Ha a tárgyak beszélni tudnának, vajon mit mondanának? Ismerd meg a Fabrika vintagebútor-kereskedés történetét!
A Fabrika nemcsak egy vintagebútor-kereskedés, hanem egy szemléletmód is: Kollár Mariann (a márka szíve és lelke) tevékenysége túlmutat az értékmentésen, számára a bútorok múltja is ugyanolyan fontos, mint a jelene és a jövője. Jövőjük viszont a tárgyaknak és nekünk is csak akkor lehet, ha egy lakásfelújítás során is képesek vagyunk tudatos döntéseket hozni. Például, ha fast furniture helyett vintage bútorok felújítására voksolunk, amely nagyobb örömforrás lehet, mint amit előzetesen gondolnánk!
Azt mondják, a mai világban a hitelesség a legjobb reklám. A Studio Fabrika új, hatodik kerületi otthonába belépve ugyanolyan meleg, otthonos hangulat ölel körül, mint ahogy az üzlet „házigazdája”, Kollár Mariann fogad. Ugyanaz a letisztult stílus jellemzi az üzletet, mint a működtetőjét, és bár kétségtelen, hogy a stúdió impresszív tárgyakkal büszkélkedhet, már az elején van egy olyan érzésem: valószínűleg nemcsak az egyedi lámpák és berendezések miatt látogatnak ide egyre többen, hanem azért az érzésért, amit Mariann minden belépőnek közvetít. Tedd a szívedre a kezed: te mikor érezted utoljára, hogy szívesen látnak?
Gyökerek és kezdetek
Mariann családi örökségként hozza magával a tárgyak iránti lelkesedést, mint mondja, otthon mindig is szerették a szép bútorokat, lámpákat, tárgyakat. „Nálunk mindenkinek van valamiféle szenvedélye!”
A saját története azonban nem a családi fészekben, hanem néhány évvel ezelőtt, Londonban kezdődött: Mariann Nagy-Britanniában élve gyakran járta a londoni vintage-piacokat, de eleinte még egyáltalán nem a bútorok, sokkal inkább a borok miatt. „Nemzetközi borakadémikusként végeztem, így kint még apró olasz és francia borászatok niche tételeire igyekeztem lecsapni a kincsvadászatok alkalmával. Minél különlegesebb szőlőfajtákat kerestem, olyasmiket, amik újdonságként hathatnak – például – egy általam szervezett borkóstolón.”
Később azonban szilárd kincsekre cserélte a folyékonyakat: egy vintage lámpával indult be a használtbútorok iránti lelkesedése. „Amikor hazaköltöztünk 2018-ban, betévedtem az akkor már meglévő Studio Fabrikába, amiről nem sokkal később megtudtuk, hogy a tulajdonos megválna tőle. 2019-ben vettük át az üzletet. A korábbi, pici csapatból mindenki velünk maradt (két lelkes restaurátor és egy villanyász, akire a lámpák kapcsán számítunk), nagyon szeretünk együtt dolgozni!”
És lőn világosság
A kezdetekhez képest azonban sokat változott a hely profilja: Mariann brit kapcsolatainak hála mára sokkal több, külföldi bútorral foglalkoznak, mint korábban. Ezek egy része (a tikfa bútorokat tekintve az összes) Angliából, másik része Dániából származik. „Én örülnék neki legjobban, ha a bolhapiacon is találnék Borsfay lámpákat, de ritka, hogy ilyen szerencsém van!” – nevet fel, amikor az üzletben található használt bútorok beszerzésének rejtelmeiről kérdezem. Elmondása szerint a second hand bútor-piac egy külön világ itthon, amelyért egy elhivatott közösség rajong. Olykor nehéz dülőre jutni a fanatikus gyűjtőkkel (akiktől vásárolni szoktak), mivel tisztában vannak azzal, hogy a tárgyak milyen értéket képviselnek és mennyire ritkák a piacon!