Igen, a filmnézés segíthet a negatív érzelmek feloldásában - szakértő mondja el, hogyan

A filmek is lehetnek az eszképizmus eszközei
A filmek is lehetnek az eszképizmus eszközei
Fotó: AleksandarNakic/Getty Images

Szomorúság, harag, düh, frusztráció - negatív érzelmek, amik akár napi szinten, de akár több héten keresztül is dolgozhatnak bennünk. Vajon a filmnézés segíthet a feloldásukban, abban, hogy ne kelljen tovább cipelni őket, és ha igen, milyen műfajú alkotások lehetnek a segítségünkre?

Egy rossz nap után vagy egy stresszes, érzelmileg megterhelő időszakban az ember hazamegy és szeretné, ha a problémái egy gombnyomásra megszűnnének. Van, akinek maga a tudat is segít, hogy otthon lehet, más esetleg iszik egy pohár bort vagy vesz egy forró fürdőt kikapcsolódásképpen. Megint más a filmek világában keresi a békéjét, az érzelmi felszabadulást. Vajon ez a fajta megküzdési stratégia valóban segíthet? Nézzük, hogyan járulnak hozzá a filmek a negatív érzelmeink felszabadításához.

Lehetőséget kínálnak kiszakadni a valóságból

Akárcsak a videójátékok és a könyvek, a filmek is lehetnek az eszképizmus eszközei, ami nem más, mint a menekülési iránti vágy a valóságból. Az eszképizmusnak megvan az a jótékony hatása, hogy az ember rövidebb-hosszabb időre belecsöppenhet egy teljesen másik világba és megfeledkezhet a gondjairól, majd miután visszatér valóságába, másképp láthatja a helyzetét.

Sokszor elég lehet egy óra sorozatnézés ahhoz, hogy rájöjjön: tényleg hibázott a munkahelyén, de könnyűszerrel kijavítja majd, vagy hogy felfújta a vele történteket és nem akarták ők megsérteni társai.

Egy rossz nap után van, aki a filmek világában keresi a békéjét, az érzelmi felszabadulást
Fotó: Getty Images / Israel Sebastian

Komolyabb problémát enged sejtetni azonban, ha miután visszatért a valóságba, ugyanabban a lelki állapotban találja magát, mint azelőtt, illetve ha rendszeresen menekül a különböző elképzelt világokba annak érdekében, hogy ne kelljen való életének gondjaival foglalkozni.

Katarzist válthatnak ki

Ha az ember olyan filmet választ, ami tükrözi az aktuális érzelmeit, problémáit, és kellően beleéli magát, akár meg is ríkathatják a képernyőn látottak. A sírás pedig jó dolog, hiszen katartikus hatású lehet, és segíthet a feszítő érzések távozásában.

Emellett csak pluszpont, ha a produkció témájából fakadóan valamiféle megoldással, iránymutatással is szolgál a nézője számára, akit ezáltal elfoghat a remény, az öröm és a motiváció érzete is. Így nemcsak letette a negatív érzéseit, hanem kapott is valamit, ami átlendítheti a nehézségeken. Ennek természetesen tudományos háttere is van, amit The Best Brain Possible le is vezetett: amikor valami izgalmat vagy feszültséget keltő műsort nézünk, az agyunk kortizolt, vagyis stresszhormont szabadít fel.

A filmek is lehetnek az eszképizmus eszközei, ami nem más, mint a menekülési iránti vágy a valóságból
Fotó: Getty Images/Guido Mieth

Ám pozitív végkifejlet esetén, vagy amikor úgy érezzük, hogy jó filmet láttunk, örömérzetet keltő dopamin termelődik, ami hasonlóan hat agyunkra, mint az opioidok.

Enyhíthetik a depressziót

A depresszió egyik gyakori tünete az érzelmi zsibbadás, amikor egyáltalán nem, vagy minimálisan érzi az ember a - pozitív vagy negatív - érzelmeket. Egy film segíthet megnyílni és újra érezni, de akár a szorongást, szomorúságot is oldhatja.

