A nyaralás rengeteg mindent ad nekünk - de hogy csináljuk, hogy ne vegyünk el közben a Földtől?
Az utazás a 21.században a szabadságot jelenti sokak számára. Kinyílt a világ és teret adhatunk vágyainknak, hiszen a fapados légitársaságokkal minden csak egy karnyújtásnyira lett tőlünk. Tudjuk-e ezt a lehetőséget tudatosan használni? Tudunk-e úgy utazni, hogy ne csak mi legyünk gazdagabbak tőle, hanem a Föld se veszítsen?
„A világ egy könyv, és azok, akik nem utaznak, csak egy oldalt olvasnak el" - mondta Szent Ágoston és egyet kell értsek vele. Ráadásul itt Európában még nagyon messzire sem kell mennünk, hiszen a földrajzi adottságoknak hála “minden van” maximum három órán belül. Mehetünk homokos vagy épp sziklás tengerpartra, alacsonyabb vagy magasabb hegyekbe, van hűvösebb és perzselő klíma is. Mindenki megtalálja, amit keres és emellé jön a kultúra ráadásként, hiszen Európában található a nyugati világ kultúrkörének bölcsője - a görög és római ókori világban megalapozott tudás és ismeretek.
Utazni érdemes!
Amikor utazunk, kiszakadunk a mindennapokból új mikroszokásokat alakítunk ki, rá vagyunk kényszerítve arra, hogy kilépjünk a rutinból. A Cornall Egyetem egyik kutatása szerint az élményalapú tevékenységre költött összegek sokkal hosszabb tartó boldogság érzetet eredményeznek, mint a tárgyi vásárlások. Már a várakozásban is különbséget vett észre a kutatás. Hiszen az élményre való várakozás sokkal pozitívabban had az idegrendszerünkre, mintha arról lenne szó, hogy egy új laptop vásárlását tervezgetnénk.
Kikapcsolsz vagy lekapcsolsz – ismerősek a kifejezések? A magyar nyelvben is használjuk azt a kifejezést, hogy egy-egy nyaralás alatt „kikapcsolunk”. Az agyunkat nem tudjuk kikapcsolni, de az élményekkel való töltés nagyon fontos a mentális egészségünk érdekében. Mindenkit más féle tevékenység tölt fel, ezért fontos kitapasztalni mire van szükséged. Ha az új kultúrák megismerése túl sok, akkor egy csendes kis közeli helyre érdemes menni, ahol a természet elérhető közelségben van.
Stresszcsökkentés utazással? Elég kettősnek hangzik ez az állítás, belegondolva mennyi előkészülettel is jár egy-egy utazás megszervezése. Osztrák kutatók Nemzetközi Jelentés a Környezet és a Közegészség címmel készítettek kutatást arról, hogy milyen hatással van a stresszszintünkre, ha utazunk. Természetesen itt az egyéni preferenciák felismerése nagyon fontos, például ha valaki retteg a repüléstől, akkor vonatos vagy buszos úticélt válasszon. A kutatás azt mutatja, hogy már csak egy rövid, akár három napos utazás is elég pozitív és azonnali hatással van az idegrendszerre és a mentális jóllétünkre. Fontos kiemelni, hogy nem csak azonnali hatása miatt érdemes utazni, hanem a hazatérés után akár 45 napig a is kitart ez a pozitív állapot.
Nem mellesleg pedig fizikai jóllétünkre is befolyással van az utazás. Nyáron a napsütésnek köszönhetően a D-vitamin raktárainkat töltjük, vagy aki aktívabb pihenéssel tölti a szabadidejét, az még a testét is táplálja, hiszen egy-egy nyaralás, kikapcsolódás alatt általában sokkal többet megyünk és mozgunk, mint a hétköznapokban. Végül, de semmiképp sem utolsósorban az utazás serkenti a kreativitásunkat, és hat egyéb készségeinkre is.
Adam Galinsky, a Columbia Business School egyik tanára szerint az utazás által felébresztett érzékszervek és az út során gyűjtött tapasztalatok mind segítenek abban, hogy a kognitív képességeink mélységet nyerjenek és a tapasztalatot a már meglévő tudásunkkal kössük össze.
