Az endometriózis diagnózisa Magyarországon és Európában is késedelmes, de nem mindegy, hány évig kell rá várni
Március az endometriózis hónapja. Ebben az időszakban tehát különösen fontos feladat, hogy beszéljünk róla, tudatosítsuk az érintettekben, hogy van esély a fájdalom csökkentésére, a tünetek enyhítésére. De mi a helyzet itthon és külföldön?
Fontos felhívni a figyelmet Magyarországon és világszerte arra, hogy jelenleg közel 200 millió reproduktív korban lévő nő endometriózissal él együtt, ahogy az is lényeges, hogy mindenki tudja: az endometriózis kezelhető, hiszen a fájdalmas menstruáció nem normális. Az ellátás helyzete azonban sokat változott az utóbbi években. Erről és még számos egyéb témáról beszélgettem Salamon Adrienn, az Endometriózis Magyarország kuratóriumi elnökével.
Az endometriózis kezelése Magyarországon
Sajnos a mai napig nem sikerült pontosan meghatározni, hogy mi is az oka, hogy valakinél endometriózis alakul ki, az viszont biztos, hogy független minden táplálkozási és környezeti hatástól.
Tehát nem a rossz levegő vagy a sok glutén, zsír, esetleg egészségtelen élelmiszer miatt válik valaki érintetté.
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy aki endometriózissal küzd, az nem lehet spontán terhes. Pedig valójában ugyanúgy előfordulhat, csak kisebb eséllyel. Azonban minden esetben, ahol ez elmarad, fontos, hogy legyen egy terápia, amely segíti a ciklusszabályozást. Itt lehet szó műtéti vagy gyógyszeres kezelésről, esetleg ezek kombinációjáról. Az említett eljárások mind a fogamzóképesség javulásához vezethetnek. A hormonális gyógyszeres terápiával csökkenthetőek az endometriózis-gócok aktivitása, aminek hatására a tüszőérési folyamat könnyebben végbe mehet.
A művi megtermékenyítés (lombik) során, több hónap GnRH-antagonista előkezelést (gyógyszeresen előidézett menopauza) alkalmaznak, amely jelentősen növelheti a terhesség esélyét. A kezelés és a diagnosztizálás azonban nem ennyire egyszerű, sokszor évekig tart, mire valakiről kiderül, hogy endometriózissal küzd. Salamon Adrienn javaslata szerint először mindenképpen a megfelelő szakemberre lesz szükségünk.
„Van segítség és nem kell belenyugodni abba, hogy éljünk együtt a fájdalommal” - március az endometriózis hónapja
„Panaszok esetén először a saját nőgyógyászhoz érdemes fordulni, illetve abba a szakrendelőbe, ahová pl. rákszűrésre is járni szoktunk. De lehet jelezni a panaszokat védőnőnek vagy háziorvosnak is. Amennyiben ezeken a csatornákon keresztül úgy érezzük, hogy nem kapunk megnyugtató választ, akkor Endometriózis Centrumokat érdemes felkeresni. Az ajánlott helyek elérhetőek a www.endometriozismagyarorszag.hu weboldalon keresztül. A Lucy applikáció segítségével, annak törlésével a diagnosztikai késedelem, akár 3-5 hónapra is csökkenhet, az átlagos 4 évhez képest ez nagyon biztató.”
Hozzátette, hogy mind a magán, mind az állami szektorban elérhetőek az ellátó helyek. Aki tehát nem teheti meg, hogy a magánszektorhoz forduljon, az bátran válassza az állami kórházakat, ahol ugyanolyan szakszerű segítséget kaphat betegség esetén.
A külföldi ellátás helyzete
Sok tekintetben Magyarország bőven le van maradva az Európai Unió többi országához képest, de szerencsére ez nem az a terület, ahol panaszkodnunk kéne. „Hazánkban az átlagos diagnosztikai késedelem 4 év, míg Európában vagy a világ többi részén is 8-10 évre tehető. A Lucy applikáció használatával a diagnosztikai késedelem akár 3-5 hónapra is csökkenthető. Az ESHRE nemzetközi guideline alapján készült el a magyar szakmai irányelv, így a szakértők között ez alapján történik az ellátás.
