A természet terápiája: stresszcsökkentés, erősebb immunrendszer - fedezd fel az erdőfürdőzés jótékony hatásait
Létezik egy japán gyógymód, ami elsőre pofonegyszerűnek hangozhat, de kutatások bizonyítják, hogy testünk védekezőképességére és kiegyensúlyozottságára fantasztikus hatással van. A shinrin-yoku, vagyis erdőfürdőzés a nyolcvanas évekből ered, amikor a japán kormány arra buzdította a lakosokat, hogy használják ki a háromezer négyzetmérföldnyi erdős területüket terápiás célzattal.
2004 és 2012 között a japán kormány négymillió dollárt fektetett a shinrin-yoku nemzeti egészségprogrammá fejlesztésébe, és ma már hatvankettő shinrin-yoku központ áll rendelkezésre a szigetországban. Azóta is kutatják az ember és az erdő kapcsolatát, valamint egészségügyi hatásait, és a terület vezető kutatója Dr. Qing Li (Dr. Csing Li), aki bebizonyította, hogy a természetben töltött idő csökkenti a stresszt, kiegyensúlyozza a vérnyomást, erősíti az immunrendszert, és jótékony hatással van az idegrendszerre.
Azok számára, akik városban élnek, vagy keveset érintkeznek a természettel, a képernyők, városi zajok és szennyezett levegő általi túlterhelés valódi problémákhoz vezethet. Szakértővel beszélgettem arról, hogy hogyan is kell elképzelni az erdőfürdőzést, és hogy milyen tapasztalatokra lehet szert tenni egy ilyen foglalkozás során.
Tudományos megközelítésből nézve az erdőfürdőnek azért van nagyon jótékony hatása, mert a fák és más növények által kibocsátott vegyületek befolyásolhatják az emberi immunrendszert.
„Ha valami baj éri a fákat, a fitoncidokkal védekeznek, például esőben, nagy melegben. Antimikrobiális tulajdonságaik vannak, amelyek képesek megvédeni őket a gombáktól és más élősködőktől. Ezeket mi illatok formájában érzékeljük, például ha eső után teszünk sétát. Ezekben az illatokban lehet elmerülni erdőfürdőzéskor” - magyarázza Valkó Zsuzsi, Magyarország első hivatalos erdőfürdőzés-vezetője.
Az ikigai nyomában: a boldogság japán titka
Belélegzése valóban összefüggésbe hozható az immunrendszer természetes ölősejtjeinek aktivitásának növekedésével. Ez a jelenség hozzájárulhat a szervezet rákos sejtek elleni védekezéséhez. Több kutatás során bizonyították, hogy a rákellenes sejtek száma egy hétig magasabb volt, és erősebb volt a szervezet védekezőképessége egy többnapos, vagy akár csak egy napig tartó erdőfürdő után.
„A shinrin-yoku tükörfordítása az erdőfürdőzés. A természettel való egybeolvadást jelenti. Elmerülünk a természetben, az érzékszerveinket használva. Lelki oldalról pedig olyan érzés, mintha átmosna minket a természet. Le tudod rakni a gondjaidat, be tudod fogadni a szépséget, az örömöt.”
A shinrin-yoku testileg és lelkileg is közelebb hoz önmagadhoz, és olyan fizikai fájdalmak és állapotok enyhítésében, gyógyításában segíthet, amelyeket elsőre nem is gondolnánk.
Egészségügyi hatások
„Sok helyen kiegészítő kezelésként alkalmazzák, például meddőség kezelésében. Nyilván nem kizárólag ez tud átbillenteni egy ilyen állapotot, de nagyon rá tud segíteni azzal, hogy az ember egyensúlyba kerül, és le tud rakni egy csomó terhet és gondot, ami okozhat meddőséget.
A fizikai fájdalom érzékelésére is hathat, és a regenerációt elképesztő módon be tudja indítani.
Volt több olyan résztvevőm is, aki nagyon erős menstruációs görccsel vagy fejfájással érkezett, és a három órás foglalkozás végére elmúlt, vagy enyhült a fájdalma.”
Az emberi szervezetre elképesztően jó hatással van a természet. Az erdőfürdőzés után olyan előnyös „tüneteket” tapasztalhatunk, mint a minőségibb alvás, hangulatjavulás, könnyebb összpontosítás, és kevesebb stressz. Az erdőfürdőzésnek többféle technikája van, de egy teljesen intuitív foglalkozásról van szó, amely nyitott a résztvevők pillanatnyi benyomásaira és hangulatára.