Így segít a holisztikus szemlélet az egészségmegőrzésben

2025. április 16.
A testünk üzeneteit figyelve irányíthatjuk saját egészségünket? Szakértővel jártuk körbe a témát.
A testünk üzeneteit figyelve irányíthatjuk saját egészségünket? Szakértővel jártuk körbe a témát.
Fotó: Valló Berta

Mi történne, ha nemcsak a tünetekre reagálnánk, hanem meg is hallgatnánk, mit üzen a testünk? A ciklustudatosságtól a személyre szabott étrendig, a kínai orvoslástól a nyugati diagnosztikáig számos módszer segíthet abban, hogy ne sodródjunk, hanem irányítsuk saját egészségünket. Dr. Gál Zsófia holisztikus szemléletű orvos szerint a gyógyulás kulcsa bennünk van – csak újra kell tanulnunk bízni a testünk bölcsességében. A szakértő segítségével annak jártunk utána, miként válhatunk valódi társává saját gyógyulási folyamatunknak.

Miért tartanak olyan sokan az orvosoktól? Miért nem járunk el szűrővizsgálatokra, pedig tudjuk, hogy a korai felismerés életeket menthet? És vajon valóban csak akkor van szükség segítségre, amikor már baj van – vagy lehet másképp is gondolkodni az egészségről? Dr. Gál Antónia Zsófia szerint: „A testünk tudja, mire van szüksége”. A magyar lakosság még mindig ritkán vesz részt szűrővizsgálatokon – 2025-ben sem lesznek kötelezőek, és önkéntesen is csak kevesen élnek a lehetőséggel. Dr. Gál szerint a bizalmatlanság sokrétű: negatív élmények, túlterhelt rendszer, személytelen ellátás. Mindez odáig vezet, hogy a betegségeket sokszor csak későn vesszük észre.

A testünk sokkal többet tud, mint mi, azonban elfelejtettünk vele kommunikálni. Ha mozgással, tudatos pihenéssel elkezdjük visszaépíteni ezt a kapcsolatot, sokkal hamarabb vehetjük észre az esetleges kilengéseket, változásokat testünkben” – fogalmaz az orvos, aki saját gyógyító munkájában is arra törekszik, hogy visszaadja a betegeknek az önmagukba vetett bizalmat. A prevenció alapja szerinte az, ha tudatosan kezdünk el figyelni a testünk jelzéseire, és nem csak akkor fordulunk szakemberhez, ha már baj van. Az első lépés lehet egy átfogó laborvizsgálat, amelyet egy személyre szabott konzultáció követ – nem általános tanácsok, hanem egyéni igények alapján.

Divatok helyett önismeret

A wellness- és diétatrendek világában könnyű elveszni. Időszakos böjt, vegánság, paleo – Dr. Gál szerint mindezek lehetnek hasznosak, de csak akkor, ha tisztában vagyunk vele, mire van szüksége a saját testünknek. Ahelyett, hogy egy új módszerbe vágnánk, inkább ismerjük meg szervezetünk működését, majd döntsünk tudatosan.

Mozgás, pihenés, táplálkozás – ezek alapok. Ezek nélkül nincs hosszú távú változás.

A halálos kimenetelű betegségek mintegy fele visszavezethető bizonyos viselkedési kockázatokra – ilyen a dohányzás, a mozgásszegény életmód vagy a helytelen táplálkozás. Az egészség megőrzésének alapja a tudatosság és a tájékozottság, amelyek segítségével aktívan tehetünk saját jólétünkért. Bár az adatok aggasztóak lehetnek, csak akkor érhetünk el változást, ha reálisan látjuk a kiindulópontot.

glamour plusz ikon 9 szuper fengsuj tipp, hogy új erőre kapj, ha elakadtál a tanulásban!

Gesztesi Károly és Liptai Claudia lánya gyönyörű nővé érett: Panka lélegzetelállítóan fest menyasszonyi ruhában – fotók

Hogyan gyógyulunk ma – és hogyan gyógyulhatnánk holnap?

Dr. Gál szerint a gyógyítás nem egyirányú folyamat, hanem együttműködés. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az orvos ne csak a tüneteket lássa, hanem az embert egészként. „A diagnózis után nem ér véget a munka. Sőt, akkor kezdődik igazán. A beteg is aktív szereplője a gyógyulásnak.” Az orvos tapasztalata szerint egy-egy betegség jelentős fordulópont lehet valaki életében. Ebben az időszakban az orvos szerepe kiemelten fontos, hiszen a páciens nemcsak fizikai, hanem lelki értelemben is kiszolgáltatottá válik.

