„A fenntarthatóság soha nem pénz kérdése, ez csak egy piaci fogás, amit el akarnak hitetni velünk”
Mitől lesz egy lakásból vagy házból igazi otthon? Akinek volt szerencséje lakberendezővel dolgoznia, már az tudja, hogy a minket körülvevő tárgyaknak igenis nagy hatásuk van ránk. Ehhez képest még mindig meglepően kevés figyelmet fordítunk rájuk, pedig mindannyian tudjuk a COVID óta, hogy az otthon töltött idő is lehet túl sok.
A lakberendezés kis hazánkban még mindig sokak számára úri hóbortnak tűnik. Pedig kutatások kimutatták, hogy egy idegen helyen mindössze 20 percet kell eltöltenünk, hogy elkezdjük otthonosan érezni magunkat. Ha kimondjuk az otthon szót, három vetülete jelenik meg előttünk. Elsődleges asszociációnk a biztonság, védelem – az elsődleges funkció. Másodjára a társas kapcsolatainkat jelöli, azokat, akik számunkra kedvesek, a szeretteink, akikkel eltöltjük az időt és harmadsorban azokra a tárgyakra, bútorokra gondolunk, amik valamilyen különleges jelentéstartalommal vagy emlékkel bírnak számunkra és az otthonunk részét képezik.
A lakberendezés a tárgyakkal foglalkozik ugyan elsősorban és azok praktikus elrendezésével, de nem hagyhatjuk ki a környezetpszichológia szakterületét sem a folyamatból, mert hatnak egymásra. Az otthonunk tulajdonképpen kicsit olyan, mintha a lelkiállapotunk kivetülése lenne. Amikor belépünk valakinek az otthonába, a személyes, intim szférájába enged betekintést. Biztosan ti is éreztétek már, hogy kell egy bizonyos fokú bizalmi viszony, hogy megmutassátok, hol is laktok.
Ismerd meg a Szimbio lab-et