Szakértő mondja el, hogyan lehet sikeres a fizetésemelési kérelmed

A fizetésemelés ma is érzékeny téma
A fizetésemelés ma is érzékeny téma
Fotó: Getty Images/ Getty Images

A fizetések témája Magyarországon a mai napig szenzitív téma, a cégek jó részénél titkos adatnak számítanak. Fontos tényező a karriercélok felállítása, de a gazdasági és érzelmi szempontok is sokat nyomnak a latba. Szakértővel beszélgettünk a lehetőségekről és érvelési technikákról.

Ha már egy ideje fontolgatod, hogy fizetés emelést kérj munkáltatójától, lépj a tettek a mezejére, kezdeményezz az ügyben megbeszélést. Sorakoztasd fel érveid amellett, hogy jelenlegi fizetésed miért nincs összhangban a piaccal. Első lépésként érdemes kutatást végezni, összehasonlítani a fizetést a piaci bérsávokkal, ami jó viszonyítási alapként szolgálhat. A profession.hu oldalán elérhető Bériránytű a legfrissebb fizetési adatok alapján mutatja meg az adott szektor átlagfizetéseit.

Készülj fel!

Minél több valós példát tudsz felhozni, annál jobb. A HR osztály adhat felvilágosítást a munkakör aktuális fizetési sávjairól, a toborzási tanácsadók rávilágítanak, milyen fizetést kaphatna máshol ezért a pozícióért és az álláskereső oldalak is hasznos információval szolgálnak. A fizetések átláthatósága mindenki érdekét szolgálja. Kérdezz körbe hasonló beosztásban dolgozó barátaid, kollegáid körében, hogy mennyi pénzt kapnak munkájukért.

glamour plusz ikon Fogyasztunk, hogy boldogok legyünk, de a belső munkát már megspóroljuk - Pszichiáterrel beszélgettünk a mentális jóllétről

Fogyasztunk, hogy boldogok legyünk, de a belső munkát már megspóroljuk  - Pszichiáterrel beszélgettünk a mentális jóllétről

A Profession.hu HR igazgatója, Simon-Göröcs Lili szerint jó bértárgyalási alap, ha a munkavállaló a másik fél helyzetébe képzeli magát és eszerint mérlegel. Érdemes gazdasági érveket felhozni. Javasolt megemlíteni a szakmai fejlődésünk mértékét, illetve, ha bővült a munkakörünk, nőtt a vele járó felelősség. Az érzelmi tényezőket érdemes mérsékelni, nem kívánt hatásokat is behozhat a tárgyalásba. Ajánlott tisztán, a munka piaci értékét figyelembe venni és ennek mentén meghatározni az érveket.

Ha már egy ideje fontolgatod, hogy fizetés emelést kérj munkáltatójától, lépj a tettek a mezejére, kezdeményezz az ügyben megbeszélést
Fotó: Shutterstock

Ha viszont az életünkben megváltoznak a motivációs tényezők – például sokkal inkább felértékelődik a fizetés szerepe– kommunikálhatjuk a munkaadó felé, ezzel ő is tisztában lesz, hogy mire érdemes odafigyelni, ha motiválni akar.

Nem biztos a siker

Hogyan reagáljunk, ha elutasítják a kérelmet? „Mindenképp higgadtságra kell törekedni. Próbáld meg figyelembe venni, hogy ez a cég oldaláról egy gazdasági döntés, amiben a vezetőknek is vannak korlátaik, és ennek függvényében próbálj meg minél kevesebb érzelmi általánosítást kötni hozzá.

glamour plusz ikon 7 módszer a szakértő szerint, hogy ne a szeretteid szenvedjenek a téged ért stressz miatt

7 módszer a szakértő szerint, hogy ne a szeretteid szenvedjenek a téged ért stressz miatt

Továbbgondolva lehet folytatni a beszélgetést, például olyan kérdésekkel, hogy mit kell tennem azért, hogy több fizetést kapjak, mi az a feladat, felelősségi kör, tudás, amiért a cégnek megéri több bér fizetnie, esetleg milyen lehetőségek vannak házon belüli pozícióváltásra?” – fejti ki a szakember, aki szerint tárgyalási helyzeteknél fontos, hogy az üzenettel összhangban legyen a testbeszédünk.

Készüljünk fel arra is, hogy mi lesz, ha elutasítják a fizetésemelési kérelmünket
Fotó: Shutterstock

A Profession.hu munkatársának tapasztalatai szerint az idősebb generáció munkavállalói gyakrabban alkalmazkodóbbak a munkahely nyújtotta körülményekhez. A fiatalabb munkavállalók gyakrabban beszélnek az igényeikről, képviselik az álláspontjukat. A fizetések nyilvánossá tételének kérdéséhez cégkultúrától függően máshogy állnak hozzá a szakemberek – részben például azért, mert érdekellentétet jelenthet a munkáltatói és munkavállalói oldal között.

Az egyenlőtlenségek problémát okoznak

Gyakori probléma, hogy a kezdő munkavállalók jobb fizetést harcolnak ki maguknak, mint az évek óta ott dolgozók. „Ha nincs meg a cégen belül az azonos munkáért azonos bér biztosításának elve, akkor előfordulhat, hogy egyes munkavállalók jobb fizetést tudnak maguknak kialkudni. Aki például elkezd állást keresni, valószínűleg magasabb fizetési igényt fog meghatározni, mint amennyit addig keresett. Ha a cég nem tartja be az elvet, miszerint azonos munkáért azonos mértékű fizetést biztosít, kialakulhat bérszakadék az újonnan érkező és a meglévő kollégák között." – állítja a szakember.

glamour plusz ikon Az éles karrierváltás nem más, mint önmagunk boldogabb verziója

Az éles karrierváltás nem más, mint önmagunk boldogabb verziója

A hosszútávú karriercélok felállítása mellett fontos, hogy a pozíciónkban komfortosan és elkötelezetten érezzük magukat, amihez hozzátartozik az is, hogy a megérdemelt bért kapjuk az elvégzett munkáért.