Ezért nem elég az egészséges életmód a meddőség elkerüléséhez

2024. december 8.
Az egészséges életmód csak egy, ám annál fontosabb részlet a babavárás előtt és alatt is. Szakértő orvossal beszélgettünk a legfontosabb kérdésekről, amire minden (leendő) kismama kíváncsi
Az egészséges életmód csak egy, ám annál fontosabb részlet a babavárás előtt és alatt is. Szakértő orvossal beszélgettünk a legfontosabb kérdésekről, amire minden (leendő) kismama kíváncsi
Fotó: Dobrila Vignjevic/Getty Images

Akik későn kezdenek el gondolkodni a gyermekvállaláson, csalódottan szembesülnek a kíméletlen valósággal, miszerint a teherbeesés nem is olyan egyszerű, mint hittük. A meddőség ma már nem csupán egy idegen fogalom, egy tabutéma, hanem egy társadalmi jelenség is, ami egyre több nőt érint.

Vajon mi áll a háttérben? Mi befolyásolja a fogamzóképességet? Mit tehetünk annak érdekében, hogy növeljük az esélyeinket? Prof. dr. Bánhidy Ferenc szülész-nőgyógyász segít eligazodni a meddőséggel kapcsolatos kérdések labirintusában.

Célponttá válhat a saját szervezetünk

Amikor a meddőségről beszélünk, gyakran gondolunk a hormonokra, a genetikai tényezőkre vagy a stresszre, de ritkán esik szó az immunrendszer szerepéről. Pedig, ahogy Bánhidy professzor is mondja, az immunrendszer működése kulcsfontosságú a sikeres fogantatás szempontjából. De mit is jelent valójában az immunrendszer erősítése? A közvélekedéssel ellentétben az immunrendszerünk nem egy egyszerű rendszer, amelyet néhány vitaminnal teljesen megerősíthetünk.

A D-vitamin, amit sokan szednek az immunrendszer erősítése érdekében, valóban hasznos, de önmagában nem oldja meg a meddőségi problémákat. Az immunrendszerünk túl komplex, és jelenleg nem rendelkezünk egyetlen olyan szerrel sem, amely garantáltan javítaná a fogamzóképességet” – magyarázza a professzor.

Az immunológiai egyensúly rendkívül törékeny: ha túl gyenge az immunrendszer, akkor fertőzések és betegségek léphetnek fel, de ha túl erős, akkor akár a saját szervezetünk is célponttá válhat, beleértve a fejlődő magzatot is.

glamour plusz ikon Weisz Fanni: „Most érzem igazán, hogy eljött az én időm”

Weisz Fanni: „Most érzem igazán, hogy eljött az én időm”

Speciális immunterápia

Ezek után nem meglepő, hogy manapság az immunrendszer szerepe nemcsak a terhesség kezdetén, hanem a teljes terhesség során kritikus pont. „A terhesség alatt az immunrendszer folyamatosan egyensúlyoz, hogy megvédje az anyát a fertőzésektől, ugyanakkor ne támadja meg a fejlődő magzatot.

Amikor ez az egyensúly megbillen, az vetéléshez vagy koraszüléshez vezethet.

Érthető, hogy az immunológiai meddőség egyre nagyobb figyelmet kap az orvostudományban. De mit is jelent ez pontosan? Bánhidy professzor elmondása alapján az immunrendszer szerepe a meddőségben máig sok kérdést vet fel. „Az immunrendszer feladata, hogy megvédje a szervezetet az idegen behatolóktól, például baktériumoktól és vírusoktól. Azonban előfordulhat, hogy a szervezet idegen testként ismeri fel a fejlődő magzatot, és megtámadja azt, mintha ellenség lenne” – magyarázza a szülész-nőgyógyász.

Ez a jelenség gyakori autoimmun betegségek esetén, amikor a szervezet saját sejtjei ellen fordul. Az ilyen típusú meddőség kezelésére speciális immunterápiákat fejlesztenek, amelyek célja, hogy megnyugtassák az immunrendszert és lehetővé tegyék a terhesség kialakulását. Csakhogy a folyamat rendkívül érzékeny és bonyolult, arról nem beszélve, hogy orvosi beavatkozást igényel. De nem csupán ezen múlik a fogantatás sikere, ugyanis az életkori sajátosságok is befolyásolják a terhesség sikerességét.

Van, amikor már túl késő

A mai párok sokkal később döntenek a gyermekvállalás mellett, mint korábban, és ez komoly hatással van a meddőségi statisztikákra. „A biológiai óra kegyetlenül ketyeg. Nemcsak a nők petesejtjei öregednek az idő előrehaladtával, de a férfiak spermiumainak mennyisége és minősége is jelentősen romlik” – figyelmeztet Bánhidy professzor, majd hozzáteszi, hogy az endometriózis szintén hozzájárul a meddőségi esetek növekedéséhez.

glamour plusz ikon A gyakori szédülésnek lelki okai is lehetnek

A gyakori szédülésnek lelki okai is lehetnek

Ez a betegség már nem ismeretlen fogalom, és sajnos egyre több nő életét keseríti meg. Az endometriózis következményeként kialakuló hegesedések és gyulladások gyakran lehetetlenné teszik a petesejt megtermékenyülését vagy a magzat méhfalhoz való tapadását. Bár az endometriózis, illetve a meddőség elkerülése érdekében az egészséges életmód fontos szerepet játszik, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki, aki egészségesen él, könnyedén teherbe esik.

Az időzítés, a genetika és az immunológiai egyensúly mind-mind befolyásolják a fogamzóképességet.

A kérdés már csak az, mit tehetünk azért, hogy csökkentsük a meddőség kockázatát? A legfontosabb az, hogy tudatosan készüljünk a gyermekvállalásra, és ne halogassuk azt túl sokáig. Az életmódváltás, a stressz csökkentése, a rendszeres egészségügyi szűrések és a megfelelő táplálkozás segíthet, hogy nagyobb esély legyen a teherbeesésre, de sosem szabad figyelmen kívül hagyni az életkor szerepét.

Amikor valaki negyven éves kora fölött dönt a gyermekvállalás mellett, fontos, hogy reálisan lássa a helyzetét. Az orvostudomány ma már csodákra képes, de az időt nem tudjuk visszafordítani. Minél fiatalabban vállalnak gyermeket a nők, annál jobbak az esélyeik, és ez fordítva is igaz, minél idősebben vágnak bele a családalapításba, annál rosszabbak az esélyeik.

Vak szerencse

Sokan arra hivatkoznak, hogy másoknak is sikerült negyven, sőt extrém esetben ötven év felett a fogantatás, elvégre rengeteg ilyen történetet hallunk, de nem tudhatjuk, hogy milyen hosszú folyamat előzte meg ezeket a terhességeket. Mennyi ideig kellett gyógyszeres, injekciós kezelést alkalmaznia az érintett nőknek? Hányadik próbálkozás után ágyazódott be az embrió? Spontán fogant a gyermek, vagy mesterséges beültetéssel?

glamour plusz ikon 35 évesen már valóban kezd egy nő kifutni az időből?

35 évesen már valóban kezd egy nő kifutni az időből?

A kitolódó gyermekvállalási kedvről egyre többet beszélünk, de ezeket a kérdéseket nem merjük feltenni, mert valahol mindannyian tudjuk, hogy semmit sem változott a tény, amit biológia órán megtanultunk: a női test bizony a húszas éveiben a legtermékenyebb, és ez ellen sajnos nem tehetünk semmit, akármennyivel lenne kényelmesebb és anyagilag biztonságosabb a negyvenes években a gyermekvállalás.