A gyerek szorongása legtöbbször a csapongó szülők és a digitális világ hibája
Szokás mondani, hogy bezzeg a mi időnkben még minden más volt, és ami azt illeti, ez tökéletesen igaz. Az őrült tempóban fejlődő technológia egyik következménye, hogy a mai gyermekek élete valóban nehezebb, hiszen olyan kihívásokkal néznek szembe, amelyek elképzelhetetlenek voltak a mi időnkben. A digitális világ túltelítettsége, a végtelen információdömping, a folyamatos teljesítménykényszer és a modern társadalmi elvárások olyan nagy terhet rónak rájuk, aminek láttán az is kérdés: gyerekkor ez egyáltalán?
A népszerű pszichiáterek, Dr. Daniel Amen és Dr. Charles Fay szerint ez is gyermekkor, viszont annyira más, mint a régi idők gyermekkora, hogy erre reagálni kell. A szerzőpáros pedig nem habozott, hogy választ adjon a mai fiatalok testi és lelki fejlődésével kapcsolatos égető kérdésekre. Új könyvük, a Mentálisan erős gyerekek is azért készült, hogy jobban megértsük, min mennek keresztül azok, akik az elmúlt tíz évben születtek.
Nehezebb, mint valaha
A mentális problémák már nem csak a felnőtteket érintik, a gyerekek is nap mint nap megtapasztalják azokat. Itt van például az iskolai szorongás, a szociális média negatív hatásai, a családi konfliktusok és a teljesítménykényszer, amelyek együttes erővel növelték a gyermekeknél a mentális betegségek kialakulását. Elég sokkoló. A jó hír az, hogy ha időben segítünk a legfiatalabbaknak, hogy megküzdjenek ezekkel a mindennapos terhekkel, akkor mentálisan sokkal ellenállóbbá válnak, mint akár a saját szüleik.
A kérdés már csak az: hogyan lehetséges ez? Erre válaszol Dr. Daniel Amen és Dr. Charles Fay, akik több évtizednyi pszichológiai és neuropszichiátriai tapasztalattal különböző gyakorlati módszereket és eszközöket mutatnak be, amelyek segítenek megerősíteni a gyermekek mentális állóképességét. Kezdjük az elején.
Irány az aranyközépút felé
„Ha az agy egészséges, minden más is működik” – vallja Dr. Daniel Amen, aki szerint ebben óriási szerepe van a szeretetnek és a logikus, következetes gondolkodásmódnak. Ugyanis azok a fiatalok, akik figyelmet, gondoskodást kapnak szüleiktől, miközben azok egyértelmű határokat állítanak fel és tudatosan nevelik őket, sokkal könnyebben fognak felelősségteljes döntéseket hozni, legyen szó a digitális eszközök használatáról vagy akár saját szexualitásuk felfedezéséről. Amikor viszont csapongó, megbízhatatlan, hiteltelen szülőket látnak nap mint nap, akkor bizony maguk sem lesznek felelősségteljesek az élet egyéb területein.
„A gyerekek mellett a mai szülőknek is sokkal több területen kell helyt állniuk, mint valaha” – ezt már Dr. Charles Fay mondja, aki szerint a túlzott engedékenység és a túlzott lazaság sem vezet jóra. Az okostelefonok, a közösségi média és a digitális világ túlingerlik a gyermekek agyát, miközben az esetek nagy részében függőséget és szorongást okoz. Tehát nem jó, ha a szülők lazán kezelik az eszközhasználat kérdését, viszont a tiltás sem jobb megoldás. „A túlzott védelmezés, a helikopterszülői attitűd nem ad teret a gyerekeknek, hogy megtapasztalják a hibázás és tanulás természetes folyamatát.”
Ezek után jogos a kérdés, hogy mit tegyenek a szülők? A pszichiáterek szerint a legcélravezetőbb a következetes mértékletesség. Tehát lehessen okostelefont használni, de csak korlátozott ideig.
Gyakorlati tanácsok
A mértékletesség azonban csak egy a lehetséges nevelési elvek között. A mai gyerekek számára fontos a már említett szeretetteljes, de határozott szülői hozzáállás, az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás és elegendő alvás. Talán ennek a három alapfeltételnek a betartása nem hangzik olyan nehéznek, mondván, a gyerekek úgyis azt eszik, amit otthon főzünk, úgyis mozognak az iskolában, arról nem beszélve, hogy előbb kerülnek ágyba este. De ez egyáltalán nem így van.
A pszichiáterek tapasztalatai szerint a gyerekekből hiányzik a tudatosság. Ők nem fognak arra gondolni, hogy milyen következménnyel jár, ha az iskolai büfében csak csokit és chipset vesznek, vagy hogy mi történik a testükkel, ha ellógják a testnevelés órákat és egyáltalán nem mozognak, ahogy arra sem gondolnak előre, hogy ha másnap korán kell kelni, akkor előző este fontos, hogy időben elaludjanak. Erre a szülőknek kell figyelniük.
Amikor tehát Dr. Daniel Amen és Dr. Charles Fay azt mondja, hogy sokkal nehezebb helyzetben vannak a mai szülők, mint régebben, akkor többek között erre gondolnak. Ahhoz, hogy az anyák és apák segítséget tudjanak nyújtani a 2020-as években felnövő gyerekeiknek, saját maguknak is tudatosabbnak kell lenniük. „A szülők példamutatása nagyon fontos, mert ha a gyermek azt látja, hogy a szülei kiegyensúlyozottan kezelik az életük kihívásait, ő maga is magabiztosabb lesz. Ha viszont ennek az ellenkezőjét tapasztalja, akkor bizonytalan lesz az élet minden területén.”
Sok múlik a szülőkön, és sok múlik a modernkori szokásokon. A gyerekeket nem lehet megvédeni mindentől, de tehetünk azért, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben, ehhez viszont korlátokra van szükség.