A jelszó: most - tökéletes időmenedzsment nem létezik, de a hatékonyság megtanulható

A nap mindenkinek 24 órából áll, sokszor ez azonban nagyon kevés, de a hatékony időbeosztás megtanulható
A nap mindenkinek 24 órából áll, sokszor ez azonban nagyon kevés, de a hatékony időbeosztás megtanulható
Fotó: GLAMOUR Hungary

Ahogy életünk, úgy időbeosztásunk is folyamatosan változik. Munkahelyet váltunk, költözünk, családot alapítunk, és minden nagyobb élethelyzetbeli változás új időbeosztást igényel. Erdélyi Boróka 2016 óta nyújt segítséget időgazdálkodás- és hatékonyság-szakértőként, hogy mindenki megtalálhassa az egyensúlyt az életében.

Nincsen tökéletes időmenedzsment” - hangsúlyozza Erdélyi Boróka, aki villamosmérnökként végzett, mérnöki múltja pedig nagyban hozzájárul a saját szemléletei és módszerei megalkotásához. Idén januárban jelent meg első könyve, az Élet, cél, idő, amelyben megosztja tapasztalatait, praktikáit az érdeklődőkkel.

Mindenkinek arra van ideje, amire…

Sokszor hallani, hogy arra van időd, amire szeretnéd, hogy legyen, mégis rengetegen beletemetkeznek a munkába, rohannak a gyerekekért, elvégzik a házimunkát, és így a vágyott pihenés elmarad.

Minden élethelyzettől függ, de az biztos, hogy mindenkinek van bizonyos mértékű mozgástere, döntési lehetősége. Az, hogy ezt megkeressük-e magunknak, megtaláljuk és kihasználjuk, az már a saját felelősségünk” - mondta Erdélyi Boróka, majd kiemelte, hogy nem szabad mindent magától értetődőnek venni, és fontos, hogy ne éljünk mindig automatizmusokban. Ha lehetőség nyílik jobb, praktikusabb megoldásra, akkor merjünk változtatni.

A mozgástér mértéke nagyon egyéni, és csak tudatosság kérdése, hogy megtaláljuk magunknak. „A mai kor nem a lassú és nyugodt életmódot támogatja, de hiszem, hogy meg lehet találni az egyensúlyt” - hangsúlyozta Boróka, és hozzátette, hogy nehezebb manapság mindent belepréselni a napunkba, de nem is szükséges.

Meg kell tanulni nemet mondani, és igent is okosabban.

glamour plusz ikon Vitatható ideálokon alapul, mégis odáig vagyunk érte: miért olyan meghatározó a francia nők stílusa?

Vitatható ideálokon alapul, mégis odáig vagyunk érte: miért olyan meghatározó a francia nők stílusa?

Természetesen aki három helyen dolgozik, hogy eltartsa a családját, annak ez nehezebb lesz, de ebben az esetben is vannak olyan pontok, ahol lehet kicsit lazítani. Nyilván nem órákat nyer majd, de egy nyugodt negyedóra, amikor elvonul, értékesebb lesz számára, mint másnak akár napok.”

Hol rontom el?

„Sokszor nem vagyunk őszinték magunkhoz” - hívja fel a figyelmet a szakértő, aki arról is beszél, hogy milyen könnyű az időre fogni, hogy nem csináltuk meg ezt vagy azt, miközben igazság szerint nem akarjuk megcsinálni. Épp ezért arra is felhívja a figyelmet, hogy miért fontos, őszintének lenni önmagunkkal. „Nem baj, ha valamit nem szeretnénk, akkor viszont el kell engedni, mert csak nyomasztani fog.”

Amennyire lehet, el kell különíteni a külső elvárásokat és a belső motivációt, ezt tanácsolja a szakember, aki szerint a munkára, háztartásbeli teendőkre szinte mindig jut idő, de a mentális és fizikai rekreáció gyakran szorul háttérbe. „Mindenki tudja, milyen fontos a szeretteinkkel töltött idő, a szórakozás és az öngondoskodás, mégis a külső sürgetés hiányából fakadóan hajlamosak vagyunk mellőzni ezeket, és inkább a kötelező feladatokra koncentrálunk.”

Az életünk végén nem az fog számítani, hogy mennyit túlóráztunk, hanem hogy mennyi olyan értékes pillanatot szereztünk, ami mosolyt csalt az arcunkra. Ezek nemcsak a mindennapjainkat teszik széppé, hanem az életünk egészét.

A rutinok szerepe

Már a reggeli készülődés kapcsán érdemes átgondolni, hogy milyen rutinokra van szükség ahhoz, hogy jól induljon a nap, és ezeknek milyen időigényük van.

