Akkor is van remény, ha úgy érzed, nincs értelme az életednek - Szakértővel az egzisztenciális válságról
Úgy érzed, nincs értelme az életednek? Haszontalannak vagy értéktelennek érzed magad? Ha ezek a gondolatok ismerősen csengenek, akkor nagy eséllyel egzisztenciális válsággal küzdesz. Harsányi Kata pszichológus részletesen ismertette a problémát és azt is, hogyan lehet megbirkózni vele.
Teljesen természetes, ha néha felteszed magadnak a kérdést: mi értelme az életemnek? Hacsak nem vagy nihilista, akinek úgy kerek az élet, hogy annak nincs semmi értelme, és nem hiszel semmiben, akkor valószínűleg nagyon is keresed az életcélod. A probléma akkor kezdődik, amikor kétségbeesetté, szorongóvá vagy akár depresszióssá válsz.
Mit jelent az egzisztenciális válság?
A Pschology Todayen megjelent cikkében Duygu Balan pszichoterapeuta kifejti: az egzisztenciális válság legékesebb jellemzője, hogy megkérdőjelezed a létezésed, egyúttal az életed értelmét. Elvesztetted az identitásodat, és nem tudod megmondani, ki vagy, mert valahogy semmit sem érzel önazonosnak. Zsibbadtnak, üresnek érzed magad, sőt, egy aprócska pontnak a világban, aki senkinek sem számít. Magányos, elveszett, szomorú lehetsz, és ezért céltalannak tűnik az életed.
Mik idézhetik elő az egzisztenciális válságot?
Harsányi Kata pszichológus szakmai véleménye szerint: „Vannak olyan élethelyzetek, amik az énünk, értékrendünk megfogalmazására ösztönöznek minket. Ezeket a határvonalak körül kialakuló folyamatokat normatív krízisnek nevezhetjük. Ilyen például az iskola befejezése utáni vagy a nyugdíjba vonulási krízis, amikor az ember felteszi magának a kérdést: most mit kezdjek magammal?" - magyarázza a szakértő.
Harsányi Kata szerint bekövetkezhetnek olyan stresszes események is, amik arra kényszerítenek, illetve ösztönöznek minket, hogy újragondoljuk addigi világképünket, beleértve az önmagunkról kialakított képet.
„Tipikusan ilyen lehet a munkahely elvesztése, a válás, de akár egy baleset is, ami megváltoztatja a fizikai képességeinket: az egzisztenciális válság ugyanis gyakran az egészségi állapothoz vagy az anyagi helyzethez kapcsolódik. Ha egy életesemény ezeket a területeket fenyegeti, könnyen élhetjük meg válságként azt az időszakot. Szerencsére nagyon ritka, hogy valaki egész életében ilyen helyzetben legyen, mégsem lehetetlen. Gondoljunk csak egy háborús menekültre vagy egy családon belüli bántalmazás áldozatára.”
Lélektani munka
Könnyen felmerülhet a kérdés, hogy egy efféle, mély válságból hogyan vezet az út felfelé. Aki ilyen problémával fordul Harsányi Katához, azzal a következőképpen kezd el dolgozni:
„Elsőként felderítem, mióta érez így, van-e esetleg konkrét kiváltó esemény a háttérben. Ezt követően mindenképp kíváncsi lennék arra, hogy mit gondol egy sikeres, elégedett, boldog életről. Egyáltalán mik azok az érzések, amiket ő keres. Valószínűleg már ezen a pontos is feltárhatunk olyan irreális elvárásokat és hiedelmeket, amik akadályozzák a krízis megoldásában (pl. X évesen itt kellene tartanom…)" - foglalja össze az egzisztenciális válsággal kapcsolatos munkát a szakértő.
„Az egzisztenciális krízis rendszerint a bizonytalanság és a kontrollvesztés érzésével is társul, ezért nagyon fontosnak tartom az énerősítést, vagyis feltárni a kliens erőforrásait, és megerősíteni abban, hogy igenis van hatása az élete eseményeire. Az élet értelme lehet bármi, ha ő felruházza értelemmel! Nem kell messzire menni és nem is kell életre szóló válaszokat találni, aktuálisan akár az is adhat értelmet, hogy szépen beültessem a kertem vagy kiépítsek egy új rutint, amitől elégedettebbnek érzem magam.”
„Semmit sem értem el eddig”
Talán ismerős lehet, amikor a következőkön agyalsz: elmúltál 30 vagy 35 és azt gondolod, még mindig nincs saját lakásod, nincs partnered, gyermeked, karriered, és egyre csak azt hajtogatod: semmit sem értem el. Ugyan a felsoroltak valóban kétségbeejtő érzésekkel tölthetnek el, de egy jó szakértő segíthet a feloldásukban.
