Ösztönös vagy tudatos? Az emberi viselkedés, a reakció olyan generációs lenyomat, amit nem mindig lehet irányítani

2025. február 12.
Az ösztönök kódolva vannak a génjeinkben
Az ösztönök kódolva vannak a génjeinkben
Fotó: Francesco Carta fotografo/Getty Images

Az ösztön szó hallatán elsőre sokunknak az állati ösztön kifejezés dereng, elvégre az állatok ösztönlények, akik tudatos döntések helyett megérzéseikre alapozva cselekszenek. Bár mi magunk a nap nagy részében megfontoltan irányítjuk cselekedeteinket, az ösztönök bizony ott élnek bennünk, és többször hagyatkozunk rájuk, mint gondolnánk. Ebben hasonlítunk mi az állatokra, és ez bizony jó nekünk.

Hogyan lehetséges az, hogy a tudatosság mellett ilyen nagy szerepet kapnak az ösztönök? A válasz egyszerű, cselekedeteink mélyen gyökereznek az evolúció során kialakult viselkedési mintázatokban. Charles Darwin az evolúciós folyamatokkal kapcsolatos munkáiban már régen bebizonyította, hogyan alakulnak ki az állatok és az emberek ösztönei, amelyeket annyi évezred után sem tudunk elfelejteni. Ezek az ösztönök ugyanis kódolva vannak a génjeinkben.

A tét az életben maradás

Gondoljunk bele abba, amikor új munkahelyre megyünk, és szinte ösztönösen próbáljuk megtalálni a helyünket, és közben ugyanazokat a mechanizmusokat éljük meg, mint egy farkas a falkában. Ez remekül szemlélteti, hogy az ösztönök milyen mélyen gyökereznek bennünk, dacára annak, hogy civilizált világban, civilizált emberek között élünk. Darwin elmélete szerint ezek a mechanizmusok azért maradhattak fenn máig, mert valamikor kulcsszerepet játszottak a túlélésben.

glamour plusz ikon Te képes vagy válaszolni a „ki vagyok én?” kérdésre? Ha nem, talán te is identitásválságban szenvedsz

Te képes vagy válaszolni a „ki vagyok én?” kérdésre? Ha nem, talán te is identitásválságban szenvedsz

Ott van például a fészekrakó ösztön, ami szülés előtt élesedik a nőkben. Az ösztön hatására a kismamák automatikusan mindent rendbe tesznek maguk körül, kitakarítanak, és biztos helyet alakítanak ki az otthonukban, és ez nem csupán egy aranyos szokás, hanem egy belső parancs, amely azt sugallja:

tedd biztonságossá az utódod helyét.

Darwin rámutat, hogy az efféle viselkedésformák azért alakulhattak ki, mert az utódok gondozása növelte a túlélési esélyeiket. Ez pedig csak a kezdet, sokkal több hétköznapi ösztön vezérel minket, mint azt gondolnánk.

Állati ösztönök a mindennapokban

Amikor új környezetbe kerülünk – legyen az egy baráti társaság, munkahely vagy iskola –, az ösztönös viselkedés szinte azonnal működésbe lép. Figyeljük meg, hogy ilyenkor utánzó magatartást tanúsítunk, gyakorlatilag megpróbáljuk leképezni a csoport domináns viselkedési mintáit. Ez az ösztönös alkalmazkodás megfigyelhető az állatvilágban is, például a majmok között, akik szociális státuszuk erősítésére utánozzák társaikat.

glamour plusz ikon A Hold hatása és az anyai kapcsolat misztériuma: mit árul el a horoszkópunk az érzelmeinkről?

A Hold hatása és az anyai kapcsolat misztériuma: mit árul el a horoszkópunk az érzelmeinkről?

Ezzel ugyanis tudattalanul növeljük a csoporton belüli kohéziót, ami végső soron a csoport több tagjának túlélését biztosítja. Ugyanígy az ösztönök lépnek életbe a konfliktushelyzetek során, amikor automatikusan bekapcsol a „harcolj vagy menekülj” reakció. Ilyenkor az adrenalinszint megemelkedése és a szívverés gyorsulása az ösztönös vészreakció jele az állatoknál és az embereknél egyaránt, amelyet őseink a vadászatok során alakítottak ki.