Immunerősítő hatásuk verhetetlen és fillérekért beszerezheted őket bárhonnan - gyűjts te is gyógynövényeket
Boszorkányság vagy sem a gyógynövények itt vannak, hazánk különösen gazdag bennük, és némelyiknek tudományosan is bizonyított a hatása. Mit érdemes otthon tartani, melyek azok, amik a házi praktikáink részét tudják majd képezni? Hogyan gyűjtsük be a csipkebogyót és mire használjuk a fekete nadálytő termését vagy gyökerét?
Sokan abban a hitben élnek, hogy a gyógynövény szezonnak a nyárral együtt vége van. Igaz, hogy ebben az évszakban bővelkedünk leginkább gyógynövényekben, de fontos tudni, hogy ilyenkor főleg a virágot és a bimbót gyűjtjük. Ősszel és tél elején a hangsúly nem a szirmokon hanem a gyökérzeten van, illetve néhány gyógynövénynek a termése ilyenkor érik be.
Gyűjteni jó!
Az őszi gyógynövénygyűjtésnek sokkal több pozitív hatása van, mint gondolnánk, és nemcsak a fogyasztás utáni gyógyhatásról beszélünk. Nem elhanyagolható természetben töltött idő, amely a mentális egészségünkre hat pozitívan, hiszen kapcsolódunk egy nagyobb egészhez, aminek a részei vagyunk és a kutatások szerint segít a perspektívaváltásban is. Egy idei Harvard-kutatás szerint a szabadban töltött órák száma amellett, hogy a fizikai ellenállásunkat fejleszti – amire nagy szükség van, mert a modern, városi élet igencsak a négy fal közé szorít mindannyiunkat – az elménkre is nyugtatóan hat.
A természetben különféle hangokat hallunk, friss levegőt lélegzünk be és a sok zöld látványa nyugtat. Más kutatások még olyan megfigyeléseket is feljegyeznek, hogy a légzésünk ritmusa megváltozik a természetben, ezáltal sokkal több oxigén jut a szervezetünkbe, mely pozitívan hat a mentális egészségünkre és hosszútávon az agyműködésre is. Emellett jól hat a látásunkra, csökkenti az elhízás kockázatát és erősíti az immunrendszerünket.
Akár már napi 120 perc is séta is változást hozhat a mindennapi életünkbe egy 2019-es kutatás szerint. Ennek a 120 percnek nem kell feltétlen egyszerre történnie, elegendő ha több kisebb darabból tesszük össze a nap folyamán, akár a parkon keresztül sétálva munkába jövet-menet. Emellett a gyógynövények gyűjtése során nem csak passzív szemlélőként vagyunk jelen a helyzetben, hanem aktívan részt veszünk folyamatokban, élőlényekkel, földdel kapcsolódunk a tapintáson keresztül – ami egy olyan érzékszervünk amint a hétköznapokban sajnos elhanyagolunk.
Mohácsi Nusit vidéken újrakezdő, vállalkozó nő, aki a mindennapjaiban aktívan használja a gyógynövények gyógyító és teremtő erejét. „Számomra a gyűjtés egyben a kapcsolat ápolása is, önmagammal és az engem körbeölelő világgal. Megdolgoztatja az érzékeinket, amire nagyon nagy szükség van, hiszen egyre kevésbé használjuk már őket. Az illatok, színek, természetes zöld környezetben való lét mind támogat minket abban, hogy visszatérjünk a középpontunkba, csökkenjen stressz-szintünk” - mesélte.
Mit gyűjtsünk?
A gyógynövénygyűjtés általános szabálya, hogy figyeljünk arra, mennyire tiszta a terület ahonnan gyűjtjük. Érdemes olyan helyet keresni, ami kipufogógáztól mentes és semmilyen gyár (különösen vegyszerekkel foglalkozó) nincs a környéken. Ezek a külső tényezők ugyanis mind hatással lehetnek a gyógynövény minőségére és hatóanyagaira. A gyűjtés mennyisége nem haladhatja meg a napi két kilót, és amennyiben magánterületről szedünk, úgy engedélyköteles. Természetvédelem alatt álló területekről pedig tilos szedni gyógynövényeket és minden más növényt is. Ezeket betartva és egy alaptudással felvértezve bátran mehetünk a természetbe és egy kellemes séta alatt beszerezhetjük a legszükségesebb gyógynövényeket.
Az egyik legismertebb növény ilyenkor ősszel, tél elején a csipkebogyó, a vadrózsa áltermése. Hiába van már a bokrokon akár október elején, szedni csak az első fagyok utána tudjuk, mert akkor fejti ki a hatását a legjobban. Fogyasztása nyersen is lehetséges, de teaként talán még élvezetesebb – itt arra kell figyelni, hogy nem szabad forrázni, mert akkor csökken a hatóanyagtartalma, sokkal inkább ázalékot érdemes készíteni.
