A minimális mozgás is több a semminél, ha egyelőre csak ennyit tudunk bevezetni az életünkbe, már azzal is teszünk valamit az egészségünkért

2025. február 19.
Te tudod, mit és mennyiszer kell sportolnod, hogy egészséges maradj?
Te tudod, mit és mennyiszer kell sportolnod, hogy egészséges maradj?
Fotó: stocksy

Azt mindannyian tudjuk, hogy a testmozgás fontos egészségünk megőrzése szempontjából. Az azonban már talán nem mindenki számára egyértelmű, hogy mikor, mit és mennyit sportoljunk ahhoz, hogy a lehető legegészségesebbek maradjunk és a leghosszabb ideig élhessünk.

Szász Máté biológus, a SYNLAB Sportdiagnosztika Üzletág szakmai vezetője segített nekünk eligazodni a legfrissebb szakmai irányelvek között.

Se túl sokat, se túl keveset

Többször írtunk már az érvényben lévő ajánlásokról, amelyek heti százötven perc közepes vagy hetvenöt perc magas intenzitású kardióedzést, lehetőleg a héten belül arányosan el osztva, illetve két alkalommal teljes testet megmozgató, izomerősítő edzést ajánlanak az egészségmegőrzés minimumaként. A közepes intenzitás leginkább abban mérhető, hogy ilyenkor minimális izzadást már tapasztalunk, de beszélni még tudunk közben. Jellemzően ilyen lehet a normál tempójú kerékpározás, a dinamikus séta vagy a társastánc.

A nagy intenzitású testmozgás már jelentősen növeli a pulzust, eközben beszélgetni sem tudunk úgy, hogy ne kapkodjuk a levegőt. Ilyen a futás, a tenisz vagy a gyors tempójú lépcsőzés. Ez a mennyiség Szász Máté szerint is reális cél kitűzés, azonban több szempontot is érdemes figyelembe venni, ha a lehető legjobb eredményre törekszünk. Az is nagyon fontos, hogy senkinek se vegye el a kedvét, ha nem képes ezt a mennyiséget teljesíteni.

A minimális mozgás is több a semminél, ha egyelőre csak ennyit tudunk bevezetni az életünkbe, már azzal is teszünk valamit az egészségünkért. „Egyes, kardiológusok közreműködésével végzett kutatások arra az eredményre jutottak, hogy a hosszú ideig tartó, alacsony intenzitású séta is javítja a vénás vissza áramlást és csökkenti az artériás merevséget, tehát bizonyíthatóan jó hatással van a szív- és érrendszer egészségére” – mondja Szász Máté, hozzátéve, hogy bizonyos szintig minél többet és hosszabban mozog valaki, az annál jobb hatással van az egészségére.

Az úgynevezett Yerkes–Dodson-törvény értelmében az egészség és a mozgás kapcsolata – ahogyan ez sok más élettani mutató esetében is így van – egy fordított U-alakú görbével írható le, vagyis egy bizonyos szintig minél többet mozgunk, az annál jobb hatással lesz az egészségünkre és az immunrendszerünk működésére, a túlterheléssel azonban ez a hatás csökkeni fog, és akár visszájára is fordulhat. Ezért van az, hogy az élsport már nem feltétlenül tesz jót minden szempontból az egészségnek.

glamour plusz ikon Baji Balázs: Az élsport nem az egészségmegőrzésről szól, hanem a teljesítmény maximalizálásáról, ez a kettő pedig ellentétben áll egymással

Baji Balázs: Az élsport nem az egészségmegőrzésről szól, hanem a teljesítmény maximalizálásáról, ez a kettő pedig ellentétben áll egymással

A mikromozgások fontossága

Az elmúlt néhány évben kezdtek napvilágot látni azok a kutatási eredmények, amelyek rámutattak, hogy az egyre kényelmesebb élet módunkért cserébe hatalmas árat fizetünk. Az üléssel töltött idő, amelybe egyébként értelemszerűen a fekvés is beletartozik, bizonyítottan növeli az olyan betegségek előfordulását, mit a rák vagy a szív- és érrendszeri meg betegedések, és csökkenti a várható élettartamot is. A jó hír az, hogy minél gyakrabban szakítjuk meg az üléssel töltött időt, annál jobban járunk, és ennek már rövid távon is mérhető hatása van.

Két kutatást is említek ebben a témakörben: az egyikben taxisokat kértek meg, hogy amikor a droszton vannak, ne a kocsiban üldögéljenek, hanem szálljanak ki, és végezzenek valamilyen minimális fizikai aktivitást. A kísérletben azoknál, akik ezt megtették, már rövid távon mérhetően csökkent a kardiovaszkuláris betegségek előfordulásának rizikója. A másik kísérletben irodai dolgozók egy csoportjánál úgy osztották be a munka időt, hogy annak egy részében állva kellett dolgozniuk.