A hálószoba nem raktár, az ideális ágynak még ágyneműtartója sincs - tippek a fengshuj jegyében az igazán pihentető alvásért

Fogadd meg fengshuj szakértőnk tippjeit a tökéletes alvás érdekében
Fogadd meg fengshuj szakértőnk tippjeit a tökéletes alvás érdekében
Fotó: golubovy/Getty Images

Életünk körülbelül egyharmadát alvással töltjük, és ma már az idegtudomány is alátámasztja a buddhista aforizma mélyebb mondanivalóját: az alvásunk minősége szignifikánsan befolyásolja az ébrenléti kognitív funkciókat és érzelmi állapotunkat, és fordítva is igaz; az ébrenlétünk során tapasztalt érzelmek, információk és lezajló neurokémiai folyamatok befolyásolják az alvás hatékonyságát.

Egy koreai buddhista aforizma szerint, ha tudni szeretnéd, hogy hogy érzi magát egy barátod, ne azt kérdezd tőle: hogy vagy? – kérdezd inkább arról: hogyan alszik mostanában. Így pontosabb képet kaphatsz a tényleges hogylétéről, mert az alvásunk minősége nagyon szorosan összefügg az érzelmi állapotunkkal. A „hogy vagy” kérdésre hajlamosabbak vagyunk tanult válaszokat adni, reflexből rávágni, hogy „jól,” vagy a tevékenységeinkről kezdünk el beszélni sokszor.

Az alvás tudománya

A hatékony alvás lényege, hogy ébrenléti – béta és gamma frekvenciás – állapotunkból először elálmosodunk, lepihenünk és ilyenkor már alpha frekvencián működünk,

lemegyünk alfába.

Optimális esetben, tehát ha nem zavarja meg semmi a pihenésünket, a légzésünk ritmusa és a pulzusunk üteme egyre tovább lassul, ilyenkor már a theta hullámok óceánján ringatózunk félálomban. Ha minden körülmény adott egy jó alváshoz, akkor a theta frekvenciás fázisok után következik a még alacsonyabb frekvenciás, delta hullámos mélyalvás, ami időközönként béta és gamma frekvenciás REM fázisokkal, vagyis élénk álmokkal váltakozik.

glamour plusz ikon Steiner Kristóf: „Az is jó, ha nincs minden jól, és vannak rossz napok, hetek”

Steiner Kristóf: „Az is jó, ha nincs minden jól, és vannak rossz napok, hetek”

A mélyalvás során létfontosságú folyamatokat mozgósít a szervezetünk. Ilyenkor megy végbe a sejtszintű regeneráció, szerveink gyógyulása és a szinaptikus pruning – vagyis amikor az agyunk (n)agytakarítást végez. Továbbá a memória optimalizálásában és az érzelmek feldolgozásában is fontos szerepet játszik a mélyalvás.

A krónikus alváskimaradás, vagy a nem megfelelően pihentető alvás számos negatív érzelmi és kognitív mellékhatást eredményez a csökkent immunrendszer-működésen túl: romlik a koncentrációs képesség és az emlékezeti teljesítmény, valamint érzelmi szélsőségesség jelentkezik, sokkal impulzívabbak, vagy sokkal közönyösebbek leszünk a napközben ért ingerekre. Súlyos alvászavaros esetekben még hallucinációk és disszociatív tünetek is jelentkezhetnek.

Hogy jön képbe a fengshuj?

A fengshuj a térrendezés művészete, kezdetekben délkelet-ázsiai bölcsek tanításain alapuló eszmerendszer, amely a várostervezésnél is fontos szempont volt a császári időkben. Mára már az egész világon ismert a fengshuj, és az évszázadok alatt sokat csiszolódott. Kínaiul szó szerint azt jelenti a kifejezés, hogy „szél és víz.”

Tulajdonképpen az áramlástan őséről van szó. Az áramlástan a modern fizika és mechanika egyik területe, ami az önthető halmazállapotú anyagok – tehát a gázok, a folyadékok és a plazmák, a „szél és víz”– áramlásával foglalkozik, hogy hogyan veszik fel ezek az anyagok a közeg alakját, és a különböző közegekben milyen irányú mozgásokat végeznek a részecskék.

