteron hormon hatására, és ez a magasabb hőmérséklet a következő menstruációig fennmarad.”
Összegezve: a szimptotermális módszer akkor fog segíteni nekünk a fogamzásgátlásban, ha rendszeresen figyeljük a méhnyaknyákot és a megfelelő időpontban mérjük a testhőmérsékletünket és mindezt egy úgynevezett ciklustáblázatban rögzítjük. De Janka szerint ez önmagában nem elég a biztos sikerhez, ahhoz, hogy fogamzásgátlási módszerként tekinthessünk rá pontos szabályrendszerre és tanulásra is szükség van.
Elég pontos?
Sokan kételkednek ebben a megoldásban, mondván, nem biztonságos, ez sajnos azért van, mert még mindig összekeverik a naptármódszerrel, ami csak statisztikán alapul, és valóban nem biztonságos. Illetve a szimptotermális-módszer alkalmazásánál nagy az egyén felelőssége. Persze ugyanez igaz minden más technikára is. Gondoljunk bele: ha rendszertelenül szedjük a fogamzásgátló tablettát, vagy éppen a partner kedve szerint használunk óvszert, éppúgy becsúszhat a baba.
Több nagy mintán végzett kutatás is igazolja a termékenységtudat-módszer fogamzásgátlási hatékonyságát, a WHO weboldalán is találunk róla információt, hogy a szimptotermális-módszer hatékonysága csaknem megegyezik a fogamzásgátló tablettáéval. De az való igaz, hogy itt érvényesül igazán a lassan járj, tovább érsz elve, hiszen a módszer helyes elsajátítása tanulást és fegyelmet igényel.
„Nem elég csak elolvasni pár cikket vagy megnézni néhány videót. A szabályrendszer és a gyakorlat helyes elsajátítása kulcsfontosságú a cél érdekében, és erre bizony időt kell szánni, legalább két-három ciklust” – figyelmeztet Janka, majd hozzáteszi, hogy pontosan ez magyarázza azt is, hogy a szimptotermális módszerrel foglalkozó online tanfolyamai nyolc hétig tartanak. Elvégre ennyi idő szükséges ahhoz, hogy minden információ meglegyen és biztonsággal lehessen használni a technikát. Hogy mire? Ez már csak rajtunk múlik.
Az ovuláció tudatos megfigyelésével egyszerre védekezhetünk és növelhetjük a fogamzás esélyét. Vagyis aki fogamzásgátlásra használná, annak arra kell ügyelni, hogy csak abban az időszakban bújjon össze a partnerével, amikor a termékenységi ablak zárva van. Aki pedig a fogantatás reményében hívná segítségül a módszert, annak arra kell figyelni, hogy akkor bújjon össze a párjával, amikor a termékenységi ablak nyitva van. Amennyiben megfogan az új élet, akkor sem kell sarokba dobni a hőmérőt, hiszen segít megállapítani a várandósság tényét. Hogyan lehetséges ez? Ha a hőmérséklet 16 napig magasan marad, szinte biztos, hogy terhesség áll fenn.
Előnyök és hátrányok
A módszer nagy előnye, hogy hormonmentes és természetes, mégis sokan vannak, akik inkább a hormonális fogamzásgátlást javasolják. „Amikor 2016-ban elindítottam az első termékenységtudat tanfolyamomat, sokan kételkedve fogadták itthon. De az utóbbi években egyre több nő keresi a hormonmentes megoldásokat, a cikluskövetéshez egyre több izgalmas kutatás köthető, ez egy nagyon gyorsan fejlődő terület, és szerencsére azóta egyre nagyobb a nyitottság a témában a nőgyógyász szakmában is.” – mondta Janka.
Amikor pedig egy, a módszert ellenző szakorvost keresünk, nehezebben találtunk szkeptikusokat, vagyis egyre több nőgyógyász támogatja ezt a megoldást. Dr. Szabó Katalin nőgyógyász szerint azok a nők, akik alaposan megtanulják a megfigyelési eljárást, nyugodtan alkalmazhatják. „A hőmérős módszer, ha helyesen alkalmazzák, valóban hatékony lehet a fogamzásgátlásban. Azonban fontos megjegyezni, hogy a módszer alkalmazása során kiemelt figyelmet kell fordítani a pontos és következetes mérésekre.
A tanulási időszak során lehetnek nehézségek, de azok, akik türelmesen és precízen követik a módszert, elérhetik a kívánt eredményeket. A módszer előnye, hogy természetes, azonban nem mindenki számára ideális, és a személyes életkörülmények is befolyásolhatják a hatékonyságát. Ezért az alkalmazás előtt minden esetben ajánlott egyeztetni egy szakorvossal.” A hőmérőzés tehát működik, de csak akkor, ha valóban betartjuk a játékszabályokat.
Fontos hangsúlyoznunk, hogy mindenkinek érdemes konzultálnia nőgyógyászával, mielőtt egy újfajta fogamzásgátló módszert alkalmazna, hogy elkerülje a nem kívánt terhességet.