Egy rossz minőségű fehérnemű a termékenységre is káros hatással lehet
Mi az? Minden nap hordjuk, valószínűleg ebből található meg a legtöbb ruhatárunkban, mégsem tulajdonítunk neki sok jelentőséget, azon kívül, hogy kényelmes vagy éppen attraktív legyen. Bridget Jones a nude alakformáló fazonra esküszik, míg Natalie Portman a Közelebb című filmben az igazán feltűnő darabokat kedvelte. Igen, a fehérneműkről beszélünk, ideértve a melltartókat és a különböző alsóneműket is.
Szerencsére már javuló tendencia mutatkozik abban, hogy egy ilyen ruhadarabnak nem csak vonzónak, hanem kényelmesnek is kell lennie. Az sem mindegy, hogy a viselt darab milyen anyagból készül. Nem is gondolnád, ugyanis hogy milyen káros lehet az egészségedre egy rosszul megválasztott fehérnemű!
Melltartóinkkal szemben lehetünk engedékenyebbek, azonban endokrin rendszerünkben komoly zavarokat okozhat hosszú távon kedvenc bugyink rendszeres viselése, amennyiben például biszfenol A-t tartalmaz.
Hogyan befolyásolja a hormonrendszerünket egy-egy anyag az alsóneműinkben? Mit jelent ez a termékenységünkre, valamint általános egészségünkre nézve? Hogyan válasszunk olyan fehérneműt, amiben mi szépnek, hormonháztartásunk pedig jól érzi magát? Cikkünkben ezeknek a kérdéseknek járunk utána.
Az endokrin rendszer szerepe
„Az endokrin mirigyek olyan belső elválasztású mirigyek, amelyek az életműködéseket szabályozó hormonjaikat közvetlenül a sejt közötti térbe, és ezáltal a véráramba juttatják. Jellemző rájuk, hogy a termelés helyétől távol fejtik ki jellegzetes hatásaikat. Azaz, amennyiben endokrin rendszerünket befolyásoló anyagú fehérneműt hordunk, úgy nem csupán termékenységünket, hanem egészségünket is kockára tesszük.
A távoli sejtek a felszínükön vagy a belsejükben elhelyezkedő receptorok segítségével fogják fel a hormonális üzeneteket. A válasz az adott sejt egyedi tulajdonságaitól függ, ami genetikailag meghatározott. Így lehet az, hogy ugyanaz a hormon különböző sejtekre is tud hatást gyakorolni” - magyarázza Dr. Fáklya Mónika endokrinológus, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy hormonrendszerünk irányítása szigorúan szabályozott.
Borbély Alexandra: „Nem véletlenül van mellettem egy egészen más típusú ember”
A felsőbb szabályzó központok, mint jelen esetben az agyalapi mirigy, irányítják az alattuk elhelyezkedőket. Utóbbiak közé a nők esetében a petefészkek, férfiaknál pedig a herék tartoznak, melyek jeleznek vissza az irányító központok felé. Így láthatjuk, hogy amennyiben ezek az érzékeny területek hormonkárosító anyagokkal találkoznak, abban az esetben zavarokat idézhetünk elő ebben a meglehetősen fontos üzenetváltásban.
Fontos hangsúlyozni, hogy testünk különböző előéleteket hordoz magában. Genetikánk, életvitelünk és megannyi más környezeti tényező játszik szerepet egy-egy betegség kialakulásában. Azonban egy jó fehérnemű kiválasztásával számos módon kedvezhetünk egészségünknek.
Dr. Shanna Swan reproduktív epidemiológus (termékenységet vizsgáló, kutató orvos - a szerk.) több mint tíz éven keresztül vizsgálta a peszticidek (növényvédő szerek) és különböző biszfenolok, mint például a Biszfenol-A (BPA) jelentőségét hormonháztartásunkra nézve. Kutatásai kapcsolatot véltek felfedezni a szervezetben található magas BPA-mennyiség és a nők körében egyre gyakrabban diagnosztizált PCOS között.
Azonban nem csak a PCOS kialakulásában játszik szerepet ez az anyag; már kis mennyiségben is negatívan befolyásolhatja a hormonrendszer működését, férfiakra és nőkre egyaránt értve. „Régóta ismert, hogy a Biszfenol-A képes utánozni az emberi ösztrogént, ennek következtében káros hatással van az endokrin rendszerünkre. Ez azért aggasztó, mert nem csupán negatívan befolyásolja termékenységünket, hanem a terhesség alatti expozíció megzavarhatja a születendő gyermek fejlődését is, mivel a magzat különösen érzékeny az endokrin károsító anyagoknak való kitettségre” - nyilatkozta Magnus Lofstedt, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) vegyi anyagokkal, környezettel és egészséggel foglalkozó szakértője.
Andrea Gore amerikai toxikológus kutatásában azoknál a férfiaknál, akik szervezetében magas BPA-t mutattak ki, megfigyelték a spermiumszám csökkenését is. Itt is elmondható, hogy egyes anyagokra rosszabbul reagálnak egyes csoportok, mint például a kisgyermekek vagy serdülők, akik életkorukból fakadóan érzékenyebb szakaszban vannak. Az ő körükben a Biszfenol-A befolyásolhatja a nemi érést, valamint az idegrendszer megfelelő működését is hátráltathatja. Így náluk fokozottan érdemes figyelni, hogy minél kevesebbszer érintkezzenek ezekkel a toxinokkal.
A Biszfenol-A egy műanyaggyártáshoz alkalmazott adalékanyag, pontosabban az egyik legnagyobb mennyiségben előállított, több millió tonna keletkezik belőle évi szinten. Felhasználása igencsak sokrétű: használják a textiliparban mint színmegkötőt, játékok előállításánál, de egészen 2024-ig ételcsomagolásoknál is szabadon alkalmazták. Így nem csoda, hogy szervezetünk előbb vagy utóbb találkozni fog vele.
Viszlát csipke!
A Tudatos Vásárlók oldala részt vett egy széleskörű, nemzetközi együttműködésen alapuló tesztben, amelyben az alsóneműk biszfenol-tartalmát vizsgálták. A Tudatos Vásárlók oldala részt vett egy széleskörű, nemzetközi együttműködésen alapuló tesztben, amelyben az alsóneműk biszfenol-tartalmát vizsgálták. Többek között kimutatták, hogy a csipkebugyik nagy része veszélyes az egészségre: a női termékek 53%-ában, míg a lányokéban 23%-ban találtak a megszabott határértéken felüli biszfenol-mennyiséget.