Ha ismerjük magunkat – mit szeretünk, félelmeinket és szokásainkat - akkor nehezen lehet „rossz” utazást összehozni. Természetesen itt a rajtunk kívül álló okokat nem veszem figyelembe, mert sok minden mehet félre akár egy hétköznapon is. Amit viszont fontos észben tartanunk: azzal, hogy utazunk nemcsak mi változunk, hanem mi is hatással vagyunk a környezetünkre.
A klímakrízis az utazás területén is megmutatkozik, hiszen általa változhat ökológiai lábnyomunk nagysága. Szerencsére nem lemondani kell, hanem tudatosan megtervezni a nyaralásunkat, előre véve fenntarthatóság szempontját, igyekezni kompromisszumos megoldásokat kötni. Arról, hogyan tudsz a legfenntarthatóbb módon utazni, olvasd el korábbi cikkünket!
Utazás is, meg nem is, mi az?
Mégis hogyan lehetne úgy utazni, hogy közben otthon is érzed magad és egy otthon nyugalmából fedezheted fel a helyi életet – minden turista szempont nélkül? A háromgyerekes édesanya Bérczes Judy, él hal az utazásért és az elmúlt években igazi szakértőjévé vált annak, mikor, hogyan tud a legtudatosabban és költséghatékony módon utazni. A home exchange azaz otthoncsere nem egy légből kapott ötlet, hanem egy tudatosan felépített vállalkozás, melynek több tízezer felhasználója van világszerte.
Ez egy nagyon biztonságos, ajánláson alapuló szolgáltatás, melynek éves díja van. Egy éven belül akár többször is útra lehet kelni és aki egyszer belekóstol, egyből beleszeret. Valljuk be, elég merész ötletnek hangzik odaadni a házadat vadidegeneknek – de sokkal több érv szól mellette, mint ellene, és Judyék családostul vágtak bele.
Őt kérdeztem arról, hogy mi volt a legjobb a házcserében. „Amellett, hogy költséghatékony és fenntartható, izgalmas megismerni egy új kultúrát, hisz nem csak a turistahelyeket látjuk, hanem azt is hogy hogyan élnek a helyiek. Hosszabb ideig tudunk maradni és kicsit ki lehet próbálni úgy élni, ahogy ők. Ezt jó volt megtapasztalni Kanadában – ahol nem is egy hanem kettő várost is meglátogattunk. Kisgyerekkel kényelmes is hiszen nagy házban laktunk, voltak játékok, használhattunk mindent, volt kocsink de biciklizni is elmehettünk.”
Elmesélte, hogy az útra való felkészülésre sok időt kell szánni, főleg arra, hogy találjanak egy cserepartnert. „Tavaly két kanadai családot találtam, akikkel oda-vissza cseréltünk lakást. Írni kell egy részletes leírást a lakásról, el kell intézni hogy be tudjanak menni (hisz mi nem leszünk ott), és patyolat tisztává kell varázsolni a házat, illetve az sem árt, ha hagyunk üres polcokat – hogy tudjanak pakolni ők is, hogy valóban otthonosan érezzék magukat. Emellé még kis kedvességet is készítettünk ajándékba – amivel vártuk őket.”
Judy azért javasolná másoknak a home exchange-t, mert ez az utazás egyik legfenntarthatóbb módja, hiszen meglévő erőforrásokat használ az ember. Nem kell hotelbe mennie, és másokhoz alkalmazkodnia, továbbá költséghatékony is, mert a szállás jóval olcsóbb lesz.
„Nem utolsó sorban megismerjük hogyan élnek az emberek más országokban. Sokkal jobban és alaposabban mintha turistaként mennénk. Arról nem is beszélve mennyire kényelmes ha családdal, kisgyerekkel utazunk. Plusz egy indok, hogy ez egy tökéletes lehetőség arra, hogy az ember selejtezzen egy nagyot és nagytakarítson otthon.”