Rebounding: A legújabb zsírégető fitnesztrend, amire még a NASA is esküszik
Már itthon is ezerrel hódít a rebounding, az a legújabb tömegsport, amiért világszerte egyre többen rajonganak és kísértetiesen hasonlít a szülinapi gyerekzsúrok népszerű trambulinjaira.
A sportág azonban ennél sokkal komolyabb, olyannyira, hogy a NASA szakértői kifejezetten ajánlják az űrhajósoknak, hogy az űrből való visszatérés után ugráljanak a trambulinon.
„A rebounding, más néven Jump Fitnesz egy intenzív, kardió jellegű koreografált mozgás, amelyet trambulin fitneszeszközön végzünk. Trambulinon ugrálni ráadásul nagyon jó szórakozás, és kalóriákat is tudunk vele égetni” – mondta Fodor Nikoletta Diána, a sportág jeles hazai képviselője, a Jumplovers márka alapítója, aki tíz éve dolgozik fitneszedzőként és öt éve oktatja a trambulin fitneszt.
„Űrhajósoknak azért ajánlják, hogy az űrből való visszatérés után megerősítsék a meggyengült izmaikat és csontjaikat, és visszaállítsák ezeket a korábbi »földi« értékükhöz. Tényleg az egész testet megmozgatja a trambulinos edzés, amely a mélyizomzatot is erősíti, de elsősorban azoknak ajánljuk az úgynevezett Jump Fitnesz edzéseket, akik fogyni szeretnének. Egy ilyen óra ráadásul a stresszt is nagyon jól levezeti” - magyarázza Fodor Nikoletta.
Trambulinra fel!
A trambulinhasználat itthon még nem terjedt el széles körben, Magyarországra Csehországból és Lengyelországból érkezett a sportág.
„Én is ott ismertem meg. Legelőször az interneten láttam meg, és elkezdtem kutatni a környező országokban a sporteseményeket. Mikor először megláttam élőben, azonnal tudtam, hogy ezt akarom csinálni, ezzel szeretnék foglalkozni. Elmentem egy osztrák oktatóképzésre, ma pedig már én tanítok lányokat, hogy elterjedjen itthon is a trambulin fitnesz. Szeretném ezt az edzésformát itthon annyira elterjeszteni, hogy minden megyében ott legyünk.”
Nikoletta óráin tíz és hatvanöt év közötti korosztály vesz részt, így tapasztalata szerint szinte mindenkinek ajánlott. „Tényleg azt mondom, hogy az egész testet átmozgatja, nagyon sok egészségügyi hatása van. Az ízületeknek különösen jót tesz, hiszen nem egy kemény padlóra érkezik vissza az ugrásokból az ember. Aki súlyfelesleggel küzd, annak nagyon nem mindegy, hogy terheljük-e az ízületeit. Ezenkívül javítja a koordinációt, az egyensúlyt, valamint a testtartást. Pozitív hatással van az érrendszerre és a tüdőkapacitásra is.”
Egy trambulinos edzés hatvan percig tart, és a hatalmas erőkifejtés ellenére nem borul fel az eszköz, ami sokakban felmerül az erőteljes edzés láttán. „Sokan szoktak ettől félni. Nyilván a fitneszeszközök kialakítása olyan, hogy még kapaszkodó is van rajtuk, és ezt állítani is tudjuk, de két-három alkalom után már megszokja az ember, utána már nem szoktak félni.
Pörgős zenére tartom az óráimat, így nem merülhet fel, hogy valaki elunja magát, mert úgy telik az idő, hogy az illető észre sem veszi! Online csoportjaink is vannak, így országszerte tudunk órákat tartani. Az anyukák ezeket az online edzéseket különösen szeretik ” - magyarázza az edző.
Gyerekjátékból fitneszeszköz
A fitnesz trambulin egy lábakkal ellátott vázkonstrukció, amely egy feszített ugrófelületet és egy markolatot tartalmaz. A markolat (kapaszkodó) számos gyakorlathoz elengedhetetlen felszerelés, hiszen ez teszi lehetővé a dinamika és a sebesség növelését, amely elegendő biztonságot nyújt a gyakorlatokhoz.
A fitnesz trambulin (vagy jumping trambulin) a széles körben elterjedt trambulin kisebb modellje, amely körülbelül 135 cm átmérőjű ugrófelülettel rendelkezik, és a talaj felett 20-30 cm magasságban található. Leggyakrabban kerek vagy hatszögletű alaprajzú. A fitnesz trambulinok teherbírása körülbelül 90-150 kg között mozog.
A vázkonstrukcióban található rugalmas ugrófelület ki van feszítve, amely ideális esetben vízlepergető és csúszásmentes hatású, és gumikötelek segítségével feszítik meg. A népszerűbbek a bungee zsinóros trambulinok, amelyek kifejezetten csendessé varázsolják a fitnesz trambulin használatát.
