Rubin Eszter: A hisztaminintolerancia felismerése és gyógyítása még mindig gyerekcipőben jár
Veled is előfordult már, hogy bizonyos ételek elfogyasztása után orrdugulás, tüsszögés, szédülés, hasi fájdalom, puffadás, vagy más kellemetlen tünet jelentkezett? Ha a fenti problémákat rendszeresen észleled, érdemes alaposan utánajárnod, mi okozhatja ezeket. Biztosan hallottál már a hisztaminintoleranciáról itt vagy ott, érdemes erre is gyanakodni!
Nem ismeretlen Rubin Eszter író, gasztronómus neve azoknak, akik az elmúlt években olvasták a Barhesz, Bagel vagy az Árnyékkert című regényeit, vagy részt vettek valamelyik sikeres főzőkurzusán. A gasztronómia mindig is fontos része volt az életének, nem meglepő, hogy regényeiben is fontos szerepet kapnak a különböző étkezések.
Ahogy fogalmaz „mindig ott volt a levegőben a saját szakácskönyv”, de azt soha nem gondolta volna, hogy a saját egészségügyi állapotának romlása miatt születik majd meg két, kifejezetten a hisztaminintoleranciában szenvedőknek írt, szakácskönyve. Döbbenetes, hogy ennek a betegségnek a felismerése, gyógyítása gyerekcipőben jár, holott megkeseríti rengeteg ember életét, és éveken át képes panaszokat okozni.
Saját maga ismerte fel a betegségét
A hisztaminintolerancia kortól, nemtől függetlenül jelentkezhet bárkinél. Néha kevesebb, olykor rendkívül szerteágazó tünetekkel jelentkezik, amire nem minden esetben figyelünk fel azonnal. Valahogy így kezdődött Eszter kálváriája is: „Utólag visszatekintve látom, hogy tulajdonképpen évtizedek óta voltak tüneteim, és hiába figyeltem rájuk, nem találtam rájuk magyarázatot. Két évvel ezelőtt egy nagyon súlyos betegség és hosszas antibiotikumkúra után kezdődött a neheze.
Nagyon erős fájdalmaim voltak, amihez puffadás, hasmenés, szemgyulladás, ödéma is társult, amit elsőre nem köt össze ez ember a bélgyulladással, holott szorosan összefügg vele. Hiába mondtam az orvosnak. Az étkezések után szapora szívverést éreztem és állandó tahikardia, fejfájás, szédülés, ájulás jellemezte a mindennapjaimat. Elég súlyos volt a helyzet, és egyre csak rosszabb lett. Különböző szakorvosokhoz jártam, próbáltam megoldást találni.
Rengeteg pénzt és időt öltem bele, és a sikertelenség újabb és újabb kudarcot eredményezett” - meséli Eszter. Végül megelégelte és úgy döntött, saját kezébe veszi a sorsát. Hosszas kutakodás, külföldi szakirodalom tanulmányozása és a hisztamin és társbetegségei Facebook-csoport megtalálása döbbentette rá, hogy valójában mivel is áll szemben.
Innentől pedig elindult egy hosszas kutatómunka, egy szigorú életmódváltás, és a sorstársak támogatása mellett különböző alternatív terápiákban jártas szakembereket is felkeresett. Elmondása szerint az elmúlt két és fél év drasztikus változásai kellettek ahhoz, hogy a jelenleg is meglévő egészségügyi problémái ellenére, ahogy fogalmaz már „ne egy szétesett roncsnak” érezze magát.
Nem egyszerű küzdelem
Más intoleranciával ellentétben a hisztaminintolerancia jellemzően több kórkép együttesével jelentkezik. Eszter szerint nem arról van szó, hogy ki kell valamit küszöbölni az étkezésből, és akkor jól leszünk. A hisztaminra ugyanis a szervezetnek szüksége van, mivel egy nagyon fontos anyag, egy biogén amin, ami nélkülözhetetlen funkciót tölt be a szervezet immunválaszának kialakításában, a gyulladási folyamatokban vagy éppen a stresszhelyzetre adott válaszoknál.
Normál esetben elég rövid ideig van jelen a szervezetben, lebomlása egy teljesen természetes folyamat, azonban, ha a sérülnek a különböző enzimlebontási folyamatok, egyszerűen felhalmozódik a szervezetben, és erre az Eszter által is tapasztalt, kellemetlen tünetekkel reagál a szervezet. Mára bebizonyosodott, hogy a betegség kulcsa a belekben, mégpedig a megfelelő bélflórában van. A sérült, gyulladt bél, nem tud elég hisztaminlebontó DAO enzimet termelni.
