Hizlal, ha cikiznek a súlyod miatt
A súly önmagában nem az egészség mérőszáma. Erre jutottak azok a tudósok, akik azt vizsgálták, hogy hogyan illeszkedik egymáshoz a fogyás, a testmozgás és a hosszú élettartam. A kutatások kifejezetten a túlsúlyosnak és elhízottnak tartott emberek egészségi állapotát mérték és végül megállapították, hogy az aktivitás megelőzi a fogyást, ha a szív egészségének javításáról és az általános halálozási kockázatok csökkentéséről van szó. A testsúly megbélyegzése óriási károkat okozhat az emberek mentális egészségeben.
A jelenség minimalizálása érdekében érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni az egészséges táplálkozásra, ami hatékonyan segíti a fogyást, valamint a cukorbetegség és a szívbetegség elleni védelmet, ahogy a fizikai aktivitás is nagyban hozzájárulhat a súlyfelesleg megítélésében és elfogadásában. Nem a diéta vagy fogyásellenesek állítják, valóban komoly következményekkel és szövődményekkel jár, ha komolyan vesszük a negatív kommenteket.
A súly és a mentális egészség kapcsolata
A szórakoztatóiparban, médiában, iskolákban, munkahelyeken, de akár az egészségügyben is gyakran negatív jelzőkkel illetett súlyfelesleg miatt való megbélyegzés okán szigorú társadalmi előítéletekkel kell szembenézniük a túlsúlyos embereknek. Az ilyen típusú megszégyenítések a legújabb tanulmányok szerint mentálisan és fizikailag is komoly sérüléseket okozhatnak - csökken például az önbecsülés, depressziót, szorongást, pánikbetegséget idéz elő.
Az alkohol, a társadalmi szorongás legnagyobb mítosza - beszélgetés dr. Schwab Richárddal és Sztankovics Mártával
Az American Heart Association konferenciáján hívták fel a figyelmet arra, hogy a nőket nagyobb valószínűséggel bántják a testsúlyuk - különösen a hasi pluszkilóik miatt - mint a férfiakat, függetlenül attól, hogy hány kilót nyomnak valójában. Esetükben tartós stressz és testképzavar is kialakulhat.
„A testsúly problémákkal küzdők kevésbé érzik magukat vonzónak, azt gondolják, hogy a súlyuk miatt ingatagnak vagy önzőnek tartják őket mások. Ezektől a stigmáktól sebezhetővé válnak. A szégyenérzet, mint önértékelési és betegítő érzelem az emberi stresszreakciókhoz köthető. Mikor szégyelljük magunkat, megnő a kortizol, azaz a stresszhormon termelésünk, ami a zsigeri zsír felhalmozódásához vezethet.
A hormonoknak pedig köze van a sikertelen fogyókúrához vagy a súlyingadozáshoz. A krónikusan magas kortizolszint túlevéshez és súlygyarapodáshoz vezethet” – jegyzi meg a tanulmány vezetője, Natalie Keirns az Oklahomai Állami Egyetem orvosjelöltje, aki szerint az efféle hiedelmek miatt az emberek ritkábban járnak orvosi vizsgálatokra, nagyobb valószínűséggel gondolják úgy, hogy orvosaik elítélik vagy kevésbé tisztelik őket súlyuk miatt.