Stressz, szorongás, magány? Egy háziállat lehet a titkos megoldás a mentális egészségedért
A háziállatok valóban segíthetnek abban, hogy jobban megbirkózzunk a mentális, lelki és fizikai kihívásokkal. Egy kis kedvenc nemcsak a stressz csökkentésében játszhat szerepet, hanem sokak szerint életünkben célt és struktúrát is ad. A mindennapi törődés, gondoskodás, tanítás és etetés mind olyan tevékenységek, amelyek pozitív hatással vannak az emberi jólétre.
Mészáros Dóra pszichológus segített nekünk összegyűjteni azokat az érveket, amelyek alátámasztják, hogy egy háziállat valóban hozzájárulhat a testi-lelki egészséghez.
„A kutyák és más háziállatok nem csupán társaságot nyújtanak, hanem számos módon hozzájárulhatnak a mentális egészségünk javításához, különösen a stressz, a szorongás és a depresszió kezelésében. Az állatok és gazdáik közötti kapcsolódás segít a jobb hangulat fenntartásában és egészségesebb életmódbeli szokások kialakításában” – magyarázza a pszichológus.
Önzetlen szeretet
Mészáros Dóra pszichológus öt olyan kulcsfontosságú tényezőt emelt ki, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi jólét szempontjából, és amelyekre a háziállatok pozitív hatással vannak. Az első ilyen tényező az oxitocin termelés növelése, amelyet a kutatások szerint a háziállatokkal való kapcsolat erősíthet.
Az oxitocin, más néven „szeretet hormon”, hozzájárul a stressz csökkentéséhez, javítja a hangulatot, és segít a kötődés kialakításában, legyen szó akár egy kutyáról, macskáról vagy más házikedvencről. Az oxitocin fokozódása segít csökkenteni a szorongást és elősegíti a nyugodt, biztonságos közérzetet, ami a mentális egészség alapja.
„Az egyik legfontosabb pszichológiai védőmechanizmus, amely mélyíti a háziállatok és gazdáik kapcsolatát, az az oxitocin nevű hormon. Az oxitocin, más néven a „szeretet hormonja”, a kötődési érzéseket erősíti, és segít csökkenteni a stresszt. Amikor egy gazda simogatja kutyáját vagy más háziállatát, mindkét fél oxitocin szintje megemelkedik, ami elősegíti a nyugodtabb, boldogabb állapotot” – ismertette a szakértő.
A második nagyon fontos tényező, amit kiemelt, a fizikai aktivitás és rutin. A kutyák rendszeres mozgást igényelnek, ami nemcsak az ő egészségükre, hanem a gazda mentális jólétére is kedvező hatással van. A séta vagy a játék közben az emberek endorfinokat termelnek, amelyek természetes hangulatjavítók. Ezenkívül a napi rutinszerű aktivitás segíthet strukturálni a napot, amely különösen hasznos lehet depresszióban szenvedők számára, akik gyakran küzdenek a motivációval.
A komfortzónán túl
A fizikai aktivitás és a napi rutin mellett a háziállatok a szociális kapcsolatok erősítésében is kulcsszerepet játszanak. Például, amikor kutyát sétáltatunk, akár egy kutyafuttatón, a városban, vagy éppen az erdőben, gyakran találkozunk más kutyás gazdikkal, akiknek hasonló érdeklődési köre van. Így nemcsak a fizikai aktivitásunkat növelhetjük, hanem új társas kapcsolatokra is szert tehetünk.
A háziállatok tehát segítenek a szociális hálózat bővítésében, hiszen a kutyás, cicás vagy bármilyen más háziállatos közösségekben könnyebben kialakulhatnak beszélgetések és kapcsolatok. Ez a társas támogatás pedig enyhíthet a magányosság érzésén, csökkentve a szorongást és elősegítve a mentális jólétet.
A háziállattal való együttélés egyik fontos előnye, hogy segít a fókuszálásban és a jelen pillanatra való koncentrálásban. Mészáros Dóra szerint ez azt jelenti, hogy: „A kutyák és más háziállatok képesek arra, hogy jelenlétükkel elvonják gazdáik figyelmét a negatív gondolatokról és az aggodalmaikról.
Az állatok az itt és mostban élnek, és példát mutatnak, hogyan lehet élvezni a pillanatot.
Ez segíthet a gazdáknak abban, hogy fókuszáljanak a jelenre, és ne aggódjanak annyira a jövő vagy a múlt miatt, ami különösen hasznos lehet szorongásos problémák esetén. A háziállatokon keresztül jól lehet gyakorolni a tudatos jelenlétet, a mindfulnesst.
Kötődés és empátia
Végül, de nem utolsósorban, az egyik legfontosabb emberi érzés, amely igazán emberré tesz minket, az együttérzés, vagyis az empátia és a támogatás, amit képesek vagyunk adni másoknak, illetve elfogadni tőlük. Szakértőnk kiemelte, hogy a háziállatok közül a kutyák rendelkeznek a legnagyobb empátiás és érzékeny képességekkel, melyek évezredek alatt fejlődtek ki, elsősorban azért, mert szoros kapcsolatban élnek az emberekkel.
Ez nem csupán egy ösztönös viselkedés, hanem egy evolúciós előny is, amely segítette őket abban, hogy még szorosabb köteléket építsenek ki velünk. „A kutyák rendkívül érzékenyek az emberi testbeszédre és arckifejezésekre. Képesek felismerni, ha gazdájuk szomorú, ideges vagy boldog, és reagálni arra. Például
egy kutya odamegy gazdájához, ha látja, hogy az szomorú vagy stresszes, és megpróbálja vigasztalni őt, akár odabújva, akár egy kedves viselkedéssel.
Ez az érzelmi empátia erősítheti a gazda és az állat közötti kötődést, és segíthet a gazdának úgy érezni, hogy nem egyedül kell megküzdenie a nehézségekkel” – emelte ki Mészáros Dóra pszichológus, majd hozzátette, hogy a kutyák szociális tanulással képesek az emberi érzelmeket is felismerni. Ha egy kutya sok időt tölt gazdájával, aki különböző érzelmi állapotokon megy keresztül, a kutya megtanulja azokat a helyzeteket, amikor vigasztalásra van szükség, vagy éppen mikor kell inkább távol maradni.
Ezt az érzékenységet gyakran az együtt töltött idő és a gazdával való folyamatos interakciók alakítják ki. Tehát a kutyák és más háziállatok nem csupán hűséges társak, hanem elengedhetetlen szerepet játszanak mentális jólétünk megőrzésében is.
Az állatok hatása a stressz csökkentésére, a hangulat javítására és a szociális kapcsolatok erősítésére kétségkívül pozitív. Az oxitocin szintjének emelkedése, a mozgás, a társas interakciók, a jelen pillanatra való figyelem és az empátia mind hozzájárulnak ahhoz, hogy háziállataink segíthessenek abban, hogy kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet éljünk.