Az áramlástan egzakt természettudomány, a fengshuj viszont mai hivatalos meghatározása szerint „áltudomány” – szerintem a művészet kifejezés sokkal pontosabb és előre mutatóbb. Van néhány érdekes összecsengés az áramlástan és a fengshuj fogalmai között. Például a két legfontosabb áramlási típus, a lamináris (réteges) és turbulens (gomolygó) áramlás nagyon hasonló a „csí” (harmonikus) és a „shá” (diszharmonikus) áramlás koncepcióival.

Míg az áramlástan a részecske-mozgások egzakt törvényszerűségeivel foglalkozik (racionális), a fengshuj annak a művészete, hogy a mindennapi élet során hogyan teremthetünk harmonikus áramlást a térben (intuitív). Olyan szép, amikor a tudomány és a művészet kiegészíti egymást, mint a yin és a yang!

De mi köze ennek az egésznek az alváshoz?

Úgy érdemes rendezni a helyiségeket az otthonunkban, hogy minél funkcionálisabbak legyenek az ott töltött tevékenység szempontjából. Teremtsünk atmoszférákat a tevékenységeink köré, hogy azok minél hatékonyabbak legyenek és élvezetesebben teljenek.

A hálószobánknak – vagy alvó sarkunknak, ha egylégterű élettérről van szó – legfőbb célja a minőségi kikapcsolódás és a mély, regeneráló alvás legyen.

Nagyon fontos, hogy a hálószobánk ne legyen zsúfolt és rendezetlen, például ne álljanak halomban ruha-hegyek, könyv-hegyek, szétszórt tárgyak, mert gomolygó energia-áramlás, a feng shui nyelvén „shá” jön létre, ahogy az ide-oda ütköző levegő-részecskék a felületeknek ütköznek. Ugyanilyen megfontolásból ne vigyünk be elektromos készülékeket, semmiképp ne legyen az ágy mellett számítógép, se tornagép, se kábel-gyűjtemény, és ideálisan telefon sem.

glamour plusz ikon Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

Ha mobiltelefonnal ébredsz, érdemes az ébresztő beállítása után kint hagyni az ágyadtól olyan távolságra, ahonnan még meghallod reggel és fel tudsz kelni rá. Cseresznye a hab tetején, ha még a wifi router-t is kikapcsolod éjszakára, így még kevesebb elektroszmog izeg-mozog az éterben, és „csí” típusú áramlás tud létrejönni, elősegítve a zavartalan pihenést.

Föld és fa elemek

Öt elem van a fengshujban: föld, fa, fém, tűz és víz. Víz elemhez tartozik minden, ami nagyon gyorsan áramló, szétszóródó, önmagában formátlan és minden pillanatban változó, ahogy a közegébe simul – a szél nem különálló elem a fengshujban, hanem a víz elemű dolgok közé tartozik. Tűz elemű dolognak számít minden, ami közepesen gyorsan szétáramló – intenzitást, aktivitást és erős érzelmeket ébresztő minőség jellemzi.

Ezért érdemes a hálószobából redukálni a víz és a tűz elemet, például a túl erős színek használatát, különösen a vörös és kék színeket, mert izgatottá teszik az elmét és az atmoszférát. A fények se legyenek túl erősek, inkább a finom hangulatvilágításra törekedj, a gyertyákat és füstölőket viszont ne itt használd elalvás előtt – biztonsági okokból sem, és a tűz elem erősítése miatt sem.

Kerüld az állatbőr mintájú textíliákat és az állatokat ábrázoló dekorelemeket a hálószoba kialakításakor.

Főleg az éjszakai életet élő ragadozó vadállatokat (leggyakrabban baglyot, farkast, sast) és hüllőket ábrázoló tárgyakat érdemes hálószobán kívül elhelyezni, ha van ilyenünk, mert éberséget és gyorsaságot szimbolizálnak, így az alvás helyiségén kívül bárhol máshol jobb helyük van. Vízpartokat, hullámzó tengert, madarakat megjelenítő díszeket sem érdemes itt tartani, és tükröket sem.

glamour plusz ikon Lehet, hogy alvászavarban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla

Lehet, hogy alvászavarban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla

Föld és fa elem túlsúlyára törekedj, csipetnyi fém elemmel. Például fa bútorok – ideálisan lekerekített, nem hegyes sarkokkal – fém vagy bőr berakásokkal tökéletesek itt. A föld és a fa a lassú hullámokat, a földelést, nyugalmat szimbolizálják. Földes, natúr, erdős színvilágú hangulatra törekedj a hálószobában, természetes anyagú kiegészítőkkel, esetleg néhány élő növénnyel – a túl sok növény már vadságot, dzsungeli hangulatot adhat, ami gyönyörűsége ellenére akadályozhatja a könnyű álomba merülést.

