A várandósság idején tapasztalt gyász nemcsak a kismamára, hanem a magzatra is hatással van

2025. március 7.
Nézzük, milyen hatással van a kismamára a gyász, akinek ilyenkor különös fontos lenne a stresszmentes és békés időszak
Nézzük, milyen hatással van a kismamára a gyász, akinek ilyenkor különös fontos lenne a stresszmentes és békés időszak
Fotó: Cottonbro Studio/Pexels

Bár minden terhesség egyedi, a legtöbbször azért úgy tekintünk a várandósságra, mint életünk egyik legszebb időszakára, ha nem is az elejétől a végéig, de legalábbis bizonyos szakaszaira. Viszont azalatt a 9 hónap alatt bőven történhetnek olyan események, amik könnyen beárnyékolhatják vagy még nehezebbé tehetik ezt az időszakot, és sajnos egy szerettünk halála is ilyen.

A halál felett nincs befolyásunk – az extrém esetektől eltekintve –, egyszer csak kéretlenül betoppan az életünkbe. Egy családtagunk vagy barátunk halála mindig elsöprőnek bizonyul, nem számít, mikor következik be. Egy ilyen esemény nem tud „jókor” vagy „megfelelő időben” bekövetkezni. Persze lehetnek különbségek egy átlagos időszak és mondjuk egy várandósság között.

A hirtelen fellépő fájdalom és gyász nemcsak a lelket, hanem a testet is megterheli, így jogos a kérdés: milyen hatással van a kismamára, akinek ilyenkor különös fontos lenne a stresszmentes és békés időszak? Erre válaszol Sonkoly Zsuzsanna család- és párterapeuta, gyász és veszteség feldolgozását segítő szakember.

Kiemelten fontos a kismama támogatása

A szakértő azzal kezdi, hogy a terhesség során bekövetkező veszteség, például egy közeli hozzátartozó vagy barát halála különösen nehéz és felkavaró élmény lehet a kismamák számára. Az ilyen helyzetek érzelmi kihívása nemcsak a várandós nőt, hanem a magzatra is hatással van. Fontos, hogy a kismama figyeljen magára és az érzéseire, és szükség esetén megfelelő támogatást kapjon.

A gyász megélésének folyamata mindenki számára egyedi, és hasonlóan eltérő lehet a terhes nők esetében is. Az érzelmi megterhelés gyakran szorongást, stresszt és depressziót okozhat, ami befolyásolhatja a terhesség lefolyását. Ezért mind a kismama, mind a hozzátartozók számára elengedhetetlen, hogy odafigyeljenek a gyászoló nő mentális és fizikai jólétére – magyarázza Sonkoly Zsuzsanna. A gyászoló kismama támogatásának egyik kulcsa az, hogy megértjük és elfogadjuk érzéseit.

A környezetnek nem szabad elkerülnie a téma megvitatását pusztán attól való félelmében, hogy felzaklatja a kismamát. Fontos, hogy a kismama érezze: nincs egyedül, és van kire támaszkodnia érzelmileg is. Az empatikus, támogató légkör, apró gesztusok és figyelmességek rengeteget segíthetnek a gyász feldolgozásában.

glamour plusz ikon Tabu lett mára a halál, pedig a régi halotti szokások segítettek megélni az embereknek az érzéseiket

LEGOLVASOTTABB

A gyász hatással lehet a magzatra is

Tudományos kutatások szerint a kismama érzelmi állapota, például a tartós stressz vagy depresszió, közvetve érintheti a baba fejlődését, hiszen a születendő gyermek fejlődése nagymértékben függ az anya érzelmi és fizikai állapotától. Ezért is annyira fontos, hogy a kismama megfelelő támogatást kapjon ebben az időszakban. Az érzelmi stressz, amelyet az anya veszteségekkel és szorongással él meg, a szervezetben különböző biokémiai reakciókat indíthat el.