A jumping trambulin konstrukciójának kerületén hat egyenletesen elosztott láb található. Gumírozott talpakkal vannak ellátva, amelyek védik a padlót a karcolástól, tompítják a zajt, de mindenekelőtt – megakadályozzák, hogy a trambulin elmozduljon ugrálás közben.
Cirkuszi gyökerek
A cirkuszi történet szerint a ma ismert trambulin francia felmenőkkel büszkélkedhet. Egyes források szerint egy „Du Trampoline” nevű cirkuszi mutatványos ismerte fel azt a lehetőséget, hogy a trambulin mint levegőbedobó és ugyanakkor kifogó eszközt is lehetne hasznosítani a mutatványok során. A XIX. század elejére a trambulin őseinek tekinthető eszközök egyre gyakoribb használatára számos utalást találhatunk. Du Trampoline segített kifejleszteni az általunk ismert trambulin alapjait.
A cirkuszi előadók éveken át hálót használtak, hogy visszapattanhassanak. Egyes források feljegyezték, hogy életmentésre kialakított mentőhálót már a tűzoltóság is használt 1887-ben. A trambulin 1936-ban vált modern sportággá, amikor a mai trambulint George Nissen amerikai tornász kialakította. Az Egyesült Államokban a trambulin eredetileg a Nissen által tökéletesített készülék védjegye volt. Meglepő módon a trambulin népszerűvé vált az Egyesült Államokban, amikor kitört a második világháború.
A fegyveres erőknél ugyanis rekreációs és testnevelési célokra is használták. Különösen fontos volt a pilóták és a légi személyzet kiképzésében, mivel segített a gyakornokoknak a testhelyzetre és a repüléssel kapcsolatos érzékek felfedezésében. A háború után a testnevelő tanárok bevezették a trambulinhasználatot az iskolákban is, annak fizikai előnyei és szórakozási lehetőségei miatt. Később használata elterjedt az egyetemeken is, mint a diákok kedvelt versenysportja.
Nem hivatalos trambulinversenyekre az Egyesült Államokban először 1947-ben került sor, a hivatalos versenyekre pedig 1954-ben. A nemzetközi trambulinversenyek 1964-ben kezdődtek meg. Megalakult egy nemzetközi irányító testület is, a Nemzetközi Trambulin Szövetség, a sportág világszintű irányítására. Az 1950-es évek óta a trambulinokat vizuális terapeuták és gyógypedagógusok is használják diákjaik látásának, egyensúlyának és koordinációjának javítására.
1977-ben azonban az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia negatív jelentése miatt a trambulinokat elvetették az állami iskolák testnevelési tantervéből, mert azt mondták, hogy a trambulinok veszélyesek és sérüléseket, például csonttörést és végtagbénulást okozhatnak.
A trambulin továbbra is népszerű mozgás- és szórakozási lehetőség maradt. Manapság a trambulinokat az egészség javítására használják szív- és érrendszeri gyakorlatokon keresztül. A mini-trambulin, az úgynevezett aerob visszapattanó használata javíthatja az állóképességet, az erőt és a koordinációt. A reboundereket először 1975-ben gyártották le, és beltéri kocogási segédeszközként forgalmazták.
A NASA is felfigyelt
A NASA tanulmánya szerint rámutattak a trambulinon való ugrálás rendkívül pozitív hatásaira, és felhívták a lakosság figyelmét a trambulinhasználatra. Véleményük szerint a visszapattanó gyakorlat az egyik leghatékonyabb, legeredményesebb edzésforma, az emberek által tervezett leghatékonyabb testmozgás.
A trambulinban egyedülálló fel- és lemozgás különösen hasznos a test nyirokrendszere számára, amely kulcsfontosságú a test káros toxinoktól való mentesítésében. A toxinok felhalmozódása a testünkben sok fájdalmat és súlyos betegséget okozhat. Annak biztosítása, hogy a test mentes legyen ezektől a méreganyagoktól, elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez.
Szívünk természetes szivattyúként működik, amely biztosítja, hogy a szív- és érrendszer hatékonyan működjön a testben.
Ettől a rendszertől eltérően azonban a nyirokfolyamatnak nincs saját pumpája, mert az a test mozgására támaszkodik, hogy elősegítse a nyirokfolyadék áramlását a testen keresztül. Míg a testmozgás legtöbb formája olyan mozgásokat tartalmaz, amelyek segítik a nyirokrendszert a méreganyagok kiürítésében, a trambulin különösen hatékonynak mutatkozik.
A trambulin növeli a testre ható G-erőt az ugrás során, ami stimulálja a nyirokrendszerben lévő szelepeket, ezáltal méregteleníti a testet. Egy megfelelő trambulin edzés pedig elősegíti az izzadást is, amely segíti a méreganyagok távozását a bőrön keresztül.