Margaret Wehrenberg pszichológus szerint nagy segítség lehet ilyenkor a vígjáték, hiszen a nevetés jó gyógyszer a depresszióra. Amikor valaki depresszióban szenved, az elméje a negatív gondolatokra összpontosít és nehezen bír tőlük szabadulni. Viszont amikor megnéz egy vígjátékot, az agya képessé válik - ha csak egy kis időre is - szakadni a negativitás folyamától.

Tarján Ádám klinikai szakpszichológus és filmterapeuta szerint nem csak a vígjátékok lehetnek a segítségünkre: „Ha rövid távon keresünk megoldást, olyankor ajánlott lehet a túlsúlyban lévő érzéseinkkel ellentétes érzelmi hatású filmet választani. Ez egyáltalán nem korlátozódik pusztán vígjátékokra, sokkal inkább műfajtól függetlenül, valódi érzelmeket felmutatni képes, hiteles alkotások megnézésére törekedjünk.

glamour plusz ikon „Tévesen azt sugallhatják, hogy a szex mindenek feletti és csak akkor működhet a kapcsolat, ha van kémia" - így látja a szexterapeuta a Bridgerton intim jeleneteit

„Tévesen azt sugallhatják, hogy a szex mindenek feletti és csak akkor működhet a kapcsolat, ha van kémia" - így látja a szexterapeuta a Bridgerton intim jeleneteit

Egyetlen filmtől nem szabad csodát várni

Tarján Ádám szerint a filmterápia kétségkívül jó eszköz lehet a szorongások, fóbiák és traumák leküzdésében, de fontos dologra hívja fel a figyelmet: „Ha tüneti kezelésként használjuk a filmterápiát a negatív érzelmi állapotok csökkentésére, akkor általában rövid távú hatásokra számíthatunk. Ilyenkor a cél a fennálló negatív érzelmek túlsúlyának megtörése, méghozzá ellentétes érzelmi állapotokat kiváltó filmek megtekintésével.

Ez a módszer a hosszú távú változáshoz olyan módon járulhat hozzá, hogy segítségével hozzáférhetőbbé válik a páciens más terápiás beavatkozások számára. Tehát a tüneteinek csökkenésével képessé válik aktívabban tenni a saját gyógyulásáért.

A szakértő szerint filmterápiával többféle pszichoterápiás megközelítés is jól kombinálható
Fotó: PeopleImages/Getty Images

A szakértő szerint a hosszú távú hatásokra olyankor lehet számítani a filmterápia esetén, ha nemcsak érzelmileg vonódik be a néző, hanem képes megváltoztatni a gondolatrendszerét, valamint a világról alkotott képét is az élmény. „Erre leginkább akkor nyílik lehetőség, ha a filmterápiát egy komplex pszichoterápiás folyamat részeként alkalmazzuk, ahol más terápiás eljárásokkal már nyitottabbá tettük a nézőt ezekre a változásokra” - mondja a pszichológus és filmterapeuta.

Ugyanakkor a szakértő szerint filmterápiával többféle pszichoterápiás megközelítés is jól kombinálható:

  • Autogén tréninggel kombinált filmterápia: A néző tudatállapotának megváltoztatásával jelentősen szenzitívebbé tehető a filmélményre. Például relaxált állapotban jóval többet tud befogadni a filmből, mert kikapcsolódnak gátlásai, kevésbé terelődik el a figyelme, és jobban bevonódik. 
  • Mindfulness meditációval kombinált filmterápia: A mindfulness arra tanítja a gyakorlókat, hogy teljes mértékben legyenek jelen életükben, fogadják be tapasztalataikat úgy, ahogy vannak, és ne utasítsák el életük negatív aspektusait. Ez a hozzáállás lehetővé teszi a filmélmény teljesebb megragadását és a hozzá kapcsolódó negatív érzelmek elutasításmentes befogadását.
  • Kognitív terápiával kombinált filmterápia: A kognitív terápia eszközeivel jól azonosíthatóak azok a hiedelmek a páciens belső világában, amelyek torzítják a valóság feldolgozását és akadályozzák alkalmazkodását a világhoz. Ezeknek az azonosított hiedelmeknek a megváltoztatásában nagy segítséget nyújthat a filmterápia.