Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengshuj útmutató a pénzügyi sikerért

A gazdagság nem a pénzről szól, de a fengsuj szerint egy piros pénztárca sosem árt!
A gazdagság nem a pénzről szól, de a fengshuj szerint egy piros pénztárca sosem árt!
Fotó: Anetlanda/Getty Images

A gazdagság nem pénz kérdése. A gazdagság lelki állapot. A sok pénz és a gazdagság két külön dolog – együtt járhatnak, de nem minden esetben járnak együtt. Van egy rossz hírem: nem tudom megígérni, hogy ha arrébb raksz ezt vagy azt a lakásodban, az önmagában elég lesz ahhoz, hogy már dőljön is a lé a bankszámládra jövő héttől. Viszont van egy jó hírem: ha megérted és megéled, hogy már most is végtelenül gazdag vagy, olyan lehetőségek és „szerencsés véletlenek” érkeznek az életedbe, amiket álmaidban sem képzeltél volna.

Lao-ce úgy fogalmaz Tao Te King (Út és erény) című művében: „Aki megelégszik: gazdag. (…) Nincs nagyobb csapás, mint az eleget nem ismerni, se nagyobb veszély, mint szerzésre törekedni.” (Weöres Sándor fordítása)

Járjuk körbe kicsit mélyebben a pénz és a gazdagság témakörét a fengshuj szemszögén át – és természetesen a gyakorlati rendezési tippek sem maradnak el! Fontos szem előtt tartani, hogy a fengshuj egy olyan ősi metafizikai rendszer, ami a Tao szellemiségét őrzi, nem a modern fogyasztói társadalmak értékrendjéből fogant – éppen ezért aktuálisabb, mint valaha.

Miért szeretnénk több pénzt?

„Szórd szét kincseid – a gazdagság legyél te magad.” (Weöres Sándor: Tíz lépcső)

Mindenekelőtt fontos, hogy önvizsgálatot tartsunk, és őszinték legyünk magunk előtt, amikor feltesszük önmagunknak a kérdést: miért vágyunk több pénzre? Biztonság megteremtése, elismerés, utazás, továbbtanulás, családtagok segítése, adakozás lehetősége miatt, vagy hogy létrehozzunk valami nagyszerűt, ami a társadalom javát szolgálja?

glamour plusz ikon Így tehetünk jót, miközben utazunk – a voluntourism jelensége

Így tehetünk jót, miközben utazunk – a voluntourism jelensége

Legyünk még ennél is konkrétabbak, és vegyük sorra a vágyainkat: mit jelent számomra a biztonság, mihez kezdenék az elismertségemmel és a tudásommal, pontosan hova szeretnék utazni és miért, milyen támogatásra van szüksége a családomnak, milyen fontos ügyeket szeretnék támogatni, mivel szeretnék hozzájárulni a közösségemhez?

Ha kristálytisztán látjuk magunk előtt belső mozgatórugóinkat – felszínre hoztuk a tudatalattit –, gondoljuk végig, hogy miket tehetünk, amik közelebb visznek ezekhez a célokhoz már pénz nélkül is. Lépjünk rá az útra, amelyre a belső hívást érezzük, és ha kitartóan, szívvel-lélekkel haladunk rajta, az út egyre jobban kivirágzik.

Ne torpanjunk meg azt gondolván, hogy a pénz hiánya megakadályoz minket az álmaink megvalósításában, és majd csak akkor kezdünk bele, ha több pénzünk lesz – és ne ragadjunk bele túl hosszú évekre lélekölő mókuskerékbe, csak azért, hogy a pénzt hajszoljuk. Ha őszinték a szándékaink, és hiszünk abban, amit csinálunk, az élet számos segítséget és lehetőséget kínál fel az úton a továbbhaladásra, növekedésre. Semmi sem lehetetlen, ha alázatosak és türelmesek vagyunk.

A birtoklás illúziója

Ha jobban belegondolunk, fizikai lehetetlenség bármit is birtokolni. Csak kölcsön tudjuk venni használatra a természet ajándékait, amíg vissza nem veszi tőlünk azokat. Meztelenül jöttünk a világra, és meztelenül távozunk – hogy földi utazásunk során kinek milyen anyagi javakat tulajdonítunk, az társadalmi közmegegyezésen és mentális játékszabályokon alapul.

Kultúrától és történelmi korszaktól függetlenül minden nagy szellemi tanítómester arra emlékeztetett minket mindig is, hogy a szenvedés forrása az anyagi dolgokhoz fűződő irracionális ragaszkodás – a változás és a múlandóság elfogadásának képtelensége. Ez persze nem azt jelenti, hogy mondjunk le minden vágyról, ne törekedjünk semmire, és akkor nem lesz mitől szenvedni.

glamour plusz ikon A döntési fáradtság hatása az életmódra - beszélgetés Lakatos Péterrel

A döntési fáradtság hatása az életmódra - beszélgetés Lakatos Péterrel

Igenis álmodjunk merészeket, játsszunk nagyban, dolgozzunk meg a sikerekért, teremtsünk minőséget és bőséget a világban – csak ne öncélú módon, a felhalmozás és nagyzolás motivációjával, mert az még sosem tette boldoggá és gazdaggá senkinek a lelkét. Barátkozzunk meg a ténnyel, hogy semmit sem tudunk örök időkig élvezni – erőfeszítéseink eredményeit a Nagy Egész javának és gazdagodásának szolgálatába állítsuk. Saját örömünk is így lesz igazán édes.

