Miért nem merünk gyereket vállalni? A válasz egyszerű

Valóban nincs alkalmas idő a gyerekvállalásra, de azért érdemes felmérni, hogy mikor is kell eljönnie ennek az időnek
Valóban nincs alkalmas idő a gyerekvállalásra, de azért érdemes felmérni, hogy mikor is kell eljönnie ennek az időnek
Fotó: Valerii Apetroaiei/Getty Images

Vannak, akik szerint soha sincs alkalmas idő a gyerekvállalásra, éppen ezért mindegy, hogy mikor jön a baba. Mások szerint csak akkor szabad családot tervezni, ha minden adott a gyerekneveléshez. Az igazság azonban valahol félúton van. Valóban nincs alkalmas idő a gyerekvállalásra, de azért érdemes felmérni, hogy mikor is kell eljönnie ennek az időnek. A családalapítás mindig is az egyik legmeghatározóbb döntés volt. Segítünk tisztázni a témában felmerülő legfontosabb kérdéseket.

Az utóbbi években a gyermekvállalás ideje egyre inkább kitolódik, hiszen a fiatalabb generáció körében új félelmek és aggodalmak befolyásolják ezt az egyébként sem könnyű döntést, mint például a tanulmányok és nyugdíjkorhatár kitolódása, a nők munkaerőpiaci helyzete vagy a változó családpolitikai intézkedések. Habár a mai húszas-harmincas éveikben járó nők sokkal tudatosabban élik a mindennapjaikat, mint az ezt megelőző generációk női tagjai, mégis egyre több kétellyel küzdenek a jövőt illetően.

Ezért fontos, hogy beszéljünk a tudatos családtervezésről, amely segít eligazodni a családalapítással kapcsolatos kérdésekben. Nézzük, mi tart vissza minket a gyerekvállalástól, és mi kell ahhoz, hogy magabiztosan mondjunk igent arra, hogy családot alapítsunk.

Miért nem akarunk gyereket?

Karrierépítés, az anyagi biztonság megteremtése, a megfelelő partner megtalálása és a párkapcsolati stabilitás megteremtése nem elérhetetlen, ugyanakkor nem is hullik az ölünkbe. Mind tudjuk, hogy az egzisztenciáért meg kell dolgozni, és ehhez idő kell. Érthető, ha sokan azért nem mernek belevágni a családalapításba, mert valamelyik alappillér még hiányzik. „A huszon- és harmincéves korosztály tagjait visszatartják a félelmeik.

Az információs társadalom hatására a fiatalok tájékozottabbak a gyermekvállalás fizikai és pszichológiai kihívásaival kapcsolatban, azonban ez a tudatosság sokszor inkább növeli a szorongást, mintsem csökkentené azt” – mondja Drippey-Dévai Julianna a BeBalanced Pszichológiai Pont pszichológusa, képzésben lévő pár-és családterapeuta. Vagyis hiába tudunk többet arról, hogy mivel jár a családalapítás, annál ijesztőbbé válik. Biztosan elég stabil a párkapcsolatom ahhoz, hogy igent mondjak a gyerekre?

Vajon lesz elég pénzem, hogy felneveljem a gyereket? Mi lesz akkor, ha beteg gyerekem születik, hogyan fogok megbirkózni az ezzel járó nehézségekkel? Kérdések, amelyeket jó lenne tudni, mielőtt belevágunk életünk legnagyobb kalandjába, csakhogy a válaszokat nem tudhatjuk biztosan, ugyanis túl sok tényező befolyásolja azokat.

Elég stabil a kapcsolatom?

Azt valóban nem tudhatjuk előre, hogy mit hoz a jövő, de vannak olyan tényezők, amelyek segítenek nekünk a döntésben. Az érzelmi felkészülés például kulcsfontosságú. Amikor egy pár tisztázza, hogy mit jelent számukra a szülői szerep, milyen elvárásaik vannak magukkal és egymással szemben, az lehetőséget teremt arra, hogy a gyermekvállalás ne csak egy idealizált cél legyen, hanem egy tudatos, átgondolt döntés – magyarázza a szakértő, ezzel pedig rávilágít a családalapítás egyik leggyakoribb dilemmájára. Mi van akkor, ha nem elég érett a kapcsolat?