A rendszer túlterhelt, az orvosok gyakran szigorú protokollok szerint dolgoznak, amelyek korlátozhatják a szakmai szabadságukat. Szükség lenne arra, hogy az egészségügyi közösség nyitottabbá váljon, és könnyebben megtalálják a betegek a számukra megfelelő szakembert – legyen az orvos, természetgyógyász vagy más segítő szakember” – fogalmaz a doktornő, aki háziorvosi rezidensi tapasztalatai során számos olyan esettel találkozott, ahol a betegek nem mutattak aktív érdeklődést saját gyógyulásuk iránt. Ilyenkor is fontos, hogy az orvos a lehető legtöbbet nyújtsa, és biztosítsa a beteget arról, hogy nincs egyedül – hiszen mindig van lehetőség a javulásra.

Ciklustudatosság: női egészség új megvilágításban

A női test működése még mindig gyakran tabu, vagy legalábbis félreértésekkel övezett terület. A nőgyógyászat sokáig férfiakra szabott orvoslással dolgozott, figyelmen kívül hagyva a hormonális ciklus természetes ingadozásait. „Mondjuk ki: nem normális, ha fájdalmas a menstruáció, vagy ha minden hónapban szélsőséges érzelmi hullámvasútban ülünk.” A ciklus négy szakaszát – a belső évszakokat – ismerni annyit jelent, mint érteni, mikor mire van szüksége a szervezetünknek. És ez nem luxus, hanem alap. „Ne engedjük, hogy más határozza meg számunkra, mi a normális, hisz mi tudhatjuk leginkább, mikor tér el testünk működése a megszokottól.”

A megfelelő vitaminpótlás – például vas, magnézium, elektrolitok – szintén nem egyéni hóbort, hanem tudományosan alátámasztott szükséglet. A női test másképp működik, más tápanyagarányokra van szüksége, mint a férfiaké. A D-vitamin pótlása, bár nemtől függetlenül fontos, a nőknél más dózis lehet ideális. A makrotápanyagok egyensúlya szintén kulcsszerepet játszik a női egészség fenntartásában.

Alternatíva vagy kiegészítés?

Dr. Gál saját gyógyítói útján hamar találkozott az alternatív gyógymódokkal – először az integratív medicina kurzuson, később pedig a hagyományos kínai orvoslással. „Az érzelmeket nem lehet különválasztani a testtől.” A hagyományos kínai orvoslásban az embert egészként, az érzelmeivel együtt figyelik. Egy-egy érzelem egy adott szervhez kötődik, így a test és lélek összhangja állandóan változó, mégis szoros egyensúlyban van. A holisztikus szemlélet szerint az embert környezetével és életmódjával együtt kell vizsgálni – nem csupán a tüneteket kezelve. Fontos szerepe van a prevenciós szemléletnek, és a különböző terápiák együttműködésének a gyógyításban.

glamour plusz ikon A helyzet nem is lehetne rosszabb, évente több tízezer kutya kerül utcára itthon

Gesztesi Károly és Liptai Claudia lánya gyönyörű nővé érett: Panka lélegzetelállítóan fest menyasszonyi ruhában – fotók

Óriási igény van a másfajta gyógymódokra. A nyugati orvoslás kiváló fejlesztéseket hozott, de vannak korlátai. Ezekben az esetekben az alternatív terápiák hasznos kiegészítést nyújthatnak.” Dr. Gál Zsófia azt is hangsúlyozza, hogy súlyos betegségek esetén is lehet szerepe az alternatív gyógymódoknak, különösen, ha a gyógyszeres kezelések nem hozzák meg a kívánt eredményt.

A bizalom kulcskérdés, hiszen a gyógyulás folyamatában döntő lehet, hogy kire bízzuk magunkat. „Sok esetben úgy viselkedünk, mintha az alternatív gyógymódokban hinni kéne, pedig több ezer éve gyakorolják és használják őket.” Tapasztalatai szerint az is segíthet, ha a páciens környezetét is bevonja: ismerősök, ajánlások révén könnyebben juthatunk megbízható szakemberekhez.

A jövő: integráció és bizalom

Dr. Gál szerint a jövő orvoslása nem vagy-vagy, hanem is-is alapon fog működni. Ahhoz azonban nyitottság kell – az egészségügyi rendszertől, az orvosoktól és a páciensektől egyaránt. „A legnagyobb erő abban van, ha többféle tudást kombinálunk – és nem kizárunk.”

Aki szeretne elmélyedni a témában, annak Joós Károly Integratív medicina című könyvét ajánlja: „Nagyon átfogó tanulmány, amihez nem kell szakértőnek lennünk, hogy olvassuk.” Dr. Gál Zsófia Instagram- és weboldalán további információt kaphatunk az alternatív terápiákról, testtudatosságról és a holisztikus szemléletmódról.