Idén karácsonykor se felejtkezzünk meg a kiszolgáltatott helyzetben lévő négylábú barátainkról
Univerzálisan elfogadott tény, hogy a kutya az ember legjobb barátja, társaságuk jó hatással van mind a lelki mind a testi egészségünkre. S bár egyre több háziállatot fogadunk örökbe, továbbra is több ezren várnak a szerető gazdikra az önkéntesek által fenntartott menhelyeken.
Legyen szó adományvásár szervezéséről vagy adományozásról, Eke Angéla újra és újra kiáll az olyan fontos ügyek mellett, mint az állatvédelem; idén karácsonykor is arra buzdít, hogy ne felejtkezzünk meg a kiszolgáltatott helyzetben lévő négylábú barátainkról, mert a tőlük kapott szeretet megváltoztatja az ember életét.
Az utóbbi években változott számodra a karácsony jelentése?
Abszolút megváltozott a karácsony egész szellemisége. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a szűkebb családi körrel nem halmozzuk el egymást tárgyi ajándékokkal. Már évek óta az a szokás nálunk, hogy kiválasztunk egy alapítványt, és arra kérem a családot, hogy azt az összeget, amit haszontalan tárgyakra fordítanánk, inkább utaljuk el annak az alapítványnak. Ha meg is ajándékozzuk egymást, akkor is az élményekre és a kulturális eseményekre fordítjuk a figyelmet, például egy különleges színházjeggyel kedveskedünk a másiknak.
Az elmúlt években arra jöttem rá, hogy ami igazán érdekes, az az együtt töltött idő, az emberi pillanatok, mint amilyen egy közösen átnevetett este. Ezekből már egyre kevesebb van, és a pandémia alatt is kevesebb együtt töltött időre volt lehetőség. Amellett, hogy most már több éve kiállok a természet- és állatvédelmi eszmékért, de ennél a tetteket még fontosabbnak tartom, akár önkéntes alapon vagy szervezett tevékenységgel akár kutyamenhelyen.
Ha nem szeretnénk kiüresedve ülni a fa alatt a percek alatt elhasználódott papírcsomagolások között, akkor egy jó tettel máris átérezhetjük, hogy ez egy másik, különleges nap.
Hogyan lett számodra ennyire fontos ügy az állatvédelem?
Nem kell különösebb empátiával rendelkezni, hogy elgondolkodjunk a rengeteg menhelyi kutya kiszolgáltatott helyzetén. Teljesen megváltozott az életem, mióta a kutyám az életem része lett, szeretném, ha ez jobban a köztudatban lenne – segíthetünk azokon az állatokon, akik rászorulnak, kutyakötelességünk tenni értük. A Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítvánnyal (MFÖEK) szoros kapcsolatom van, számomra ők egy példaértékű szervezet. Én is voltam ideiglenes gazda, akkor láttam bele mélyebben a mentett kutyák örökbefogadási folyamatába.
Ideiglenes kutyabefogadóként milyen tapasztalataid voltak?
Az örökbefogadás nem egy ötperces procedúra, hiszen egy élőlény sorsa a tét, akiről felelősségteljesen kell gondolkodni. Az alapítvány önkéntesei tudnak segíteni abban, hogy melyik kutya a megfelelő az örökbefogadónak, és az is megeshet, hogy valaki nem kap elsőre kutyust, de semmiképpen ne csüggedjen, csak várjon tovább. Amíg ideiglenes gazda voltam, első kézből tapasztaltam mennyire nehéz dönteni: mi találkoztunk mindhárom jelentkezővel, s bár mindannyira tökéletesek voltak, mégis muszáj volt választanunk egyet. Végül annak a párnak adtuk az ajánlást, amelynél adott volt a kutyabarát munkahely.
Az ünnepek alatt sokan ajándékoznak kiskutyát, viszont idővel sajnos rengetegen visszakerülnek a menhelyre, mert mégsem örültek az új házikedvencnek. Hogyan tudunk felkészülni a felelős kutyatartásra?
Először is, karácsonykor semmiképpen ne ajándékozzon senki felelőtlenül kutyát! Ezért fontos, hogy alapítványon keresztül adoptáljunk kutyát, mert a menhelyek még szigorúbban veszik az örökbefogadás menetét az ünnepek alatt. Többlépcsős teszteken és interjún kell átesni, sokakat felháborít a hosszadalmas folyamat, pedig szerintem egy nagyon fontos és alaposan átgondolt szisztéma. Az alapítvány azt tartja szem előtt, hogy a kutya tényleg a megfelelő családhoz kerülhessen, ne pedig vissza a menhelyre – mert az nekik olyan trauma, amit akár hosszú évekig sem fognak tudni feldolgozni.
A kutyusod mivel tette jobbá az életed?
Az egész életben a legnagyobb értéket, a legnagyobb gazdagságot számomra egy-egy élmény adja – nem az, hogy mennyi tárggyal és eszközzel veszem körbe magam. Amikor a kutyám rám néz, vagy a mancsával megfogja az kezemet, olyan varázslatos nyugalmat és biztonságot ad, szívfacsaró érzést, amit egyszerűen kár lenne kihagyni. Elképesztően erős érzelmi intelligenciával rendelkeznek. Amikor éppen krízist éltem át, a kutyám produkálta ugyanazokat a tüneteket, mint én, ennyire együtt rezgünk.
Ez az, ami szerintem a legkülönlegesebb: van egy lény, akivel egész nap kommunikálsz, de nem verbális eszközökkel, mégis megértitek egymást, mindent tudunk a másikról. Létezik a kémia, van, hogy elsőlátásra szerelembe esel. Ez olyan erős összetartozás és kapocs, amit ember és ember között soha nem lehet megtapasztalni. Ezzel a lénnyel örökre megbízhattok egymásban.
Szerinted milyen ajándék a legideálisabb egy kutyás gazdi számára?
Én annak örülnék a legjobban, ha minél többen támogatnának kutyás alapítványokat. A menhelyen tartott kutyáknak vigyenek eszközöket, élelmiszert, vagy menjenek el velük egy sétára. Az a végtelen szeretet, amit a menhelyen kapnak, és amit mi adunk, visszaköszön majd a saját kutyájával való együtt töltött időben.
Stylist: Csillag Szilvia Smink: Kiss Csilla Haj: Végh Virág