Ezt csak úgy tudhatjuk meg, ha megvizsgáljuk a kérdést. Jó tudni, hogy nem attól lesz érett egy párkapcsolat, ha a párok sosem veszekednek. A konfliktusok elkerülhetetlenek, de ha megtanuljuk kezelni ezeket a konfliktusokat, és képesek vagyunk közös megoldást találni, akkor már megágyaztunk annak, hogy érzelmi biztonságba érkezzen a gyermek. „Egy jól működő kommunikációs rendszer a párkapcsolatban nemcsak a gyermekvállalás idején, hanem a későbbiekben is alapvető fontosságú.

A konfliktusok kezelése, a közös döntéshozatal és a kommunikáció javítása segít abban, hogy a párkapcsolat erősebbé váljon, és a szülők magabiztosabban álljanak a gyermekvállalás elé” – hangsúlyozza a szakértő, majd hozzáteszi, hogy stabil párkapcsolathoz szükség van egészséges bizalomra, intimitásra és az autonómiára is.

glamour plusz ikon A múlt rejtélyei csak arra várnak, hogy feltárjuk őket - minden, amit a családfakutatásról tudni lehet

A múlt rejtélyei csak arra várnak, hogy feltárjuk őket - minden, amit a családfakutatásról tudni lehet

Gyakorlati felkészülés

A gyakorlati felkészülés magában foglalja az anyagi tervezést, a munkaerőpiaci helyzet felmérését és a mindennapi kérdések megoldását. Gyerekvállalás előtt elengedhetetlen, hogy a pár reálisan felmérje anyagi helyzetét, megtervezze a gyermekvállalással járó költségeket, és felkészüljön az esetleges munkahelyi kihívásokra is, mert valljuk be, a munkaerőpiac nem a kisgyermekes anyáknak kedvez. „Gyakran hallani, hogy a fiatalok azért halogatják a családalapítást, mert úgy érzik, még nem elég stabil az anyagi helyzetük.

Fontos azonban, hogy reálisan lássák a helyzetüket, és megértsék, hogy az anyagi biztonság soha nem lesz teljesen garantált. A legfontosabb, hogy rendelkezzenek egy stabil alappal, amelyre építkezhetnek.” Vagyis a második legfontosabb szempont, hogy legyünk tisztában a saját helyzetünkkel, hiszen ennek tudatosítása már önmagában is csökkenti a családtervezéssel kapcsolatos belső feszültséget.

Amennyiben pedig a párkapcsolatunk elég stabil, és egyértelművé válik számunkra, hogy képesek vagyunk anyagi biztonságot nyújtani a kicsinek, akkor magabiztosabban mondhatunk igent a gyerekvállalásra. Persze ez nem minden. A személyes fejlődés elengedhetetlen.

Egyéni terápia családtervezés alatt

Az egyéni tanácsadás is sokat segít a leendő szülőknek abban, hogy tisztázzák saját érzéseiket, vágyaikat és félelmeiket, amelyeket a gyermekvállalással kapcsolatban éreznek, de még hatékonyabb lehet egy párterápia.

Az önismeret elmélyítése, a saját vágyak, félelmek és elvárások tisztázása kulcsfontosságú, ezek nélkül később nagyobb gondot tud okozni egy-egy személyes elakadás

– mondja Drippey-Dévai Julianna, majd hozzáteszi, hogy ezen bármikor elkezdhetünk dolgozni, nem kell megvárni, hogy felemésszenek minket az aggodalmaink. A tudatos családtervezésnek tehát ugyanúgy része az egyéni fejlődés, mint a párkapcsolatunk építése és a biztonságos háttér megteremtése. Igaz, ezzel még nem kaptunk választ minden egyes apró kérdésre, de ha az alapvető kérdéseket tisztázzuk, akkor a többi kérdésre is lesz válaszunk. Bátorság és tudatosság – ezután jöhet az életre szóló döntés.