„Szerepemnél fogva talán a legfényesebben csillogó fogaskerék vagyok ebben a gépezetben, de egyedül nem tudnám hajtani”

Vajon mit csinál egy ceremóniamester?
Vajon mit csinál egy ceremóniamester? Dunai Misi elárulja - stylist: Kökény Nikoletta, smink és haj: Szepeshelyi Gabriella
Fotó: FLIEGAUF DÁNIEL

Életünk egyik legszebb napja, amikor a jegyespár kimondja a boldogító igent. Ahhoz, hogy minden a legtökéletesebben alakuljon a nagy napon, kell valaki, aki az összes részletet figyelemmel kíséri. Ismerd meg Dunai Misi esküvői ceremóniamestert!

Misi nem kifejezetten erről a karrierről álmodott, azonban az élet úgy hozta, hogy végül ezen a területen találta meg a siker. Milyen jó, hogy így lett!

Hogyan csöppentél az esküvők világába?

Tíz évvel ezelőtt kezdődött, amikor éppen amerikai tanulmányaimból tértem haza. A kint töltött időszak alatt digitális és vizuális kultúrát, a filmezés alapvető ismereteit sajátítottam el, és természetesen az angol nyelvtudásomat is tökéletesebbre csiszoltam. Az esküvőszakmába filmesként csöppentem bele, ahol vizuális alkotóként egy ideális képet kellett festenem az esküvőkről.

A nyelvi adottságaimnak köszönhetően nemcsak magyar, hanem nemzetközi esküvőkre is felkértek, és ilyenkor a szervezőkkel nagyon komoly együttműködésben kellett dolgozni és alkotni annak érdekében, hogy a végén mindenki elégedett legyen.

Egy idő után azon kezdtem el töprengeni, hogyan lehetne sokkal határozottabban, minden apró részletre jobban koncentrálva még nagyobb élményt adni az ifjú párnak és a násznépnek, közben pedig egy szerencsés egybeesésnek köszönhetően, lehetőséget kaptam ceremóniamesterként bizonyítani.

glamour plusz ikon Férjhez mentél és azóta depressziós vagy? Nem a pároddal van baj!

Férjhez mentél és azóta depressziós vagy? Nem a pároddal van baj!

Egy véletlen hozott össze egy esküvőszervező lánnyal, aki épp egy angol pár esküvőjét szervezte. Segítséget kért, én pedig magamra vállaltam ezt a szerepet, amiben rögtön elsőre hibátlanul és csak angol nyelven kellett helytállnom.

Miért döntöttél végül a ceremóniamesterkedés mellett?

Sokáig dilemmában voltam, hogy a filmezést vagy a ceremóniamesterkedést válasszam. A legjobb helyekről és számomra hiteles szakemberektől kaptam a pozitív visszajelzéseket, ami egy nagy lökést adott ahhoz, hogy teljes lelkesedéssel vállaljam új szerepemet. Ráadásul a vendégek reakcióján is azonnal éreztem az elégedettséget. Végre a helyemre kerültem, és egyfajta új kihívásként lehetőséget kaptam helyrerakni azokat az akár apró, de fontos dolgokat, amik hiánya korábban filmezés közben zavartak.

Miért különleges ez a szerep?

A ceremóniamesterként hármas feladatom van. Egyszerre vagyok házigazda, műsorvezető és karmester. Egyrészt mindenre rálátok, mindenhová elérek, már a tervezéstől a megvalósításig, másrészt térben is osztódnom kell, tehát minden szolgáltató munkájára rá kell látnom, amellett, hogy időként, rövid időre középpontba is kerülök.

Erre egyedül is képesnek kell lennem, ha pedig van egy esküvőszervező is mellettem, akkor lehet az arányokon változtatni, hogy mennyire helyezem magam előtérbe, vagy épp milyen szinten vonulok a háttérbe, miközben párhuzamosan egyeztetem a részleteket a stáb többi tagjával. Soha nem instrukciókat adok, csak felhívom a figyelmüket az eseményekre, tiszteletben tartva a munkájukat, az alkotói képességüket, hogy tudják, mikor mi fontos.

