Dr. Bozsik György: A fejfájás betegség, amit komolyan kell venni

Dr. Bozsik György: A fejfájás betegség, amit komolyan kell venni
Fotó: Borsi Judit @juditborsi

Ha valaha is szenvedtél migréntől, pontosan tudod, milyen kínzó lehet ez az állapot. Azonban nem mindig kell migrén, a fejfájás önmagában is rendkívül kellemetlen tud lenni. Számos típusa létezik, és mindegyik más módon okoz szenvedést.

A fejfájás gyakran olyan érzést kelt, mintha „szétrobbanna” a fejed. Ha gyakran szenvedsz ettől a problémáról, mindenképpen érdemes konzultálni háziorvossal vagy egy neurológus szakemberrel a szükséges kezelések érdekében.

Dr. Bozsik György, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának klinikai főorvosa úgy véli: amikor a fejfájás önálló betegségként jelentkezik (például migrén), akkor a háttérben átmeneti idegrendszeri működészavar állhat, ami szervi károsodás nélkül is kiváltja a tüneteket. Ezeket nevezzük önálló vagy primér fejfájásoknak. Más esetekben a fejfájás egy szervi betegség tünete lehet, ilyenkor másodlagos vagy szekunder fejfájásról beszélünk.”

Fejkörkép

A Nemzetközi Fejfájás Társaság jelenlegi osztályozása szerint három fő csoportot különböztetünk meg” – magyarázza Dr. Bozsik. „Az első csoportba tartoznak az önálló fejfájásbetegségek, mint például a migrén, a tenziós típusú fejfájás, valamint a trigemino-autonóm fejfájások

ilyen például a Cluster-fejfájás.

A második csoportot a tüneti fejfájások alkotják, amelyek például a fej, nyak, vagy az idegrendszer sérülései, daganatai, fertőzései, kémiai anyagok, illetve gyógyszerek hatására alakulhatnak ki.

A harmadik csoportba a fej és arc idegeinek károsodása okozta fájdalmak tartoznak. Ha figyelembe vesszük ezen kategóriák alcsoportjait is, több mint százféle fejfájást különböztethetünk meg” - részletezi a szakember.

glamour plusz ikon Miért nem merünk gyereket vállalni? A válasz egyszerű

Miért nem merünk gyereket vállalni? A válasz egyszerű

Ha a fejfájás diagnózisa nem egyértelmű, vagy az addigi kezelés nem hozott eredményt, érdemes felkeresni egy fejfájáscentrumot. Itt a szakértők először részletesen kikérdezik a pácienst a tüneteiről, azaz felveszik az anamnézist. „Ezután izomerő, reflexek, koordináció, és agyidegek vizsgálatára kerül sor” – magyarázza Bozsik doktor. Az információk alapján meghatározzák a fejfájás okát és típusát.

Ha a diagnózis még így sem egyértelmű, további vizsgálatokat írhatnak elő, majd ennek alapján döntenek a megfelelő kezelésről. Magyarországon harminc fejfájáscentrum működik, ebből tíz Budapesten található, ahol évente körülbelül húsz-huszonötezer beteg kap ellátást.

A nőkre jobban jellemző

A nők kétszer olyan gyakran fordulnak orvoshoz fejfájás miatt, mint a férfiak” – mondja Dr. Bozsik György, aki kifejti, hogy ennek hátterében gyakran hormonális okok állnak. „A migrénes nők körülbelül egynegyedénél a fejfájás a menstruáció alatt jelentkezik, és hét százalékuknál kizárólag ebben az időszakban fordul elő. Ennek fő oka az ösztrogén hormon szintjének ciklikus változása.”

A doktor arról is beszél, hogy a hormonális fogamzásgátlók használata nem ellenjavallt migrénes problémák esetén, valamint elmondja, hogy a tapasztalatok alapján terhesség alatt a migrén általában javul vagy megszűnik a második és harmadik trimeszterben. „Jellemző továbbá, hogy menopauza idején a nők többségénél szintén javulás tapasztalható, bár egyeseknél a hormonszint-ingadozások miatt rosszabbodás is előfordulhat” - figyelmeztet az orvos.

