Kamilla, rozmaring, körömvirág - szakértő avat be, hogy milyen természetes gyógymódok alkalmazhatók a házi kedvenceinknél is
Az állatok ösztönösen fordulnak a természet nyújtotta megoldások felé, így a gyógynövények világa nemcsak az emberek számára kínálhat segítséget. Minden kisállattulajdonos észrevehette már, hogy kedvenceik mennyire kötődnek a természethez, izgatottan várják, hogy a szabadban játszhassanak, a lakások ablakaiból érdeklődve kukucskálnak ki a nagyvilágra.
Biztosan sokan láttunk már kutyákat vagy cicákat füvet rágcsálni, ami ösztönösen az egyik leghatásosabb gyógymód a hasi diszkomfort érzés elmulasztására. Koronya Roland, az Academiae Herba alapító biológusával megismerhetjük, hogy melyek azok a gyógynövények, amik kifejezetten előnyösek a házi kedvenceink számára, és mikor, milyen problémára lehet bevetni a természetes alternatívákat.
Háziállataink már több mint harmincezer éve hű társaink az életünk során. Domesztikációjuk azonban nem szakította el őket a természettől, sőt a szervezetük még ennyi idő elteltével is igen közel áll a vadonban élő társaikéhoz. Mind a macskák, mind a kutyák ragadozó ősöktől származnak. A levadászott prédák legtöbbször növényevők voltak, így kedvenceink elődei is rendszeresen jutottak növényi tápanyagokhoz előemésztett formában.
A kiegyensúlyozott táplálkozásukhoz pedig a mai napig szükséges a növények, különösen a zöldségek fogyasztása. „A ragadozók tápcsatornája jóval rövidebb, mint a növényevőké, így nehezebben emésztik az ilyen típusú ételeket. A nyers zöldségek és gyümölcsök megterhelők a gyomruknak, akárcsak a fagyasztott, hideg dolgok, mert lassítják az emésztés folyamatát, ami hasi diszkomforthoz vezet. Érdemes mindig előfőzni a növényi táplálékokat kedvenceink számára” - emelte ki Koronya Roland.
A tápok vásárlása kapcsán pedig felhívta a figyelmet, hogy többnyire olyanokat válasszunk, amelyek zöld növényeket, levélzöldségeket tartalmaznak, kerülve a színesebbeket, mint például a répa vagy a cékla.
A gyógynövények működése
A biológus elmondta, hogy sokan azonos kategóriába sorolják a gyógyszereket és a gyógynövényeket, de ez téves elképzelés. A gyógyszerek egy adott tünetre nyújtanak megoldást a bennük lévő egyetlen konkrét, magas koncentrációjú hatóanyag által. Ezzel szemben a gyógynövényekben tíz-tizenöt különböző vegyület is megjelenhet. Ezáltal több problémán segíthetnek, de mivel egy-egy vegyület kisebb koncentrációjú, így a hatásuk nem lesz annyira intenzív és gyors, mint a gyógyszertári készítményeknek.
„A gyógynövények működését az energetikán keresztül könnyebb megérteni. Mondhatjuk például, hogy egy növény poliszacharidokat, tanninokat, mannánokat tartalmaz, de ezeket nehezebb értelmezni, megjegyezni. Ezzel szemben az energetikai kategóriák ismeretével átláthatóbbá válik ez a tudományterület” - számolt be a szakember. Hat kategóriát különböztetünk meg egymástól a Nyugati Füvészetben, amelyek a meleg, a hideg, a száraz, a nedves, a lazító és a tonizáló, vagyis feszesítő.
Példaként a Cayenne-i paprikát és a fekete borsot említette a biológus, amik melegítő energetikával rendelkeznek, így többek között izzasztanak és serkentik a vérkeringést.
Adagolás
Az állatok nagy részének, különösen a macskáknak és a madaraknak sokkal gyorsabb az anyagcseréjük, mint az embereknek. A gyógynövényeket ezáltal kisebb dózisban kell adagolni nekik. A biológus kiemelte, hogy a felnőtteknek előírt mennyiséget érdemes először eltizedelni. Tehát ha egy embernek tíz gramm ajánlott, akkor a kedvencünknek egy grammot adjunk, és ha kevésnek bizonyult az adag, emelhetünk rajta.
„Nagyon fontos, hogy mindig megfigyeljük a kisállatunkat, hogy az adott gyógynövény miként befolyásolta az állapotát. A gyors anyagcsere miatt a dózis hamarabb fejti ki hatását, de hamarabb is múlik el, mint az embereknél. Állat- és dózisfüggő, de tíz perc és két óra között már mindenképpen látni kell a változást.” A szakember azonban hangsúlyozta, hogy bármilyen problémáról is legyen szó, először mindenképpen állatorvoshoz forduljunk kedvencünkkel, és ne otthon kezdjük neki a kezelésének.
A gyógynövények ereje
A gyógynövényeket nem érdemes a „mi mire jó” szemlélettel nézni, mivel több tényezőt is figyelembe kell venni. Egy fájdalmas gyulladásra például sok kiváló fájdalomcsillapító hatású gyógynövény létezik, de ha épp egy melegítő energetikájút alkalmazunk, akkor csak tovább ronthatunk a helyzeten, mivel maga a gyulladás is meleg, és azt tovább melegítjük. Erre a problémára általánosan alkalmazható az útifű, a kamilla, a körömvirág, a lenmag, a rozmaring, a fűzfakéreg vagy az árnika (utóbbi csak külsőleg).
„Kutyák esetén leggyakrabban az allergia, a fülgyulladás, a kennelköhögés és a hot spot, vagyis felületes bőrgyulladás jelentkezik. Macskáknál pedig jellemzően harapásokkal, tályogokkal, macskanáthával és szemgyulladással kell megküzdenünk. Ezek mellett számos állatnál többször előfordulhat hányás, hasmenés, megfázás és bőrszárazság.
Utóbbit okozhatják egyes gyógyszerek, vagy a bolhák ellen használt nyakörvek, egyéb készítmények. A tyúkhúr kiváló nedvesítő és bőrápoló hatással rendelkezik, és teljesen biztonságos a belső vagy külső alkalmazása.” Koronya Roland a sebekre körömvirágot, aloe verát, orbáncfüvet vagy sekély sebeknél fekete nadálytövet ajánl. Hasmenés estén pedig összehúzó hatású gyógynövények használatát javasolja, mint a kurkuma, a gyömbér, a fahéj vagy a kamilla.
Kisállataink egészségének megőrzésében az odaadó gondoskodás mellett a jó minőségű tápok is fontos szerepet játszanak, amelyeket tápláló gyógynövényekkel egészíthetünk ki. Erre a célra a tyúkhúr vagy a csalán jöhet szóba, amelyeket előfőzött formában vagy szárítva és morzsolva keverhetünk az ételeikbe.