Keresd azt, ami beragyogja a napod - mik azok a glimmerek és hogy segíthetnek?

Keresd azt, ami beragyogja a napod - mik azok a glimmerek és hogy segíthetnek?
Fotó: Jen Barbara @barbsiegraphy

A tenger hullámzása, a madarak csicsergése, a falevelek között átszűrődő napfény, a színes szappanbuborékok és az anyukánk főztjének illata – csak egy pár dolog, amelyektől ismét úgy csillognak a szemeink, mint gyerekkorunkban. A triggerekről már hallottunk, de mik azok a glimmerek, és hogyan tehetik szebbé az életünket?

Ideális esetben rengeteget foglalkozunk önmagunk megismerésével, ez azonban nemcsak azoknak a dolgoknak a kinyomozásával jár együtt, amelyek megnehezítik az életünket, mint például a triggerek. Érdemes a személyiségünk azon aspektusait is feltárni, amelyek kellemes érzésekkel töltenek el – melyek azok a dolgok, amelyektől felragyog a lelkünk? Örömmel mutatjuk be a glimmerek erejét.

Triggerek és glimmerek

A pszichológia szerint „triggerelve lenni” annyit jelent, hogy valami aktiválta egy adott személy poszttraumás stressz szindrómájának tüneteit, ami érzelmek, testi panaszok vagy flashbackek, azaz visszaemlékezések formájában is megnyilvánulhat. A kifejezést manapság szokás hétköznapibb formában is használni, anélkül, hogy valakit hivatalosan mentális zavarral diagnosztizáltak volna – eszerint szinte mindannyiunknak vannak trigger pontjai, amelyeket érdemes feltérképeznünk.

Triggereknek nevezzük azokat dolgokat vagy szituációkat, amelyek intenzíven felzaklatnak bennünket, és amelyek szélsőséges reakciót – aggodalmat, félelmet, dühöt – váltanak ki belőlünk, leginkább azért, mert egy korábban átélt kellemetlen, esetleg traumatikus tapasztalatra emlékeztetnek. Az agyunk ezeknek a fenyegető jelzéseknek a keresésével védelmez bennünket a további károktól, ez azonban azt is jelentheti, hogy olykor túlzással reagálunk látszólag ártalmatlan helyzetekre.

Legyen szó helyekről, emberekről, hangokról, szagokról vagy egyéb kiváltó okokról, a trigger pontjaink teljesen egyediek, épp ezért komoly önismereti út vezet a felismerésükhöz és az esetleges feloldásukhoz. Ugyanakkor ha már ráléptünk erre az időnként meglehetősen rázós útra, akkor ezzel a lendülettel érdemes azokat a dolgokat is csokorba szednünk, amelyek képesek hirtelen intenzitással felvidítani, és pozitív érzelmekkel eltölteni bennünket. Ezek az apró csodák a glimmerek.

glamour plusz ikon Az ismétlésük gyökeresen átformálja a gondolkodásunkat, de mégis mi az affirmációk titka?

Az ismétlésük gyökeresen átformálja a gondolkodásunkat, de mégis mi az affirmációk titka?

A glimmer szó szerint felcsillanást jelent, így tulajdonképpen a trigger szöges ellentéteként is tekinthetünk rá. Azokat a dolgokat vagy szituációkat foglalja magában, amelyektől felragyog bennünk az a fény, amely a nehezebb napjainkon kialudni látszik. A glimmerek nemcsak biztonságérzettel töltenek el, de azt is garantálják, hogy derűlátó perspektívából szemléljük az életünket. Az alábbiakban arra kerestük a választ, hogyan találhatunk felcsillanásokat a környezetünkben.

Nincs fény sötétség nélkül

Kollár Anna self-love coach egyetért abban, hogy rendkívül fontos beszélnünk a traumák, elakadások és blokkok tudatosításáról, azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy nem szabad hagynunk, hogy a triggereink határozzanak meg bennünket. Az önismeret nem egy kipipálandó feladat, hanem egy életre szóló folyamat, amelyben mindig lesznek negatívumok, a glimmerek azonban hatékonyan segíthetnek az optimista gondolkodás elsajátításában, hiszen emlékeztetnek az élet szépségeire.

A mondás szerint az idegrendszerünk hamarabb választja az ismerős poklot, mint az ismeretlen mennyországot. Ami ismerős, az biztonságos. Ha tehát valaki nem egy pozitív, biztonságos környezetben nőtt fel, de szeretne boldog nővé válni, akkor újra és újra meg kell nyugtatnia az idegrendszerét. A glimmerek segítenek tudatosan megerősíteni magunkban, hogy a világ nem egy rossz hely, hogy a pozitív is lehet ismerős, és hogy igenis biztonságos meglátni a szépet az életben. – vallja a szakértő az önfejlesztésről.

Kollár Anna elmondása szerint a maximalista, tudatos nők különösen hajlamosak arra, hogy a triggereik feltérképezése közben elfeledkezzenek az önismereti út pozitívumokkal, akár hálaadással vagy glimmerekkel való kiegyensúlyozásáról, pedig esszenciális csodákról van szó: „A női energiamenedzsment rendszere a Yin és a Yang, a feminin és a maszkulin, a sötét és a fény dualitására épül. Csakis a két oldal, vagyis az élet problémáinak és szépségeinek egyesítésével kaphatjuk meg az egyensúlyt.

Akármilyen apró pillanat definiálható glimmerként, amely során pozitív érzéssel kapcsolódunk, vagy biztonságban érezzük magunkat – amikor ezt felismerjük és tudatosítjuk magunkban, a relaxált állapottal összefüggésbe hozott paraszimpatikus idegrendszerünk lép működésbe. A glimmerek az affirmációkhoz hasonlóan boldogsághormonokat termelnek, a neuroplaszticitás révén pedig képesek lehetünk átprogramozni az agyunkat arra, hogy aktívan keresse ezeket a felcsillanásokat.

Téged mi késztet ragyogásra?

A belső gyermekednek szüksége van arra, hogy rácsodálkozhasson a világra: „Meg kell határoznod a szándékot, hogy szeretnéd megtalálni a glimmereket, és akár reggel egy olyan pozitív megerősítéssel érdemes indítanod, hogy nyitott vagy meglátni a csodákat. Ha elhiszed, hogy ott vannak, akkor csak keresned kell őket. – fogalmaz a szakértő. „Ha tudod, hogy van a szobádban egymillió forint, akkor elkezded keresni, nem igaz?” Akár glimmer-naplót is vezethetsz, de egy barátnőddel is megoszthatod az élményt.