„Ma már inkább minőségi, mint mennyiségi éhezésről beszélhetünk” - Te mennyit tudsz az étrend-kiegészítőkről?
Ha belül nincs rend, az kívül is megmutatkozik. Az egyensúlyt nem könnyű fenntartani, de szerencsére már jó néhány dolog van a kezünkben, amivel támogathatjuk a szervezetet. Ilyenek például az étrend-kiegészítők.
Bár az örök fiatalság és az élethosszig tartó egészség gyógyszerét még nem találták fel, mindenki arra törekszik, hogy a külsőt és a belsőt a lehető legjobb formájában őrizze meg addig, ameddig csak lehet. A rohanó világ faktorai mind fizikailag, mind mentálisan megterhelőek lehetnek a szervezet számára.
Testünk pedig csak szorgosan küldi a jeleket, amint valami nincs egyensúlyban - a kérdés az, vajon meglátjuk-e őket a tükörben? Sajnos a források sokszor végesek, még ha tudnánk is, hogyan kell helyesen cselekedni, azonban van mihez nyúlnunk, amin keresztül a hiányzó tápanyagokat, nyomelemeket és vitaminokat pótolni tudjuk. Király Éva dietetikussal beszélgettünk az étrendkiegészítők fontosságáról.
Egy más életminőség
Felkelni, reggelit készíteni, elvinni a gyerekeket óvodába és iskolába, rohanás a munkába, vissza a gyerekekért, és egy csettintésre megint este lett - ugye, ismerős? Az életvitel olyan tempót diktál, amivel a szervezet sok esetben nem tud lépést tartani. Szinte már nem is vesszük észre, ha kimarad egy reggeli, vagy éppen nem is törődünk vele, mit fogyasztunk el, lényeg, hogy valahogy kihúzzuk délig.
A szakértő szerint az sem dőlhet hátra karba tett kézzel, aki szerencsésebb helyzetben van és több ideje jut odafigyelni az étkezésre. „Egészen más helyzetben vagyunk most, mint nyolcvan-száz évvel ezelőtt, ugyanis a termőföldek tápanyagtartalom szempontjából annyira kifosztottak, hogy a rajtuk megtermett gyümölcsök és zöldségek már jóval kevesebb tápanyagot tartalmaznak” - mondja Éva.
„Ezenfelül pedig egyszerűen elveszett az idényszerűség: ma már például télen is hozzájutunk olyan zöldségekhez és gyümölcsökhöz, amiket normális esetben csak nyáron fogyasztanánk. A vitamin-, ásványi anyag- és tápanyagtartalom az érés saját idejében, napfény hatására kerül bele ezekbe az ételekbe, ám ennek a természetes folyamatnak a helyét érésgyorsítók és más kemikáliák váltották fel. Ha szabad így fogalmaznom, ma már inkább minőségi, mint mennyiségi éhezésről beszélhetünk: rengeteg olyan kalóriát beviszünk, amik nem tartalmaznak a szervezet számára értékes összetevőket.”
Azonban az étkezés milyenségén felül még vannak más tényezők is, amik erős befolyást gyakorolnak az általános egészségügyi állapotra. „A mentális egészség ugyanúgy a komplex folyamat része, hiszen az idegrendszer és az emésztőrendszer nagyon szoros kapcsolatban állnak egymással, az emésztőrendszert sokszor második agyként is emlegetik, tehát oda-vissza hatnak egymásra” - teszi hozzá a szekember.
Az étrendkiegészítők titka
Tiszta termeléssel, biztos forrásból szerzett élelmiszerekkel jóval feljebb lehet tornázni a szervezet tápanyag- és vitamin szintjét, ám egy ennél viszonylag egyszerűbben kivitelezhető módszer az étrendkiegészítők rendszeres vagy kúraszerű fogyasztása.
„A különféle vitaminokat és ásványi anyagokat fogyaszthatjuk megelőzési céllal. Például a téli időszakban különösen fontos, hogy D-vitaminhoz jusson a szervezetünk, amikor a napsütéses órák száma kevesebb, vagy ilyen a magnézium ásványi anyag pótlása is, ami az izomzat és az idegrendszer működéséhez járul hozzá valamint hatékony a stresszel szemben” - mondja a dietetikus.
Éva szerint egyes vitaminok mint például a B-vitamin család, könnyebben kiürülnek a szervezetből, mert vízben oldódnak, így gyakrabban érdemes pótolni őket. A zsírban oldódó vitaminokat a szervezet jóval tovább képes elraktározni, ezért elegendő kúraszerűen alkalmazni őket - ilyen az A és a K vitamin is.
Az étrendkiegészítők a különféle vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek optimális kombinációját tartalmazzák, de ha valaki úgy érzi, speciális törődésre van szüksége, érdemes felkeresni egy dietetikus szakértőt, aki segít eligazodni a tudatos táplálkozásban.
Ismerd meg önmagad!
Nem mehetünk el a személyre szabott igények mellett, pláne, ha valamilyen külsőleg megmutatkozó problémával találjuk szemben magunkat. Például egy intenzívebb hajhullás utalhat a különféle nyomelemek és vitaminok hiányára, de a szakértő óva int az öndiagnózistól. „Minden esetben egy általános nagylabor vizsgálat szükséges a konzultáció előtt, aminek eredményétől függ a következő lépés."
„Amennyiben minden rendben, az életmódról és a táplálkozásról kérdezek - célszerű holisztikusan megközelíteni és teljes egészében látni az embert, hiszen a pszichés állapot, az alkat, az érzelmek olyan hatással bírhatnak, amelyek kívülről is megmutatkozik” - figyelmeztet Éva. Az ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok bevitelének mennyiségénél ugyancsak kihagyhatatlan szempont az alkati tényezők figyelembe vétele, aminek felméréséhez a dietetikus szakértő előzetes non-invazív vizsgálatokat javasol.