Belső gazdagság

Neked is feltűnt már az a paradoxon, hogy egy túlzsúfolt, tárgyakkal teletömött lakótér a hiányérzet és a szükség állapotát jeleníti meg – egy letisztult, légies, minimalizmus irányába hajló kialakítás pedig gazdagságot, bőséget, glamour életérzést kelt?

A legszélsőségesebb megnyilvánulása a túlzsúfolt lakótereknek az olyan világvége-váró prepperek otthona, akik úgy élik a mindennapjaikat, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyv lebeg a szemük előtt, és attól tartanak, hogy ha akár egy darab konzervtől is megszabadulnának, akkor egy nappal korábban érné őket az éhhalál az apokalipszis után – főleg az USA-ban, de máshol is egyre gyakoribbá kezd válni ez a jelenség,

miközben pont a túlvásárlás vezet ökológiai és gazdasági válsághoz.

Racionálisan végiggondolva, bármilyen katasztrófa esetén a legéletrevalóbb tulajdonság a változásokhoz való alkalmazkodás képessége – a felhalmozás nem fog megmenteni minket semmitől. Ha nem is ennyire kóros szinten, de egy kicsikét mindannyian prepperek vagyunk – csomó olyan tárgyat tartunk az otthonunkban, amire nincs szükségünk, de valamilyen félelem-alapú magyarázat miatt ragaszkodunk hozzájuk.

Mintha nem bíznánk abban a képességünkben, hogy ha egyszer valamikor a távoli jövőben mégis szükségünk lenne egy ilyen típusú dologra, akkor elő fogjuk tudni teremteni magunknak.

A lelki gazdagság alapja, hogy felismerjük, milyen sok anyagi dologra nincsen szükségünk, mennyi mindenre nem vagyunk rászorulva. Pontosan tudjuk, hogy mire van szükségünk, és a vágyainkat nem a félelmek vagy az aktuális fogyasztói trendek diktálják. Van hitünk önmagunk képességeiben, belső értékeinkben, társas közösségeink és emberi kapcsolataink szimbiotikus erejében, illetve tudjuk, mit jelent az, hogy elég. Aki megelégszik: gazdag – és elégedett.

glamour plusz ikon Miért érzem rosszul magam nőként, ha többet keresek a páromnál?

Miért érzem rosszul magam nőként, ha többet keresek a páromnál?

A siker-sarkok felragyogása

Most már térjünk a lényegre: mit mond a fengshuj, hogyan tudunk több pénzt bevonzani? Az első számú tipp önmagáért beszél: szelektálj gyakran, legalább minden évszak elején. A felszabaduló tér lehetőséget és helyet ad az új dolgok számára. A múltnak csak a legfontosabb elemeit vidd tovább magaddal a jövőbe, a számodra haszontalan dolgok pedig valaki másnak kincs lehet. Emlékeztetőül: szórd szét kincseid – a gazdagság legyél te magad!

Második alappillér az akadálymentes vízfolyás! Az eldugult csaptelepek megrekesztik a csí áramlását, blokkolják az élet gördülékeny menetét és a jó lehetőségek felbukkanását. A csöpögő csap pedig azt jelzi, ha tartósan fennáll ez az állapot, hogy pazarlás, túlköltekezés miatt nem tudunk egyről a kettőre jutni, spórolni és előrehaladni minden igyekezetünk ellenére. Nemcsak szimbolikusan, hanem konkrétan a vízszámlánk is magasabb lesz így. Mindkét energiaveszteséges esetben stagnálás lesz az eredmény a pénzügyekben is.

Csillogjon-villogjon a siker-sarok! A siker-sarok a Bágua-térkép szerint a bejárattól legtávolabbi bal felső sarok a lakásban, házban vagy telken. Továbbá minden külön ajtóval elhatárolt szobának is van siker-sarka, az ajtótól legtávolabb eső bal felső sarokban, ezek a „másodlagos” siker-sarkok. Ügyeljünk rá, hogy ezek a részek a térben olyan hangulatot és összbenyomást keltsenek, ami számunkra a bőséget, a gazdagságot szimbolizálja.

