Inspiráló fengsuj tippek kreatív energia-válság ellen
Tapasztaltad már azt a feszültséget, hogy szeretnél valami igazán nagyot alkotni, vagy igazán produktív lenni, de valamiért nem jön az ihlet, hiányzik hozzá az energia? Mintha valami nyomás visszatartana, pedig tele vagy tettvággyal – mintha a saját utadban állnál?
Amikor megreked a munkafolyamatunk, olyankor a fókuszunk általában elmegy abba az irányba, hogy már csak a folyamat eredményére vágyunk, vagy a belőle származó külső elismerésre, és minél hamarabb túl akarunk esni magán a tevékenységen.
Az ebből fakadó szorongás teljesen le tudja blokkolni azt a spontán játékosságot és időtlenség-érzetet, ami a kreatív flow-élmény alapja – bármilyen típusú kreativitást igénylő munkafolyamatról is legyen szó. A végeredmény sürgetése helyett arra törekedjünk, hogy valahogyan romantizáljuk és örömtelivé varázsoljuk magát a folyamatot, így máris kreatív szárnyakat kapunk!
„Alkotni, adni, majd visszavonulni: ez az égi bölcsesség. A bölcs sürgés nélkül működik, szó nélkül tanít, nézi az áramlást és hagyja, nem erőlködik; alkot, de művét nem birtokolja; cselekszik, de nem ragaszkodik; beteljesült művét nem félti, s mert magának nem őrzi, el se veszíti.” (Lao-ce: Tao te king, Weöres Sándor fordítása)
Íme három gyakorlati fengsuj tipp a kreativitást blokkoló akadályok feloldására.
Fejleszd fel a „Kreativitás és gyermek” területet – otthon és munkahelyeden egyaránt!
A fengsuj Bágua-térképe kilenc életterület szerint osztja fel a tereket. Képzelj el egy egyforma négyszögekből álló háromszor hármas rácsot és vetítsd rá képzeletben az otthonod alaprajzára. A bejárathoz képest jobb oldali középső területen található a „kreativitás és gyermek” elnevezésű rész, az iránytű-iskola szerint pedig a nyolc égtáj közül a nyugati fekvésű szoba jelöli ezt az életterületet.
Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengsuj útmutató a pénzügyi sikerért
Hogy miért tartozik egy kategóriába a kreativitás és a gyermek? Egyrészt azért, mert egy gyermek világra hozása is a kreatív, teremtő energiáink gyümölcse. Másrészt azért, mert az alkotó szellemünk felébresztéséhez elengedhetetlen, hogy a belső gyermeki én-részünkhöz barátságos hangulatban kapcsolódjunk.
Ha ebben a helyiségben megoldatlan problémák és akadályok találhatóak – mint például javításra vagy cserére szoruló dolgok, dobozokban porosodó kacatok, veszélyes szerszámok, vagy kupihalmazok – az egyaránt utalhat az alkotó folyamataink akadályozottságára, valamint gyermeknevelési, illetve termékenységi problémákra.
Ha ilyen jellegű problémáink vannak, gondoskodjunk róla, hogy a „kreativitás és gyermek” területen lévő szoba jól átlátható, rendezett és tiszta legyen, semmi se akadályozza a harmonikus csí-áramlást! Felszabadító és inspirációt tápláló atmoszférát keltsen, ha belépünk ebbe a helyiségbe! Legyen minden könnyen átlátható, nyitott – ne legyenek zárt dobozok vagy ketrecek, illetve hegyes, szúrós, veszélyes eszközök.
Ha gyermekáldás előtt állunk, érdemes lehet ezt a részt babaszobának kialakítani. Más esetben, amennyiben megoldható, rendezd be ezt a részt alkotó műhelynek, vagy művészien feldíszített, inspiráló szobának. Ha konyha vagy fürdőszoba található ezen a részen, dobd fel őket különleges használati tárgyakkal, dekorációkkal vagy fényekkel, amelyek kifejezik egyedi ízlésedet, életérzésedet! Az összkép legyen egy szimbóluma a kreatív törekvéseidnek, belső gyermeki éned játszóterének, vagy akár kollázsa a kedvenc művészeidnek és múzsáidnak!
Az öt elem közül a fém tartozik ehhez a területhez. Fém és föld elemek túlsúlyára törekedj, kerüld a tűz elemet – mert a tűz gyengíti, a föld erősíti a fémet! Földes, erdős színvilágú atmoszféra ideális ezen a területen, fehér, arany, ezüst, bronz, vagy más fémes hatású kiegészítőkkel, illetve ásványokkal, kristályokkal.
Kandalló vagy tűzhely jelenléte nagyon kedvezőtlen ezen a területen: „elégnek” a kreatív energiák és így enerváltságot, sikertelenséget élhetünk meg, a gondolataink pedig nyughatatlanságot és irritációt tükrözhetnek. Helyezzünk a tűzhely fölé víz elemet szimbolizáló képet, vagy tükröt – utóbbit csak akkor, ha nincs szemben ablak vagy másik tükör! Így ellensúlyozhatjuk a tűz elem kedvezőtlen túlsúlyát. A kandalló párkányra sose helyezzünk képeket gyermekekről és családtagokról – a fengsuj szerint ez egy szerencsétlen ómen lehet, különösen a „kreativitás és gyermek” helyiségében!
Alakíts ki inspiráló munkafelületet!
Akár otthon dolgozol, akár munkahelyen vagy műhelyben, törekedj rá lehetőségeid szerint, hogy minél jobban érezd magad abban a térben, ahol az alkotó tevékenységeidet végzed! A munkához szükséges eszközeid mindig legyenek tiszta, rendezett állapotban és törekedj arra, hogy minél feszültségmentesebb atmoszférát táplálj az energiáiddal.
„Férfi vagy medve” elmélet: Miért választana a nők többsége inkább egy vadállatot az erdőben, mintsem egy idegent?
Vedd körbe magad motiváló szimbólumokkal és minél több természettel: növényekkel, gyümölcsökkel vagy kristályokkal – akár élő, akár képen ábrázolt formában. Ha nem zavarsz vele senkit, akkor használj füstölőt, párologtatót vagy gyertyát – tisztítják körülötted a tér energiáit, fel tudják oldani a kreatív blokkokat, és amikor meggyújtod őket, szándékot is tudsz velük a térben felerősíteni: például az örömteli alkotó folyamat szándékát és célját.