Ezek a válaszreakciók hormonális változásokat idézhetnek elő, például a kortizol szint növekedését, amely az úgynevezett "stresszhormon". Amikor az anya stresszhelyzetbe kerül, a szervezetében ezek a hormonok átjuthatnak a placentán és elérhetik a magzatot. A kutatások szerint a kortizol magas szintje a magzatnál széles körű hatásokat okozhat, kezdve az idegrendszeri fejlődés potenciális zavaraitól a későbbi életkorban tapasztalható érzelmi és viselkedési problémákig.

De mit él meg közben a magzat? Noha a magzat érzékelési képességei korlátozottak a méhen belüli környezetben, egyre több bizonyíték utal arra, hogy képesek érzékelni az anya érzelmi állapotát. A magzat olyan érzékelő rendszerekkel rendelkezik, amelyek reagálnak a stresszhormonokra, így bizonyos mértékig megélheti az anya érzelmi világának darabkáit. A kutatások szerint a magzat szívverése és aktivitási szintje is változhat az anya hangulati ingadozásaival összefüggésben, ami arra utal, hogy valamilyen szinten érzékeli az anyai stresszt.

Fontos megjegyezni, hogy a magzatra gyakorolt hatás mértéke számos tényezőtől függ, beleértve az anya általános érzelmi rugalmasságát, a támogatási rendszer jelenlétét és az élettani különbségeket is. Az anya érzelmi állapotának stabilizálása, például terapeuta vagy támogató csoport segítségével, csökkentheti a stressz hatásait, ami hosszú távon kedvezőbb kimeneteleket eredményezhet mind a magzat, mind az anya számára.

glamour plusz ikon A gyászfolyamat néha már a szeretett személy elvesztése előtt elkezdődik

LEGOLVASOTTABB

Kismama jelenléte a temetésen – jó ötlet vagy sem?

Természetesen felmerül a kérdés egy elhunyt rokon vagy barát elvesztésénél: jelen legyen a kismama a temetésen vagy sem? Kulturális és vallási szokásoktól függően sokszor azt javasolják nekik, hogy nem szerencsés jelen lenniük, míg mások épp az ellenkezőjét tanácsolják a békés lezárás érdekében. Sonkoly Zsuzsa szerint a temetésen való részvétel kérdése nemhogy a hozzátartozókat, de a szakértőket is megosztja.

Egyesek számára a temetésen való jelenlét fontos lehet a gyászfolyamat részeként, segít lezárni a veszteséget és tiszteletet tenni az elhunyt emléke előtt. Mások számára ugyanakkor túlzott érzelmi megterhelést jelenthet az ilyen eseményen való részvétel, különösen, ha a terhesség korai vagy komplikált szakaszában járnak. A döntés személyes, és érdemes a kismama saját érzéseire és fizikai állapotára hagyatkozni” – javasolja Zsuzsanna.

Szakértő segítség kérése a gyászfeldolgozáshoz különösen ajánlott akkor, ha a kismama úgy érzi, hogy nem tud megbirkózni a fájdalommal, vagy ha a gyász negatívan befolyásolja mindennapi életét vagy terhességét. Ennek időszerűsége változó lehet: vannak, akik azonnal segítséget kérnek, míg mások a szülés utáni időszakra halasztják ezt a lépést. A pszichológus vagy pszichiáter útmutatása mindenesetre hasznos lehet.

glamour plusz ikon Tényleg segíthetnek a filmek a gyászfeldolgozásban? Pszichológus válaszol

LEGOLVASOTTABB

Összességében a kismamák számára a gyász különösen megterhelő lehet, de a megfelelő támogatással és önmagukra való odafigyeléssel enyhíthetők a nehézségek. Az érzelmi egészség megőrzése ezen időszakban kiemelt fontosságú, hogy az anya és a magzat is a lehető legjobb körülmények között élhesse át ezt az időszakot.