Így transzformálhatod a FOMO depresszív magányát a JOMO derűs nyugalmává

Így transzformálhatod a FOMO depresszív magányát a JOMO derűs nyugalmává
Fotó: Aniko Aliyeva

Fényűző események és luxusnyaralások, felhőtlen párkapcsolatok és hetente összegyűlő baráti társaságok – a közösségi médiát egykedvűen pörgetve rosszabb napjainkon könnyedén juthatunk arra a következtetésre, hogy mások élete sokkal szebb a sajátunknál. De mégis hogyan győzhetjük le ezt a kellemetlen érzést?

A FOMO, vagyis a fear of missing out jelenségével talán már mindannyian találkoztunk: arról a félelemről van szó, amely eluralkodik felettünk, amikor úgy érezzük, hogy lemaradunk valamiről. Nem is akármiről, hanem valami égetően fontosról, sőt tulajdonképpen mindenki más tartalmas élményeket szerez, csak éppen nélkülünk. Hogy mi az ellenszer? A JOMO, vagyis a joy of missing out.

Még sosem voltunk ennyire magányosak

A közösségi média platformok lehetőséget biztosítanak a kapcsolódásra és a szabad önkifejezésre. Megoszthatjuk a világgal az érzéseinket, a gondolatainkat, az életünk történéseit. Igen ám, de nem sokan büszkélkednek azzal, hogy épp milyen nehéz napjuk volt. Nem arról posztolunk, hogy reggel alig tudtunk kikelni az ágyból a kedvetlenségtől, vagy hogy éjszaka megint álomba sírtuk magunkat. Mindannyian a szép dolgokat, a pozitív történéseket szeretjük megosztani az ismerőseinkkel.

Nagyon jól tudjuk, hogy mások idillinek vélt életét figyelve egy gondosan megszerkesztett szeletét látjuk a valóságnak, erre mégis nehéz emlékeztetni magunkat, aminek hosszú távon komoly következményei lehetnek. Több tanulmány bizonyítja, hogy a közösségi média használata káros hatással lehet a mentális egészségre, és sok esetben összefüggésbe hozható a depresszióval, a szorongással, az alvás minőségének romlásával, valamint az önbecsülés csökkenésével.

Ha valaki kevesebbet használja a közösségi médiát, akkor valóban kevésbé lesz depressziós és magányos, ami azt jelenti, hogy a közösségi média használatának csökkentése minőségi változást hoz a jóllétében.” – magyarázza Jordyn Young, a Pennsylvaniai Egyetem kutatója a Healthline magazinnak. A képernyőidő elengedhetetlen csökkentése mellett természetesen a tudatos médiafogyasztás, az általunk követett emberek és oldalak gondos megválogatása is segítségünkre lehet.

glamour plusz ikon Már a szorongástól is szorongunk, merre van a kiút?

Már a szorongástól is szorongunk, merre van a kiút?

Ha rendben vagy, semmi nem zökkent ki

A JOMO mozaikszó magyarul a lemaradás örömére utal. Egy olyan életfilozófiáról van szó, amelynek során felismerhetjük, hogy olykor nem is olyan rossz kivonni magunkat a forgalomból. Ahhoz, hogy ezt a hozzáállást elsajátítsuk, elengedhetetlen az önismeret és az önelfogadás gyakorlása: azok a személyek, akik tisztában vannak az önmagukban és a saját életükben rejlő értékekkel, sokkal könnyedebben veszik a FOMO által eléjük görgetett akadályokat – teljesek, ezért nincs miről lemaradniuk.

Nem kell mindenhol jelen lenni, sem mindenről értesülni.

Tulajdonképpen az életünk minden pillanatában ott vagyunk, ahol épp lennünk kell. Amennyiben képesek vagyunk elsajátítani a lemaradás örömét, máris rengeteg negatív érzelmet spórolhatunk meg magunknak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy soha többé nem fog fojtogatni bennünket a FOMO, csupán meg kell tanulnunk kezelni, és átalakítani valami egészen mássá, a derűs és nyugodt JOMO-vá. De mégis hogyan?

A világ tele van fantasztikus lehetőségekkel és élményekkel, így nem meglepő, hogy szeretnénk a lehető legtöbbet kihozni belőle. Fontos azonban tudatosítanunk, hogy a felhőtlen szórakozás mellett a pihenésre és a kemény munkanapokra éppúgy szükség van. A jelen pillanat hálás és elégedett megélése csodákat művel a mentális egészséggel, ráadásul mások pozitív tapasztalatairól értesülve sem a hiányérzet fog eltölteni bennünket, hanem képesek leszünk őszintén örülni a boldogságuknak.

Fókuszálj arra, amit a legjobban szeretsz

A JOMO a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlásának egy formája, amely lehetővé teszi, hogy kizárólag arra koncentráljunk, amitől a leginkább felragyog a lelkünk, így a kimaradás érzése tulajdonképpen meg se zavarja a belső békénket. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs társasági életünk, hanem azt, hogy tudatosan megválogatjuk, mivel töltjük az értékes időnket. Voltaképp az öröm és elégedettség megtalálásáról, valamint az öngondoskodás előtérbe helyezéséről van szó.

A JOMO lehetővé teszi, hogy hiteles és hű legyél magadhoz, valamint ahhoz, amit igazán csinálni szeretnél, és amit értékelsz.” – magyarázza Susan Albers PsyD a Cleveland Clinic platformjának. A kimaradás öröme lehetővé teszi, hogy ne érezzünk bűntudatot, ha lemondunk egy kötelezőnek vélt találkozót, és inkább bekuckózunk otthon a kedvenc olvasmányunkkal. „Az általad végzett tevékenységek minőségére, és nem a mennyiségére való összpontosításról van szó.” – véli a szakértő.

Susan Albers ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy ideális esetben az életünk a FOMO és a JOMO pillanataival egyaránt érdemes találkoznunk, hiszen az előbbi gyakran motiválhat, hogy kilépjünk a komfortzónánkból: „Az egyik nem jobb, mint a másik. Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és kihívásai.A kiegyensúlyozottság kulcsa tulajdonképpen az, hogy felismerjük azokat a dolgokat, amelyek számunkra értékesek az életben, és ehhez mérten töltsük a mindennapjainkat – lehetőleg offline.