Ezeken túl lehet készíteni lekvárt vagy épp szörpöt is belőle, ami esetén ugyan veszít a C-vitamin tartalmából, de ízélményben gazdagabb és tovább lehet élvezni. Tökéletes lehet a mézes csipkebogyó tea enyhe megfázás kezelésére, influenza esetén a folyadék pótlására.
A borókabogyó egy örökzöld fafajtának a termése és a ciprusfélék családjába tartozik, hazánkban is megtalálható. A termése kétévente érik be és a második év végén lehet szüretelni szeptember és november között, ami sokszor nem egyszerű mutatvány, mert az ágak szúrósak lehetnek. A termése gazdag C-vitaminban és elsősorban légzőszervi megbetegedésekre használják, házi patikánkban teaként a leghatásosabb köhögés esetén.
Emellett használható fűszerként, illetve alkoholos párlatokat is készítenek belőle. A legjobb szárítva eltenni, mert sokáig eláll és ha elegendő mennyiséget sikerül eltennünk, akkor akár a következő termésig kitart. A száradási ideje 4-6 hét is lehet, attól függően mennyire száraz helyen sikerül tárolni.
A fekete nadálytő hatóanyaga nem a virágában, termésében vagy levelében, hanem a gyökerében van. Akkor tudjuk összegyűjteni, amikor a levelek már elsárgultak. A gyökeret alaposan meg kell mosni és kiszárítani. A legismertebb a sebgyógyító hatása, ezért főként krémekbe keverik, emellett azonban szuper köhögéscsillapító is tud lenni.
A galagonya szintén egy elterjedt gyógynövény, melynek piros termései figyelemfelkeltőek. Ezeket szeptember és november között lehet szedni, betartva az általános gyűjtési szabályokat. A galagonyát főleg a szív- és érrendszer megerősítésére ajánlják a szakemberek, mindemellett nyugtató hatása miatt álmatlanság kezelésére is szokták fogyasztani. Tavasszal a virágát és a levelét szokták szüretelni, a termését pedig az első fagyok beálltáig szokták gyűjteni. Ha otthon szeretnénk galagonyateát készíteni, akkor két evőkanál bogyót két deciliter vízben folyamatosan forraljuk fel, majd ha langyosra lehűlt, szűrjük át és fogyaszthatjuk is.
Fontos azonban, hogy csak alapos utánajárást követően kezdjünk bele a gyógynövénygyűjtésbe, vagy kérjük ki szakember segítségét, nehogy mérgező növényt vigyünk haza.
Gyűjtés után
Mindig az adott gyógynövénytől függ hogyan kell eltenni, és persze az is fontos, mit szeretnénk készíteni belőle. „Attól függően kell előre gondolkodnunk, hogy milyen növényi résszel van dolgunk, illetve, hogy mire szeretnénk felhasználni. A számtalan lehetőség közül a legegyszerűbb, ha - a legtöbb esetben - napfénytől távol, jól szellőző helyen megszárítjuk a begyűjtött növényi részeket teának. Teljes kiszáradás után tegyük tiszta, jól záródó üvegbe, írjuk rá a begyűjtés helyét és dátumát.
Ez utóbbi azért fontos, mert a legtöbb gyógynövény körülbelül egy évig őrzi meg hatóanyagait, utána egyre kevésbé hatásos. Tea mellett készülhet belőlük tinktúra, macerátum, oxymel, füstölő, virág esszencia, fűszer- és fürdősó és még sok minden más.” - meséli Mohácsi Nusi.
Egyik kedvenc őszi receptje az oxymel kakukkfűvel és mézzel, amit megosztott velünk is: „Egy rész alma ecethez legalább kettő vagy akár öt rész mézet keverünk egy tiszta üvegben. Kerüljön bele gyógynövény is, például kakukkfűvel isteni, és köhögős időszakban sokat segít. Az üveg kupakjába érdemes sütőpapírt tenni, mert az ecet kikezdheti. A keverék pár hétig érjen sötét helyen, majd leszűrés után kis kanalanként fogyasztható megelőzésre vagy már kialakult köhögés esetén. Aki kipróbálná, nézzen utána részletesebb elkészítési útmutatónak!”
A gyógynövények lehetőséget adnak arra, hogy az otthonunkba vigyük a természet erejét és újra tudjunk kapcsolódni magunkhoz, a természethez egy-egy finom tea elkészítése által. Azok, akik főztek már maguknak teát, lekvárt, tudják mennyire más hangulata és értéke van a saját magunk által készített termékeknek. A készítés folyamata legalább annyira fontos része, mint a gyűjtés mert tudnunk kell hogyan érdemes feldolgozni és elfogyasztani a növényeket.
Azt már mindenki tudja, hogy a természet a legnagyobb kincsünk és erőforrásunk, szinte minden értelemben. Ha teheted, próbáld ki a gyógynövények pozitív hatásait és élvezd a természetben töltött szabad órákat. Engedd be a természetet az otthonodba is!