A szakértő arról is beszél, hogy az életkor előrehaladtával a migrénes rohamok ritkábbá válhatnak, intenzitásuk csökkenhet, és enyhülhet a zaj-, fény- és szagérzékenység is, sőt, vannak esetek, amikor a migrén teljesen megszűnik.

glamour plusz ikon „A képzőművészetben is alap a fizikai és mentális állóképesség” - interjú Horváth Éva Mónika képzőművésszel

 „A képzőművészetben is alap a fizikai és mentális állóképesség” - interjú Horváth Éva Mónika képzőművésszel

Emberek milliói szenvednek

A fejfájás az orvosi alapellátásban jelentkező tíz leggyakoribb panasz egyike. „A migrén előfordulása az átlagos népességben tizenkét-tizennégy százaléka körül mozog” – tájékoztat az orvos, aki azt is kifejti, hogy világszerte körülbelül egy milliárd ember szenved migréntől, Magyarországon pedig ezt a számot körülbelül egy millióra becsülik. Enyhébb, ritkábban jelentkező fejfájások esetén elegendőek lehetnek az otthoni kezelési módszerek, és nem feltétlenül szükséges orvoshoz fordulni.

Az érintettek kétharmada soha nem fordult még szakorvoshoz.

Ami azért is probléma a szakértő szerint, mert az öröklődés is fontos szerepet játszik a migrén kialakulásában. „A migrénnel élők nyolcvan százalékának van olyan közeli hozzátartozója, aki szintén érintett, az öröklődő hajlamot pedig több gén is befolyásolhatja, emellett számos környezeti tényező is hozzájárulhat a migrén kialakulásához. Ilyenek például bizonyos időjárási tényezők, a légszennyezés, magas páratartalom vagy a közlekedéssel összefüggő szennyeződések, de a táplálkozás is.

Részletezi az okokat a főorvos, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy mikor érdemes vizsgálatra jelentkezni. „Ha a fellépő tünetek heti rendszerességűvé válnak, és gyakran kell fájdalomcsillapítót bevenni, és a sorozatos fejfájás már a mindennapi munkavégzésben és a hétköznapi teendők ellátásban is akadály, akkor mindenképp célszerű időpontot kérni elsősorban a háziorvoshoz, aki dönt a további szakorvosi vizsgálatokról.

glamour plusz ikon Dr. Boross Katalin: Reálisnak tartom, hogy a közeljövőben a Holdon kialakítsunk egy bázist, de a Mars meghódításában is biztos vagyok

Dr. Boross Katalin: Reálisnak tartom, hogy a közeljövőben a Holdon kialakítsunk egy bázist, de a Mars meghódításában is biztos vagyok

A doktor elmondása alapján a tüneti fejfájások esetén a kiváltó ok megszüntetésére célszerű törekedni, aminek érdekében lehet szükség fájdalomcsillapításra is.

A migrén kezelése során a cél a rohamok tüneteinek enyhítése, illetve a jövőbeni rohamok megelőzése.

Erre gyógyszeres és nem gyógyszeres módszerek is rendelkezésre állnak. Megelőző kezelést érdemes alkalmazni, ha a migrén havonta legalább négy napon jelentkezik.

Természetes terápiák

A szakorvos kiemeli, hogy a migrén megelőzhető, kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag, változatos étkezéssel, megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással, kellő alvással, valamint rendszeres testmozgással. Az egészségügyi szakértők általános ajánlása szerint továbbá javasolt csökkenteni a koffein- és alkoholfogyasztást is, valamint érdemes kerülni a stressz.

Ha valaki nyitott az egyéb, nem gyógyszeres megoldásokra, akkor segítség lehet például a kognitív viselkedésterápia, bizonyos relaxációs technikák, és az olyan stresszcsökkentő módszerek, mint a meditáció, a mindfulness, vagy épp a jóga. Sokat jelenthet a gyakori fejfájás kezelésében a lelki támogatás, vagy a pszichoterápia, így az érintettek számára érdemes időt és energiát fektetni a testi tünetek kezelésén túl a lelki tényezők gyógyítására is.

glamour plusz ikon Mit (t)együnk, ha hormonális aknéval küzdünk? Szakértő válaszol

Mit (t)együnk, ha hormonális aknéval küzdünk? Szakértő válaszol

Az akupunktúra a betegek körülbelül húsz százalékánál bizonyított, és azért is javasolják, mert minimális mellékhatásokkal jár. Vannak migrén-piercingek, amik hatásossága tudományosan ugyan nem igazolt, de bizonyos páciensek tapasztalatai alapján működik. Néhányan esküsznek bizonyos gyógynövényekre, teákra, vagy például az úgynevezett „fejfájás-kövekre”. A lényeg, hogy a lehetőségek tárháza igen széles, léteznek alternatív kezelések is, tehát mindenki meg tudja találni azt, ami számára megfelelő.