Az ülőmunka majdnem annyira megterheli a gerincet, mint a fizikai munka

Az ülőmunka az a láthatatlan edző, ami minden reggel derékfájással ébreszt
Az ülőmunka az a láthatatlan edző, ami minden reggel derékfájással ébreszt
Fotó: ingwervanille/Getty Images

Dr. Czigléczki Gábor idegsebésszel napjaink egyik legalapvetőbb egészségügyi problémájáról beszélgettünk, amely szinte minden irodai dolgozót érinthet. Az ülőmunka híresen rosszat tesz a gerincnek, de mivel olyan sokan vannak monitorhoz kötve, utánajártunk, hogyan óvhatjuk meg egészségünket.

Az idegsebész jelenleg Európában is egyedülálló endoszkópos gerincsebészeti központját irányítja. Tízéves korától tudta, hogy orvos szeretne lenni. Azt mondja, az idegrendszer komplexitása nyűgözte le, így ebbe az irányba specializálódott. A gerincbetegségekről több könyvet is írt.

Nagyon hamar elkezdtem tudományos cikkeket írni, mivel gerinctémában szereztem a PhD-fokozatomat is. Magyarországon a gerincproblémák a második leggyakoribb betegségnek számítanak, azonban sokkal kevesebbet hallani róluk, mint mondjuk a dohányzásról vagy az elhízásról, annak ellenére, hogy jelentősen rontják az emberek életminőségét.

A gerincbetegségek súlyosabb esetekben részleges bénulást is okozhatnak, mégsem kap elég figyelmet ez a terület. Magyarországon minden harmadik embernek van gerincproblémája, így több millió embert érint az országban. „Tizennyolc-harmincöt év között minden nyolcadik-kilencedik, a középkorúaknál minden harmadik, hatvanöt év felett pedig minden második ember szenved gerincfájdalomtól.”

glamour plusz ikon Feszesebb test, nyugodtabb lélek – Így változott meg a testem a négyhetes pilates-kihívásnak köszönhetően

Feszesebb test, nyugodtabb lélek – Így változott meg a testem a négyhetes pilates-kihívásnak köszönhetően

Mit csinálunk rosszul?

Nem figyelünk a testünkre. Magyarországon nagyon sokan küzdenek túlsúllyal – országunkban az elhízás aránya harminchat százalék feletti, ami nagyon nagy probléma. A mozgásszegény életmód hozzájárul ahhoz, hogy egyéb érrendszeri betegségek mellett a gerincünk is elhasználódjon.A számítógép használatával belépett az életünkbe az ülőmunka, és nem is gondoljuk, hogy a hagyományos kilenctől ötig tartó irodai munkák mennyire megterhelik a gerincünket.

Sokan gondolják, hogy csak az árt a gerincnek, ha fizikai munkát végeznek. Sajnos nem így van: az ülés ugyanúgy megterheli a gerincet. Évtizedekkel ezelőtt készítettek egy kísérletet, ahol egy önkéntesnek nyomásmérőt ültettek a porckorongjaiba, hogy megmérjék, mely mozgás milyen mértékben terheli a gerincet. Az eredmény azt mutatta, hogy ülés során az ágyéki gerinc megközelítőleg ugyanakkora nyomásnak van kitéve, mintha állnánk.

Ülés közben nem tudjuk fenntartani a normális testtartást, az izmaink elfáradnak. Így kiesik a gerinc izomvédelme, és a gerincünkre ható terhelés közvetlenül ránehezedik az ízületekre, porckorongokra, szalagokra és csigolyákra, amelyek emiatt fokozottabban kophatnak vagy használódhatnak el.

A monoton ülés a legrosszabb, így ha odafigyelünk annak megszakítására, jelentősen tehermentesíthetjük a gerincünket, ami hosszú távon segít megóvni az egészségünket. A gerinc jelez, így nem véletlenül érzünk fájdalmat.

glamour plusz ikon Magyarországon, a gyerekek hat-hét százaléka szenved valamilyen ételallergiától - beszélgetés dr. Csáki Csilla allergológussal

Magyarországon, a gyerekek hat-hét százaléka szenved valamilyen ételallergiától - beszélgetés dr. Csáki Csilla allergológussal

Először csak pár napig fáj, egy évre rá pedig már egy hétig. Ha nem avatkozunk közbe, évről évre rosszabb lesz, majd később állandósul, és egyre nehezebben kezelhetővé válik. Ezek még nem feltétlenül jeleznek gerincsérvet, de érdemes ezt a folyamatot felismerni és megelőzni.”

Tudatos ülés

Dr. Czigléczki Gábor azt javasolja a pácienseknek, hogy a monoton ülőmunkát szakítsák meg negyvenöt-ötven percenként, és tartsanak tíz perc szünetet. Még jobb, ha tornagyakorlatokat is végeznek. „Ha ebben a tíz percben járkálunk, állunk, vagy esetleg célzott gyakorlatokat is csinálunk, azt a gerincünk is meghálálja. Ugyanis ha megszakítjuk a monoton ülést, akkor azokat az izmokat, amelyek elfáradtak, újra tudjuk aktiválni. Ha átmozgatjuk magunkat – akár kétóránként –, azonnal segítünk magunkon és a gerincünkön.