Az idő nem olyan, mint a pénz. Nem lehet megfogni, nem érezzük annyira, így sokszor hajlítjuk. Például sokan azért késnek el, mert fél órával indulás előtt kelnek fel, de 45 perces a reggeli készülődésük, így végül mindig 15 percet késnek a munkából” - mondja Boróka, majd hozzáteszi, hogy mindenkinek kipróbálandó módszer az időnapló, amelyet egy héten át érdemes vezetni. A lényege, hogy órás bontásban lejegyzed, mivel töltöd az idődet.

Nagyon hasznos adatokat lehet nyerni belőle, illetve a vizsgált időszakban tudatosabban figyeled az idődet, hiszen el kell számolnod vele saját magadnak. Már itt is nagyon jó felismerések, tanulságok szoktak lenni” - számolt be Erdélyi Boróka a módszerrel kapcsolatos tapasztalatairól, és kiemelte, hogy érdemes akár a pihenésre vagy a szórakozásra bevezetni egy idősávot a naptárba.

glamour plusz ikon Zeusz nyomdokain járva megmásztam az Olümposzt és mindenkinek receptre írnám fel

Zeusz nyomdokain járva megmásztam az Olümposzt és mindenkinek receptre írnám fel

Itt nem arra kell gondolni, hogy beírom a telefonomba, hogy 8-9 között beszélgetek a párommal, hanem például elhatározom, hogy 8 után már nem nézek e-maileket, vagy nem nyitom meg a közösség média platformokat.” A szakember szerint kell építeni egy saját szabályrendszert olyan elemekből, mint hogy napi 20 percet olvasol, vagy nem fekszel le anélkül, hogy szántál volna magadra egy kis időt. A meghozott döntések rendszeressége kialakít egy fajta rutint, ami automatikussá válik és nagy erővel bír.

A célok elérése esetén is kulcsfontosságú egy rutin kialakítása. Gyakran teszünk fogadalmakat, de amíg nem kezdünk tudatosan tenni értük, addig csak üres szavak maradnak.

Fogadalmaink jelentősége

Mindig meg kell határozni, hogy számomra mit jelent pontosan, és miért szeretném véghez vinni az elhatározásomat Erdélyi Boróka javaslata szerint, aki abban hisz, hogy céllá akkor válik, ha teszünk érte, és megteremtjük a lehetőségeket.

Emellett a home office kapcsán emelte ki a rutin szerepét, hiszen az otthonról végzett munka gyakran összemosódik a magánélettel. Annak érdekében, hogy ez ne történjen meg ki kell alakítani munkakezdő és munkazáró rutinokat. Tapasztalatai szerint a kezdéssel általában nem szokott gond lenni, viszont a lezárás sokaknak okoz nehézséget.

Legtöbbször azért, mert még nem értünk a feladat végére, és szeretnénk befejezni. Természetes határokat kell kialakítani, például 6-ra jársz edzésre vagy elviszed a kutyát sétálni.” Ezek segítségével könnyebben lezárható a munkanap, illetve jó módszer még, ha kialakul egy házi munkarend.

Találd meg a saját módszered!

Amilyen sokfélék vagyunk, olyan sok lehetőség és megoldás létezik a számunkra megfelelő időmenedzsment megalkotására. Boróka szerint nem létezik legjobb applikáció vagy módszer, mert mindenkinek a saját legjobbját kell megtalálni. Sosem ezek irányából érdemes közelíteni, mert rengetegen amiatt adják fel már a legelején, hogy a legnépszerűbb praktikák, könyvekben olvasott tippek nem vezettek eredményre.

glamour plusz ikon Migrén, hátfájás, alvászavarok - ezeket mind okozhatja a rossz testtartás

Migrén, hátfájás, alvászavarok - ezeket mind okozhatja a rossz testtartás

Ha már jól bevált valakinek a határidőnapló használata, akkor nem kell változtatni, viszont a problémákat, mint például a halogatás, fel kell térképezni. Miből fakad és milyen szituációkban fordul elő? Ezek tudatában lehet megoldást talál„ni. Változtatni mindig erőfeszítés, és érdemes ott elkezdeni, ahol tényleg kedvet érez az ember. Mindig most legyen a jelszó. Már a holnap reggelt sem kell megvárnod.

5+1 tipp, hogy feltérképezd a helyezed:

  1. Mérd fel, min szeretnél változtatni. Lehet ez a konkrét időbeosztásod, a feladatmenedzsmenthez használt eszközeid vagy a munkához és magánélethez való hozzáállásod.
  2. Vizsgáld meg, mi az, ami jól működik, mert ezekre tudsz támaszkodni. Mindenkinek vannak erősségei!
  3. Ne akarj mindenben egyszerre megváltozni. Elég, ha apró lépésekben próbálsz egy-két dolgon javítani.
  4. Tervezz. Tekintsd át a napod, heted. Igyekezz néhány lépéssel magad előtt járni.
  5. Priorizálj. Húzz határokat és merj nemet mondani.

+1. Fókuszálj önmagadra is! Ez nem önzőség, hanem a hatékony munka alapja.