Útmutató az egészséges önzéshez: miért nem érdemes mindig mások szükségleteit kielégíteni?
Mikor voltál utoljára önző? Nincs ebben semmi ciki, nyugodtan be lehet vallani – legalább csak otthon, saját magadnak. Ha nem találod a választ (vagy éppen kínosnak érzed azt felvállalni), akkor épp itt az ideje gyakorolnod az egészséges önzést. Ez egy olyan technika, ami segít szabadabban, magabiztosabban és nem utolsósorban, boldogabban élni.
Jól hangzik, nem? Leírva persze egyszerűbb, mint a valóságban, hiszen a legtöbbször azoknak okoz gondot az önzés, akik a mindennapjaikat mások kedvére, kényelmére, ízlésére alakítják, netán feláldozására fordítják és nem a maguk szabad akarata szerint cselekednek. Hozzátok szólunk most, kedves anyukák, barátnők, rokonok, dolgozó nők, diákok.
Persze, vannak olyan dolgok, amiket muszáj megtenni, mert nélkülük egyszerűen nem működik az élet, de sajnos nagyon sokan vannak olyanok, akik a munkaidőn túl minden egyes nap tovább gyűrik a „kötelességeiket”. Szabadidejüket pedig feláldozzák arra, hogy úgy cselekedjenek, ahogy másoknak jó, nem pedig ahogy saját maguknak. Ezzel feláldozzák az egyik legféltettebb kincsüket, önmagukat, ami hosszú távon rendkívül nagy veszélyekkel jár.
Nemet mondani arra, ami nem épít, hanem rombol téged
Kialakulhat a rosszkedv, a letargia és a depresszió, felmorzsolódhatnak a boldog percek, ezáltal elveszíthetik önmagukat és az önazonosságukat. Többé már semmi sem lesz ugyanolyan, mint régen és megkezdődhet az az új/régi identitás keresése. Az, ami egykor megvolt, de ma már nincs meg és ki tudja, hogy valaha meg lesz-e? Az egészséges önzést erre találták ki.
A modern ember betegsége, hogy úgy érzi, sosem ér a feladatai végére
Talán ez az egyik olyan fontos dolog, amit újévkor megéri betartani, hiszen a harmónia, valamint a kiegyensúlyozott, boldog lét minden bizonnyal az egyetlen dolog, ami a testi-lelki egészséges is hozzá tud járulni. Hiszen kinyílik tőle a világ! Nyugodtabb leszel tőle, egyensúlyba kerülsz tőle, több időt lesz magadra, ezáltal pedig segítesz olyan önazonos határok meghúzásában (valamint betartatásában), amire addig képtelen voltál. Mert az egy dolog, hogy szuper segíteni másokon és örömet okozni azoknak, akik számodra fontosak – de vajon megéri feláldozni ezért önmagadat is?
A válasz: nem. Semmi sem olyan fontos, mint te saját magad. Hiszen, ha te nem vagy rendben, akkor hogyan tudnál másokon segíteni? Másokat boldoggá tenni és szuperül teljesíteni az élet minden területén? Épp ezért érdemes alkalmazni az egészséges önzés gyakorlatát. Nem nagy ördöngösség: csak az a titka, hogy nemet mondj olyan dolgokra, amik nem járulnak hozzá a saját békédhez, életedhez, amik nem felemelnek, csak lehúznak a mindennapok során.
Ezt nem lehet mindig megcsinálni, mi is tudjuk. De ha az esetek felében sikerül, az már nagy siker! Ezt Szajli Claudia pszichológus is így gondolja. „Az egészséges önzés a saját szükségleteink, érzéseink, gondolataink ismeretéről szól és az ezek melletti kiállásról. Amennyiben képesek vagyunk saját szükségleteinket kielégíteni, vágyaink és értékrendünk szerint élni, megtapasztalhatjuk az önazonosságot. Vagyis azt, hogy igazán önmagunk tudunk lenni anélkül, hogy magunkra erőltetnék olyan viselkedést vagy gondolkodást, amivel nem azonosulunk.
Amikor túlzottan önfeláldozó módon igyekszünk mások kedvébe járni, gyakran elfeledkezünk saját szükségleteinkről és vágyainkról. Ráadásul ahhoz, hogy adni tudjuk másoknak, először töltődnünk kell, hogy legyen miből adni” – mondja a pszichológus, aki a gondolatmenetét azzal folytatja, hogyan is lehet a gyakorlatban helyesen alkalmazni az egészséges önzést. Csak azzal törődj, hogy saját magadnak ne árts. Mert ha te ártasz magadnak, hogyan várhatod el másoktól, hogy ők se ártsanak neked?