Csoportosítsuk ezekre a területekre a tulajdonunkban lévő legértékesebb tárgyakat. Például ha vannak nemesfémből készült díszeink, vagy külföldi pénzérme-gyűjteményünk, szép festményeink és szobrocskáink, vagy gyertyatartóink, helyezzük őket a siker-sarkok egyikébe.

glamour plusz ikon A fenntarthatóság és a luxus különleges találkozása - ismerd meg a hazai DBE.FURNITURE formabontó bútorkollekcióit

A fenntarthatóság és a luxus különleges találkozása - ismerd meg a hazai DBE.FURNITURE formabontó bútorkollekcióit

Klasszikus „pénzmágnes” fengshuj-kiegészítő például a nagyhasú boldog Buddha-szobor (lehetőleg színaranyból természetesen), az elefántos, sárkányos, aranybékás tárgyak és szerencsehozó talizmánok, illetve az olyan ásványok, mint a kvarckristály, a tigrisszem, a malachit, a jáde, az almadin gránát vagy az ametiszt. Színek közül a vörös, a lila, az arany, a sötétkék és a sötétzöld árnyalatokat érdemes előnyben részesíteni a fengshuj szerint, a siker és a gazdagság előremozdításáért.

Fontos hangsúlyozni, hogy ezektől a kiegészítőktől önmagukban ne várjunk csodákat, ha az alappillérek nincsenek rendben – úgy érdemes tekinteni rájuk, mint a tápanyag-kiegészítőkre az étkezésben, melyek nem tudják kiváltani az egészséges és változatos étrendet, de egy kis extra löket sosem árt, hogy inspiráltak maradjunk a céljaink eléréséhez vezető úton.

Konyha, előszoba és pénztárca praktikák

Ha már az étkezésnél tartunk: a fengshujban egy érdekes hagyományos „varázslat” a kilenc citrom módszere. Úgy tartja a fáma, hogy ha a konyhapulton egy külön tálban tartunk kilenc citromot, és ezek folyamatos áramlásban vannak, tehát el is fogyasztjuk valamilyen formában a citromokat, és egyből veszünk is új citromokat a helyükre, az egyfajta siker-mágnessé tesz minket. Jó hatással van az egészségünkre és az anyagi szerencsénkre is.

A konyhában a tűzhely szimbolizálja a bőség forrását. Törekedjünk rá, hogy minden sütés-főzés után egyből tegyük rendbe és tisztítsuk meg, hogy mindig ideális állapotban legyen a következő ételkészítésre, és ne képződjenek rajta makacs lerakódások. Ésszerű mennyiségű élelmiszertartalékunk mindig legyen a hűtőben és a tárolószekrényekben, de ne évekre, csak legfeljebb néhány hétre elegendő, friss táplálékunk.

Ellenőrizzük rendszeresen a tartós élelmiszerek és fűszerek állapotát, szavatosságát. Minél kevesebb dolgot halmozunk fel, annál kisebb lesz az esélye a pazarlásnak, nem fognak ránk romlani az alapanyagok. A tisztaság fenntartása kiemelt fontosságú a konyhában, bármely Bágua-területre is esik, ez a bőség és az egészség egyik legfőbb kulcsa.

Az előszobában a bejárat területe szimbolizálja azt, hogy milyen energiák érkeznek a külvilágból az életünkbe. Nemcsak az emberi kapcsolatok nívóját tükrözi, hanem az általános anyagi boldogulásunkat is előre mozdíthatja egy jól kialakított előszoba.

Bátran dekoráljuk az előszobát inspiráló tárgyakkal, motívumokkal és színekkel, szélcsengővel, vagy akár vision board-dal, ha szeretsz ilyet készíteni – utóbbit elrejtheted szekrényajtó belső oldalára, vagy a falra is akaszthatod, hogy mindig szem előtt legyenek a céljaid.

glamour plusz ikon Halász Judit: Az tartott életben, hogy szükség van rám, várnak valahol

Halász Judit: Az tartott életben, hogy szükség van rám, várnak valahol

Végül egy kis táska- és pénztárca-babona fengshuj tipp: tartsuk rendezett és letisztult állapotban a táskáinkat és pénztárcánkat, melyből szintén érdemes az említett siker-mágnes színvilágúakat választani – egy lila, vörös, arany, sötétkék vagy zöld árnyalatú elegáns stílusú pénztárca a bőség frekvenciájával rezonál. Ügyeljünk rá, hogy

sose hagyjuk teljesen üresen a pénztárcánkat, legalább egy ötforintos érme mindig legyen benne.

Viszont ne tároljunk benne fölösleges kacatokat, lejárt bérleteket, ezeréves mozijegyeket, belépőcédulákat és hasonlókat. Arra is érdemes odafigyelni, hogy még véletlenül se tegyük le a földre a táskánkat és a pénztárcánkat egyetlen percre sem valamilyen keresgélős folyamat közben, mert a hagyomány szerint így „elszökik” tőlünk a jószerencse.

Keményvonalas fengshuj gyakorlóként még azzal is lehet játszani, hogy friss levegőn napoztatjuk a pénztárcánkat, így a Nap sugarain keresztül elektromágneses életenergiákkal töltődik fel, vagy újholdas és teliholdas éjszakákon a holdfényben is sütkéreztethetjük őket, miközben a szándékainkon meditálunk és az univerzummal kommunikálunk. Az őrületnek nincsen határa, de az életművészethez kell néha egy csipetnyi őrület!