Őszintén szólva azok a szakértők, akik endometriózissal foglalkoznak, ugyanazt a guideline-t használják, az ebben megfogalmazottak szerint járnak el. Sokszor inkább az nehéz, hogy hogyan és mikor jutunk el ezekre a helyekre, mert még mindig túl sokan nyugtatják magukat azzal, hogy a menstruáció fáj, ez a női élet velejárója, és hiszen anyukámnak, a szomszédnak, a barátnőmnek is fáj. Igen ám, de a fájdalmas menstruációval élő nők között minden másodiknak endometriózisa van.
Ez a betegség a női eredetű meddőség egyik vezető oka. A fájdalom miatt a nők 10 évente 1 évet veszítenek el az életükből. És ha nem diagnosztizálják időben, a női szerveken túl egyéb szerveket is károsíthat és meddőséget is okozhat. Az időben diagnosztizált endometriózissal tünetmentes élet élhető és a gyermekvállalásról sem kell lemondani.” - fejtette ki Adrienn, aki elmondta, hogy semmilyen különbség nincsen a kezelési lehetőségek között hazánk és a többi ország esetében.
Szakértői szerint a leggyakoribb női betegségek, mint a PCOS, IR vagy az endometriózis, megfelelő diétával tünetmentessé tehetők
A diagnosztizálás nehézségei
A diagnózis késlekedésének több oka lehet, az egyik, hogy sok nő és egészségügyi szakember a menstruációs fájdalmat normálisnak véli, így a súlyos tüneteket gyakran elbagatellizálják. Ez a hozzáállás megakadályozhatja a korai felismerést és a megfelelő kivizsgálást. Ráadásul több olyan eset ismert, ahol más probléma, betegség, tünet miatt tudta meg az érintett, hogy milyen betegségben szenved.
„Nálam a meddőségi kivizsgálás során derült ki az endometriózis. Nagyon hálás vagyok a diagnózist felállító és a műtétemet végző orvosoknak is. Az elmúlt években nagyon sok orvosnál megfordultam és sokan segítettek más problémák megoldásában. Ami viszont fontos lett volna, hogy felhívják rá a figyelmem, hogy menjek utána, mi okozhatja a cisztákat, ne csak fogadjam el őket, mert később gondot okozhat a gyermekvállalásnál.” - meséli egy endometriózissal érintett hölgy, aki hozzátette, hogy nála „szerencsésebben” alakultak a dolgok, akkor is ha a megoldásra éveket kellett várnia.
A másik fő probléma, hogy, hogy az endometriózis biztos diagnózisához általában laparoszkópos beavatkozás szüksége, mivel a nem invazív módszerek, mint például az ultrahang, nem képesek minden esetben kimutatni a betegséget. Ez a diagnosztikai eljárás invazív és igen költséges, amely gyakran tovább késleltetheti a kórmeghatározást. A korai felismerés és kezelés azonban kulcsfontosságú a betegséggel élő nők életminőségének javítása érdekében. A késedelmes diagnózis nemcsak a fizikai szenvedést növeli, hanem fokozza a meddőség kockázatát is. Ezért elengedhetetlen, hogy komolyan vegyük a tüneteket, amelyek gyakran nem is annyira “látványosak”.
Nincs olyan étel vagy diéta, amely bizonyíthatóan képes csökkenteni a magas kortizolszintet - dietetikussal beszélgettünk
„A menstruációm mindig is fájdalmas volt, de azt gondoltam és azt hallottam mindenkitől, hogy ez normális, ezzel jár és nálam még csak nem is olyan durva. “Csak” egy alkalommal voltam olyan rosszul az akkori munkahelyemen, hogy haza kellett mennem, mert ülni sem tudtam a fájdalomtól. Illetve utólag visszagondolva, a szexuális életem kapcsán is lépett fel fájdalom alkalmanként, ami a műtét óta teljesen elmúlt.” - meséli tovább a hölgy.
A jövő alakulása
A mesterséges intelligencia ma már szinte minden területen jelen van, így az endometriózis kezelési lehetőségeire is hatással lehet. „Az edukáció, a diagnosztika fejlődése, az AI megjelenése, az endometriózis területén zajló kutatások mind abba az irányba mutatnak, hogy egyre rövidebb lesz a diagnosztikai késedelem.” Az endometriózis diagnosztizálásának nehézsége tehát komplex problémát jelentenek, amely multidiszciplináris megközelítést igényel. A betegek edukációja, az egészségügyi szakemberek képzése, valamint az innovatív diagnosztikai módszerek bevezetése azonban együttesen járulhatnak hozzá a diagnózis felgyorsításához és a betegek életminőségének javításához.