Az ágy, mint főszereplő

Az ágyat úgy érdemes elhelyezni, hogy ha belépünk az ajtón, a szemben lévő fal mentén legyen az ágy támlája. Ha ablak vagy bármi más építészeti adottság nem teszi lehetővé ezt az elrendezést, akkor még mindig jobb a bejárathoz képest oldalsó falhoz elhelyezni az ágyat, mint az, ha a támla az ajtó felőli oldalon van – tehát ha a fejed és az ajtó ugyanazon az oldalon helyezkedik el, ez a legkedvezőtlenebb beállítás.

Ha ablak van az ágytámla fölött – a fejünk fölött – érdemes függönyt használni rá, így az energiaáramlás szétszórtságának mértékét csökkenthetjük. Fontos tényező még, hogy az ablakkal szemben ne legyen egy másik tükröződő dolog – másik ablak vagy tükör – mert az megnyújtja optikailag a teret, és „zsizsegő,” gomolygó, turbulens áramlást eredményez.

Ha a beépített szekrény egyik lapja tükrös, mindenképp használjunk függönyt az ablakon – és ha van másik nagy alakos tükör a lakásban, amit tudunk használni, akkor a hálószobait inkább fedjük le valamilyen textíliával vagy falmatricával.

Ágyazzunk be minden reggel!

Ez az egy perces tevékenység jó lendületet ad az ébredéshez és a napkezdés további teendőihez. Ha szépen be van ágyazva, az már önmagában a rend érzetét kelti a hálószobában, még ha néhány dolog el is van éppen hajigálva az ágy körül. A rendetlen ágy viszont kaotikus összképet kelt, még ha minden más rendezett is körülötte. Az ágy a hálószoba főszereplője, legyen hát egész nap szép állapotban, legyen hívogató kis kuckó, amire jó érzés ránézni napközben, és este már nem kell vele bajlódni, amikor a pihenés ideje van.

glamour plusz ikon A magyar nő, aki hónapokon át az Antarktiszon élt

A magyar nő, aki hónapokon át az Antarktiszon élt

Az ideális ágynak egyébként nincsen ágyneműtartója, vagy ha van, nincs agyontömve túl sok ágyneművel és sosem használt dolgokkal, működésképtelen elektronikai eszközökkel. Az ágy körüli övezet legyen átjárható, rendezett, könnyedén takarítható. Ne használjuk raktárnak a hálószobát, főleg ne az ágy alatti részt. Az ágytámla fölé ne helyezzünk képeket, és forgó, lengő, vagy hangkeltő tárgyakat – például órát se.

Még egy kis varázslat

Az éjjeli szekrényed legyen egy kis szentélye az esti rituáléidnak. Csak néhány dolgot tarts itt, és ezek legyenek a kikapcsolódás, relaxálás eszközei számodra, amik elősegítik a jóízű alvást. Ez lehet akár egy verseskönyv, levendulás masszázsolaj, jáde henger, vagy bármi más, amivel szeretsz kikapcsolódni. Lefekvés előtt szentelj egy kis időt ezeknek a dolgoknak, add át magad a kényeztetésnek.

Egy csipetnyi varázslat sosem árt. Ha az eddig felsorolt pillérek megvannak, jöhet egy kis extra fűszer, egy kis egzotikus kultúrmáz. Például egy egyszerű és nem túl tarka-barka mandala a falra, vagy egy indiai Hold-jantra, vagy egy orgonit kristály piramis, vagy egy indián álomfogó, melyek mind a harmonikus áramlást hivatottak optimalizálni.

Az álomfogónak akkor van igazán értelme, ha te készíted el, vagy valaki készíti neked személyre szólóan, célzottan jó szándékkal, és ez a gesztus tölti fel mágikus pozitív energiákkal a tárgyat.

glamour plusz ikon Íme, ez a minőségi alvás receptje

Íme, ez a minőségi alvás receptje

Tömeg-gyártott, bolti álomfogó nem veszi fel olyan hatékonyan a harcot a lidércekkel, mint a szeretetteljes megnyilvánulások és élmények emléke. Makramézzatok egyet közösen a barátnőiddel és adjátok egymásnak az elkészült álomfogókat, vagy fessetek egymásnak mandalákat, úgy több esélyetek lesz győzni a sötét erők ellen.