Az elpusztult bélflóra visszaépítése nem annyira egyszerű feladat, nem elég bekapkodni pár kapszulát, és meg van oldva az egész. Egy nagyon hosszú, akár éveket igénybe vevő, kitartó küzdelem, ami nagyon sokszor lemondással jár. „Ez az út gyakran pokoli visszaesésekkel van tarkítva. Semmiben nem hasonlít a táplálék intoleranciához. A legfontosabb cél a bélrendszer regenerálása, ami után a szervezet újra képes lesz a hisztaminlebontó DAO enzimet termelni."
Több mindenre kell figyelni
Az is nehezíti a helyzetet, hogy nincs mindenkire egységes módszer, mivel minden eset egyedi. Eszter már a rosszullétei elején is tej- és gluténmentesen étkezett, de a javuláshoz még drasztikusabb megoldásra volt szükség. „A szénhidrátokat is radikálisan le kellett csökkentenem. Legjobban a paleo étrendhez tudnám hasonlítani a diétámat, de nagyon fontos, hogy ez sem válhat állandóvá.
Például a magas fehérjetartalmú ételek, amik gyorsan romlanak, azokban nagyon gyorsan fel tud halmozódni a hisztamin, ahogy a húsok vagy halak esetében is.
Ezenkívül vannak olyan ételek, például a paradicsom, a csokoládé, a vörösbor, a dió és minden hosszan érlelt, savanyított, fermentált ecetes étel, amiknek alapból magas a hisztamintartalma. Néhány alapanyag pedig, bár alacsony hisztamintartalmú, de DAO taoenzim blokkoló. Ez ugyanúgy veszélyes lehet, jelenleg ott tartok, hogy semmilyen gyógyszert nem tudok bevenni, mivel a gyógyszerek jelentős része is a DAO blokkoló kategóriába tartozik, így ez is veszélyes lehet” - magyarázza.
A bélflóra megfelelő állapotához ugyanis fontos a változatos táplálkozás, olyan ételek bevonásával, amik jó hatást gyakorolnak rá.
A diétának és az életmódváltásnak több szakasza van
Az első időszakban törekedni kell az ételek frissességére, később pedig fokozatosan be kell vezetni új alapanyagokat.Nem egyszerű megoldani a fennálló problémát, de az elindulásban nagyon sokat segíthet Eszter két szakácskönyve, melyek kifejezetten hisztamionintoleranciával küzdőknek segítenek még jobban megérteni a betegséget. Rengeteg finom, könnyen elkészíthető receptet lehet találni bennük.
„Az volt az alapkoncepcióm, hogy kifejezetten alacsony hisztamintartalmú ételeket ajánlok. Fontos volt, hogy az ételekben ne legyenek gyulladásgátló anyagok, mindenmentesek legyenek, de készítés, evés közben nem veszítsük el az ételek élvezetét se. A különböző ételek hisztamintartalmuk alapján számokkal vannak kategorizálva, ami egy jó támpontot jelent az eligazodásban.”
Eszter szerint fontos volt az is, hogy a különböző receptekhez felhasznált tápanyagok egytől egyig hasznos funkciót töltsenek be az emésztés során, ne az legyen a fő szempont, hogy mit mivel lehet helyettesíteni. A helyzet bonyolultságát nagyon jól tükrözi, hogy a megfelelő étkezés nem minden esetben elég. Nagyon sok vitamint és ásványi anyagot kell fogyasztani, különösen odafigyelve, hogy azok megfelelően fel tudjanak szívódni.
Mint minden betegség esetében a legfontosabb lépések egyike, hogy még a legapróbbnak tűnő gyanú esetén is, mihamarabb megtörténjen néhány vizsgálat. Jelenleg csak magánúton lehet kifejezetten hisztaminra irányuló vérvételt és a béflóra státuszára irányuló székletvizsgálatot elvégeztetni, amit érdemes néhány endokrinológiai vizsgálattal kiegészíteni.
Az eredmények ismerete után pedig mindenképp fontos kikérni egy funkcionális táplálkozási tanácsadással foglalkozó szakértő véleményét is, aki a továbbiakban hasznos tanácsokkal segítheti a beteget a gyógyuláshoz vezető úton.
Két könyv, ami segíthet elindulni a változás útján
Eszter csodás fotókkal illusztrált szakácskönyvei a Jaffa Kiadó gondozásában jelentek meg. A két könyv nem csak a hisztaminintoleranciában, de más, összetett táplálékallergiában érintettnek is óriási segítséget jelenthet.
Az első kötetet Kulcsár Angéla funkcionális táplálkozási szakértő kommentárjai egészítik ki, a legújabb szakácskönyvben pedig Farkas-Boross Zita integratív táplálkozási tanácsadó összefoglalója ad iránymutatást a hisztaminintolerancia tüneteiről és kialakulásáról, a feltáráshoz szükséges vizsgálatokról, és a gyógyuláshoz vezető út fizikai és lelki aspektusairól.