Az irodai életben rengeteg megoldás létezik az ülőmunka elkerülésére. Sokan használnak magas asztalt, amely mellett állhatnak, de sokan az ülőlabdára esküsznek. „Annál nagyobb a gerinc teherbíró képessége, minél ergonomikusabb a felület, amin ülünk. Általában igaz, hogy minél inkább egy ember igényeire szabott a szék, annál később fáradnak el az izmai, így annál többet bír a gerince. Mindenki olyan megoldást válasszon, ami neki kényelmes, de muszáj megszakítanunk időközönként az ülést, valamint jobb, ha célzott gyakorlatokat is végzünk közben.

Amikor célzott gerincgyakorlatokra gondolunk, nem feltétlenül kell egy ötven perces feladatsorra gondolnunk. Az interneten is találunk olyan rövid, tizenöt perces feladatsorokat, amelyek segíthetnek. Dr. Czigléczki és csapata is összeállított egy feladatsort az ülőmunkát végzőknek.

glamour plusz ikon Kosaras jelképből vált mindenki által imádott tornacipővé, és a Converse Chuck Taylor ma sem megy ki a divatból

Kosaras jelképből vált mindenki által imádott tornacipővé, és a Converse Chuck Taylor ma sem megy ki a divatból

Gerincproblémák és gerincsérv várandósság idején

A várandósság idején fellépő derékfájdalom a terhes nők ötven-hetven százalékát érinti. Az első trimeszterben jelentkező derékfájdalmat a test hormonális változásai okozzák. A termelődő hormonoknak köszönhetően meglazulnak a szalagok. A későbbi trimeszterekben pedig a hasi körfogat növekedése okoz problémát.

Minél gyorsabban növekszik a hasi térfogat, annál nagyobb terhet ró az ágyéki gerincszakaszra. Ez konkrétan akkora terhet jelent, mintha egy férfi egy dinnyét csatolna a hasára. Nagyon hamar elfáradna ilyen terhelés mellett egy férfi dereka is. Ez a súly ugyanis „előrehúzza” az ágyéki gerincszakaszt, és túlterheli a gerincet. Igenis közbe kell avatkozni. Azt látom, hogy a várandós hölgyek vállalják ezt a fájdalmat a gyermekükért, de érdemes foglalkozni vele, hogy ezt az intenzív fájdalmat megszüntessék.”

Amennyiben az első terhesség alatt jelentkezett már fájdalom, úgy mindenképpen készülni kell a második, harmadik terhességre olyan módon, hogy felkészítjük a gerincünket a terhesség alatti fokozott terhelésre.

glamour plusz ikon A munka egy folyamatos tanulás és kutatás - beszélgetés Horváth Judittal, az Iparművészeti Múzeum kurátorával

A munka egy folyamatos tanulás és kutatás - beszélgetés Horváth Judittal, az  Iparművészeti Múzeum kurátorával

Nagyon sokan a szülés után hat hónappal vagy egy évvel is ugyanolyan gerincfájdalmakról számolnak be. Ilyenkor mindenképpen közbe kell avatkozni. A várandósság idején kialakuló gerincsérv azonban ritka, szerencsére addig ritkán jut el a folyamat. A sérvekre jellemző kisugárzó fájdalom és egyéb tünetek már aktívabb közbelépést igényelnek, de ne jussunk el a műtétig.

Endoszkópos gerincműtét

Dr. Czigléczki Gábor Dél-Koreában tanulta meg azt a fajta endoszkópos gerincműtétet, amely – ahogy ő mondja – gyorsabb gyógyulással jár. „Tavaly alapítottam meg a saját gerincközpontomat, amely a közép-európai régióban is egyedülálló. Külföldről is jönnek hozzánk betegek. A kétcsatornás endoszkópos műtétek alkalmazásában elsők voltunk Európában 2018-ban. Ezt a módszert Dél-Koreában találták ki.

Attól az idősebb dél-koreai orvostól tanultam, aki ezt a módszert kifejlesztette és publikálta a szakirodalomban. A világ minden részéről mennek hozzá orvosok, hogy elsajátítsák ezt a módszert. Szerencsére én az elsők között voltam, aki ezt tőle megtanulhattam és saját országomban meghonosíthattam.

glamour plusz ikon Nő a vízben: Hogy jutottunk el az életveszélyes szirénektől a villával fésülködő hebehurgya Arielig?

Nő a vízben: Hogy jutottunk el az életveszélyes szirénektől a villával fésülködő hebehurgya Arielig?

Az idegsebész, csapatával elkezdett kifejleszteni egy újfajta robotsebészeti megoldást, amely mindenfajta gerincbetegségre alkalmas lehet. „Szeretnénk elsők lenni a világon, és megalapítani egy gerinc robotsebészeti központot. Egy ilyen innovációs megoldás fejlesztése hatalmas munkát igényel, de gőzerővel dolgozunk rajta.”