Szerepemnél fogva talán a legfényesebben csillogó fogaskerék vagyok ebben a gépezetben, de egyedül nem tudnám hajtani.

Más ceremóniamester kollégámhoz képest, filmes múltam miatt talán az egyik nagy előnyöm, hogy van tapasztalatom és rálátásom arra, hogy miként lehet ideálisan és optimálisan megörökíteni az esküvőt. Sok mindent láttam az elmúlt évek alatt, és nem mellesleg lehetőségem volt az ország elismert ceremóniamestereitől inspirációkat, tapasztalatokat szerezni.

glamour plusz ikon Kalapjai az elvágyódást, a szabadságvágyat fejezik ki - Interjú Fazekas Valéria kalapkészítővel

Kalapjai az elvágyódást, a szabadságvágyat fejezik ki - Interjú Fazekas Valéria kalapkészítővel

Sokat segített az, hogy előtte angol nyelvtanárként dolgoztam, és pontosan tudom, mire rezonálnak jól az emberek, tudom, hogyan tudnak velem a lehető legjobban azonosulni.

Mely esküvők állnak hozzád a legközelebb?

Filmesként volt szerencsém nagyon sokféle esküvőn jelen lenni. A frakkos, fehérnyakkendős esküvőtől kezdve az egészen a vidéki, vonulós esküvőkig sok mindent láttam. A modern, parti jellegű esküvők állnak hozzám a legközelebb, ahol kell az elegancia is, de fontos a lazaság, közvetlenség és a vidámság is. A vintázs esküvő is nagy kedvencem, amikor inkább az érzelmek, letisztultság és a természetközeli vonal érvényesül.

Mi történik, miután megkeresnek a házasulni vágyók?

Általában egy kötetlen beszélgetéssel kezdünk, amikor elmondom a párnak, ceremóniamesterként mi is a szerepköröm, majd kikérdezem őket a vágyaikról. Megtudom, mik az álmaik, az elképzeléseik, milyen lehetőségeik és terveik vannak. Bizonyos célkérdések után pedig kiderül, hogy én vagyok-e a megfelelő. Az emberek fejében ugyanis még nem nagyon különült el a modern ceremóniamester és a hagyományos vőfély közötti különbség.

glamour plusz ikon Álomszép arcbőrt szeretnél? Ezt a rutint kövesd hat, három és egy hónappal az esküvő előtt

Álomszép arcbőrt szeretnél? Ezt a rutint kövesd hat, három és egy hónappal az esküvő előtt

Utóbbi mindenféle játékokat játszik, népi hagyományokat vesz elő. Versben felkonferálja a levest, rigmusokban beszél és kicsit csípős pajzán vicceket is osztogat bizonyos pontokon. Ez teljesen helyénvaló, releváns és fontos piaci szolgáltatás, csak fontos, hogy meg lehessen különböztetni, hogy ki kicsoda és ki mit csinál.

A vőfély, ceremóniamester szakmában is vannak hibridek, akik mindkettőként hirdetik magukat, de mindenki döntse el, hogy mire van szüksége. Én szeretném magam teljesen egyértelműen modern, de stílusos és közvetlen, ha kell kétnyelvű ceremóniamesterként meghatározni a párok felé.

Hogyan készülsz egy ilyen nagy eseményre?

Hiszem, hogy az esküvő előtti időszakba kell a legtöbb energiát befektetni. Minden esküvő egyedi és minden násznép is egyedi. Ráadásul minden párnak más kívánságai vannak. Természetesen van olyan kérés, amire előre fel kell készülnöm, de alapvetően nem panelekkel dolgozom. Néhányan biztonságosabbnak érzik, hogy előre megtanult szövegeik vannak és tudják, hogy mikor mit fognak mondani.

Dunai Misi nem kifejezetten erről a karrierről álmodott, azonban az élet úgy hozta, hogy végül ezen a területen találta meg a siker - stylist: Kökény Nikoletta smink és haj: Szepeshelyi Gabriella
Fotó: FLIEGAUF DÁNIEL

Mivel rendelkezem színpadi és rádiós múlttal is, megtanultam improvizálni, érthető összefüggésekben beszélni és megfelelő stílusokhoz igazodni. Ennek a képességemnek nagyon nagy hasznát veszem ceremóniamesterként. Apró mozzanatok, pillanatok inspirálnak és adott esetben képes vagyok ezekre flottul reagálni, és ezt nagyon szeretik a párok és vendégek.

