A „Nem." egy teljes és egész mondat - így húzd meg határaidat könnyedén

A határaink egyértelmű felállítása elengedhetetlen feltétele az egészségünk, a jóllétünk és a biztonságunk fenntartásának - de nem mindig könnyű
A határaink egyértelmű felállítása elengedhetetlen feltétele az egészségünk, a jóllétünk és a biztonságunk fenntartásának - de nem mindig könnyű
Fotó: Godina Eszter

Egyre gyakrabban jöhet szembe velünk a tanács, miszerint húzzuk meg bátran a határainkat. Igen ám, de ezeknek a határoknak a kommunikálása nem olyan egyszerű, mint kitenni a „belépni tilos” táblát, főleg ha csak most kezdtünk ismerkedni a gondolattal, hogy nem kell mindenkinek megfelelni.

A határaink egyértelmű felállítása elengedhetetlen feltétele az egészségünk, a jóllétünk és a biztonságunk fenntartásának. A saját személyes és érzelmi terünk védelmezése érdekében azonban nem elég meghúzni a határokat, azt is nélkülözhetetlen megtanulni, hogyan kommunikáljuk őket a külvilág felé, hogy egy hívatlan vendég se lépje át őket. Cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget.

Mik is azok a határok?

Képzelj el egy láthatatlan védőburkot magad körül, amely a személyes teredet, a szexualitásodat, az érzelmeidet és a gondolataidat, az idődet és az energiádat, de a tulajdonodban lévő holmikat és javakat, sőt még a kulturális, vallási és etikai beállítottságodat is védelmezi. Amennyiben számtalanszor lépték már át ezt a vonalat, és nem tudtál mit kezdeni a helyzettel, eljött az idő, hogy visszavedd az irányítást, és bármi, amit nem kívánsz beengedni, visszapattanjon a védőburkodról.

A határok egyfajta önrendelkezést adnak az ember fizikai tere, teste és érzései felett.” – magyarázza Jenn Kennedy házasság- és családterapeuta a Healthline magazinnak. „Mindannyiunknak vannak határai, amelyek ezt a vonalat kommunikálják.” Legyen szó ismeretlen emberekről, kollégákról, barátokról vagy családtagokról, igenis mindenkitől elvárható, hogy tartsa tiszteletben a határaidat, és épp ennyire fontos, hogy te se feledkezz meg mások határainak konszenzuális tiszteletben tartásáról.

A „határ” kifejezés talán félrevezető lehet, hiszen az elkülönítésre utal, azonban a saját határaink felállítása, és egymás határainak figyelembevétele épphogy elmélyíti az önmagunkkal és a másokkal kialakított kapcsolatunkat, hiszen egészséges szabályok mentén harmonikusabban tudjuk navigálni őket. A határaink felállításával megengedjük magunknak, hogy priorizáljuk a saját jóllétünket a külvilág elvárásaival szemben, anélkül, hogy az öngondoskodást önzésnek éreznénk.

A határok megóvják a kapcsolataink biztonságát. Ily módon tulajdonképpen inkább hoznak közelebb egymáshoz, mint löknek távolabb másoktól – és ezért minden kapcsolatban szükségesek.

– véli Melissa Coats szakmai tanácsadó. Az egészséges határok meghúzása egyértelműen növeli az önbizalmadat, és segít megőrizni az energiádat, ugyanakkor a munka ezzel nem ér véget: időről időre érdemes ismét átgondolni és átértékelni, hogy kit és mit szeretnél beengedni a privát szférádba.

glamour plusz ikon Toxikus viselkedésminták a párkapcsolatban, amiket talán te is használsz

Toxikus viselkedésminták a párkapcsolatban, amiket talán te is használsz

Hogyan húzd meg és kommunikáld a határaidat?

A kultúra és származás, az introvertáltság vagy extrovertáltság, az élettapasztalatok és a családi dinamika mind olyan tényezők, amelyek meghatározzák, hogy mennyire flexibilisek, és milyen magasak a falak, amelyeket magad köré húztál, vagy amelyeknek az építkezése még el sem kezdődött. A határok felállítására nem létezik egységes recept, így ha mostanáig nehézséget okozott számodra az érzelmi tered védelme, akkor mindenekelőtt érdemes az önismeret és önreflexió útjára lépned.

Kezdésként gondolkozz el azon, hogy ki is vagy valójában, és milyen értékek mentén szeretnéd élni az életed. Határozd meg azt is, hogy melyek azok a dolgok, amelyek jogosan megilletnek. Az alapvető emberi jogaid azonosítása, és a beléjük vetett hit segíteni fognak abban, hogy te magad is könnyebben tiszteletben tartsd őket, és a körülötted lévőktől is elvárd ugyanezt. Lássunk pár példát, amelyek segítenek priorizálni önmagad, és levenni a mások kedvében járásának terhét a válladról.

  • Jogom van nemet mondani anélkül, hogy bűntudatot éreznék.
  • Jogom van ahhoz, hogy tisztelettel bánjanak velem.
  • Jogom van ahhoz, hogy a saját igényeimet fontossá tegyem.

Nem mindig egyszerű az adott pillanatban felismerni, hogy valaki éppen átlépi az általunk meghúzott határokat, gyakran csak utólag kapunk észbe, hogy ki kellett volna állnunk magunkért. Az ösztöneid azonban segíthetnek megállapítani, hogy mikor kell cselekedned: a gyorsuló szívverés, az izzadás, valamint a szorító érzés a torkodban, a mellkasodban vagy a gyomrodban mind a tested jelzései, hogy valami nincs rendben. De hogyan lehet ezt asszertíven kommunikálni mások felé?

Először is szögezzük le, hogy a „Nem.” egy teljes és egész mondat, amelynek bizonyos helyzetekben magyarázat nélkül is elégnek kell lennie. Ugyanakkor vannak szituációk, amikor az udvariassági körök igénye, esetleg a másik iránt érzett szeretetünk vagy tiszteletünk ennél többet kíván. Az asszertív kommunikáció során határozottan, magabiztosan, ugyanakkor a másik felet szem előtt tartva, hibáztatás vagy fenyegetés nélkül fejezzük ki a saját érzéseinket és igényeinket. Íme egy példa:

  • El a kezekkel a naplómtól!” helyett: „Sértve érzem magam, amikor a naplómat olvasod, mert a privát szféra fontos számomra. Amire szükségem van, az egy biztonságos tér a gondolataim rögzítésére.

GLAMOUR-tipp: A személyes teredet a számodra fontos tárgyak elzárásával, a privát gondolataid digitális, kóddal védett vezetésével, valamint a készülékeiden és a profiljaidon beállított jelszóval is védelmezheted. A nap végén tényleg hagyd magad mögött a munkát, szükség esetén pedig tölts bátran több időt magaddal, hogy feltérképezd, mi tesz igazán boldoggá, és a továbbiakban eszerint élhesd az életed.