„Tulajdonképpen ez is választás kérdése: koncentrálhatok a hiányokra, arra, ami felett nincs hatalmam; vagy irányíthatom az energiámat olyasmire is, amiben tudok változásokat elérni. Aki ilyen nehéz érzésekkel küzd, attól azt kérem, írja le eddigi élete sikereit és kudarcait. Ha nagyon szigorú és nem talál sikert (vagy mindre azt mondja, hogy ez nem számít, vagyis torzítja a képet), akkor felhívnám a figyelmét arra, hogy valamit mégis tud, hiszen ennyi kudarc után is itt van! Van ereje, kitartása, és valószínűleg még számtalan pozitív tulajdonsága, amik nem csak úgy lepottyantak az égből, hanem ő is tett értük, rendelkezhet velük" - magyarázza Harsányi Kata.
„Azután feltárnám a hiedelmeit, megkérném, hogy fogalmazza meg, amit a sikerről gondol. Tegyük tisztába ezt a területet is. Ingoványos talaj, de ha kellően bizalmas a viszonyunk, azt is feszegethetjük, miért éri meg neki ilyen negatív képet hordozni magáról. Amikor azt mondja, semmit sem ért el, kinek a hangján cseng ez a fejében? Hogy érzi ettől magát? Gyakori, hogy egy kritikus szülő hatására alakulnak ki ilyen gondolatok, ez esetben a kötődéssel és a leválással van dolgunk.”
Miért veszélyes, ha nem foglalkozol a problémával?
Minden válság, lelki probléma figyelmet igényel. Az egzisztenciális válsággal járó negatív érzelmek súlyos depressziót eredményezhetnek: nem ritka, hogy az ember lemond a hobbijairól, a szenvedélyeiről, elszigetelődik a családjától, a barátaitól, és elhanyagolja önmagát. Súlyosabb esetben annak is fennáll a veszélye, hogy az egyén kárt okoz magában vagy alkoholhoz, kábítószerhez fordul, hogy megbirkózzon az érzéseivel.
„Ha valaki elakad egy ilyen krízisben és nem sikerül megteremteni saját maga számára a biztonságot, az komoly mentális problémákat eredményezhet. Leggyakoribb ezek közül a demotiváltság, depresszió, szorongás. Az illető a kiábrándultság, csalódottság és a félelem közti érzelmi skálán mozoghat. Ilyen esetben mindenképp érdemes szakember segítségét kérni" - magyarázza a szakember, aki egyúttal felhívja a figyelmet közös munka egyik legfontosabb buktatójára.
Azonban le kell szögezni, hogy ne a pszichológustól várjuk a választ az alapvető kérdéseinkre (pl. Ki vagyok én? Mi tesz boldoggá? Mi célja az életemnek?). Szakemberként bizonyára vannak ötletei és kellő tapasztalata a válaszokhoz, azonban, ha ő felel helyettünk, akkor csak elkerüljük az egzisztenciális krízist, és nem mi oldjuk meg
- mondja a szakértő.
Hogyan kezelhető az egzisztenciális válság?
Az élet céljának és értelmének megtalálása segíthet kiszabadulni az egzisztenciális válságból. A Healthline a következő tippeket javasolja a megbirkózáshoz:
1. Vedd át az irányítást a gondolataid felett
Cseréld le a negatív és pesszimista gondolatokat pozitívakra! Ha azt mondogatod, hogy az életed értelmetlen, az önbeteljesítő próféciává válhat. Ehelyett tégy lépéseket annak érdekében, hogy tartalmasabb életet élj. Legyen egy új szenvedélyed, vállalj önkéntes munkát egy olyan ügyért, amiben hiszel.
2. Emlékeztesd magad, miért van értelme az életnek
Szánj időt arra, hogy átgondold, miért vagy fontos és nélkülözhetetlen. Kik számítanak rád a mindennapokban? Kik azok, akik nem tudják nélküled elképzelni az életüket? Milyen tulajdonságokkal rendelkezel, amivel gazdagabbá teheted a környezeted vagy a világot? Időbe fog telni, de újra meg kell találni az életed értelmét, mert biztos lehetsz abban, hogy van.
3. Vezess hálanaplót
Az életednek valószínűleg több értelme van, mint gondolnád. Írj le mindent, amiért hálás vagy. Ez magába foglalhatja a családodat, a munkádat, a tehetségeidet, a tulajdonságaidat és eredményeit.
4. Fogadd el, hogy nincs mindenre válasz
Ez nem jelenti azt, hogy ne kereshetnél választ az élet nagy kérdéseire. Ugyanakkor el kell fogadni azt is, ha néhány kérdésre nem találsz.
5. Kérj segítséget
Nem baj, ha nem tudsz egyedül megbirkózni a problémával, de igazság szerint nem is kell. Próbáld ki az itt található tippeket, de ha régóta fennáll az egzisztenciális válság, érdemes szakemberhez fordulni úgy, ahogy a pszichológus is javasolja:
„Ilyen krízisek esetén elegendő lehet, ha naplót vezetünk, leírjuk bizonytalanságainkat és a számunkra kulcsfontosságú értékeket megpróbáljuk azonosítani. Bátran kérjünk visszajelzést is barátainktól, családunktól. Fontos, hogy ne akarjunk mindent egyszerre megoldani! Ha pedig régóta elhúzódó vagy nem várt krízissel van dolgunk (pl. Évek óta nem fejezem be az egyetemet, baleset ért), ajánlott segítséget kérnünk.”