Komoly, profi csapatot építettél magad köré az évek alatt…

Fontosnak tartottam a különböző területeket különválasztani, mert se a szakma, se a párok nem szeretik, ha valaki egyszerre több területért is felel, így van mögöttem egy állandó csapat, akik kizárólag az esküvői filmekért felelnek, egyedi stílusban dolgoznak.

glamour plusz ikon „Minden áldott nap, amikor lefekszem hálás vagyok" - interjú Borbély Alexandrával

„Minden áldott nap, amikor lefekszem hálás vagyok" - interjú Borbély Alexandrával

Egy összeszokott stábbal könnyebben, gördülékenyebben lehet alkotni, és a végeredménnyel is sokkal elégedettebb lesz a végén mindenki. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem vagyok nyitott arra, hogy új szakembereket ismerjek meg. Sőt, élvezem, hogy egyre több emberileg és szakmailag kiváló kollégával hoz össze a sors közös esküvőinken.

Mennyire változott az elmúlt években az esküvő műfaja?

Szerencsére folyamatosan fejlődésben van, mivel a házasodni vágyó párok sokkal nyitottabbak, kreatívabbak a saját eseményüket illetően.

Már arra sincs igazi trend, hogy az év melyik hónapjában és napján a legjobb házasodni.

Tíz évvel ezelőtt ez elképzelhetetlennek tűnt, manapság pedig teljesen természetes, hogy adott esetben valamilyen tematikára épül az egész rendezvény, vagy éppen a stílushoz igazodó dresszkódot kér a pár a vendégektől az egység jegyében. Arra viszont mindenképpen figyelni kell, hogy bizonyos létszám, nemzetközi esküvő, de még inkább összetettségi szint fölötti esküvő esetén érdemes esküvőszervező segítségével megvalósítani álmainkat.

Egy jó szervező a központi erő, akinek rálátása van az egész szakmára és pontosan tudja, hogy egy adott koncepcióra vagy vágyra, a rendelkezésére álló szolgáltatókeretből, ki lesz az a néhány felkért közreműködő, aki azt meg is tudja úgy valósítani, ahogy a pár megálmodta. A ceremóniamester szerepe minden esküvőnél hasznos, de kiemelten fontos, ahol nyolcvan vagy annál több vendég van, függetlenül attól, hogy magyar vagy nemzetközi esküvőről van szó.

Adódnak váratlan helyzetek?

A vendégek szórakoztatása mellett az is a feladatom, hogy a forgatókönyv szerinti menetrendet tartsam. Amikor a menetrendbe becsúszik egy meglepetésvendég, akinek az érkezéséről senki nem tudott és egy negyvenöt perces show-t szeretne adni, az sokszor kihívást jelent.

Előfordulhat, hogy a templomi szertartás előtt elszakad a menyasszony ruhája. Ekkor előveszem a mindig nálam lévő túlélőcsomagomat, amiben minden van, amire az ilyen vészhelyzetekben szükség lehet.

Olyan is volt, hogy a gyűrűvivő kisfiú a templomi bevonulás közben elejtette a párnát, amin a gyűrűk voltak és a padsorok közé gurultak az karikagyűrűk. Vidáman, kis keresgéléssel, de hatalmas nevetések közepette indult az esküvő, és örökre emlékezetes maradt mindenkinek az a szertartás is.

Mit szeretnél elérni a későbbiekben?

Mindig törekszem a megújulásra. Fejlődni akarok, mind szakmailag, mind emberileg, és küzdeni azért, hogy még jobban kiteljesedhessek magyar és angol nyelvű ceremóniamesterként. Szeretnék még több helyszínt megismerni, és minél több kiváló, az esküvők világában alkotó szakemberrel kapcsolatba kerülni.

stylist: Kökény Nikoletta, smink és haj: Szepeshelyi Gabriella