Lakatos Péter: A nap végén nem tudunk helyes döntéseket hozni - így befolyásolja a fáradtság a döntéseinket

Lakatos Péter életmódtanácsadó, a Kortalanul Kihívás megálmodója bevezet a döntési fáradtság rejtelmeibe
Lakatos Péter életmódtanácsadó, a Kortalanul Kihívás megálmodója bevezet a döntési fáradtság rejtelmeibe
Fotó: GLAMOUR Hungary

Mindennapjaink során számtalan döntést hozunk, legyen szó kisebb, hétköznapi választásokról, vagy nagyobb horderejű döntésekről. A döntéshozatalt azonban nemcsak logikai érvek, hanem testi és mentális állapotunk is nagymértékben befolyásolja. A döntési fáradtság tehet arról is, ha a reggel még nagyon elszántak vagyunk az életmódváltást illetően, majd este mégis megesszük a mogyorókrémes kenyeret.

Lakatos Péter életmód tanácsadóval, a Kortalanul program alapítójával beszélgettünk arról, hogyan hat a döntési fáradtság a mindennapi életünkre, és hogyan hozhatunk tudatosabb és jobb döntéseket, még a késő esti órákban is.

Mi az a döntési fáradtság?

Lakatos Péter azzal kezdi a beszélgetést, hogy elmagyarázza, alapvetően a fáradtság kétféle lehet: fizikai és mentális. „Amikor valaki fizikailag fáradt, például egy intenzív edzés után, az állóképessége csökken, és nehezebb fenntartani a megszokott teljesítményszintet. Hasonlóképpen a mentális fáradtság is csökkenti a szellemi kapacitást. Ez különösen fontos a döntéshozatal szempontjából, hiszen minden egyes döntés energiát emészt fel” - magyarázza a szakember.

glamour plusz ikon A gasztronómia terápiás ereje - tudatos főzéssel elkerülhető az érzelmi evés csapdája

A gasztronómia terápiás ereje - tudatos  főzéssel elkerülhető az érzelmi evés csapdája

Az erőnléti edzőként is dolgozó szakértő kifejti, hogy a döntési fáradtság lényege az, hogy:

egy adott napon belül csak korlátozott számú jó minőségű döntést tudunk meghozni.

Ahogy halad előre a nap, ezek a döntések egyre inkább romlanak, és egyre automatizáltabb választásokat hozunk, ahelyett, hogy alaposan átgondolnánk őket” - magyarázza Lakatos Péter, aki érvelését kutatásokkal is alátámasztja. Topmenedzsereknél, felső vezetőknél megfigyelték, hogy a nap első felében hozott döntések általában megalapozottabbak és sikeresebbek, mint a késő délutáni vagy esti órákban hozottak.

A cirkadián ritmus

Lakatos Péter hangsúlyozza, hogy a cirkadián ritmus, azaz a biológiai óránk jelentős szerepet játszik a döntési fáradtság kialakulásában. Az emberi test természetes napi ciklusok szerint működik, és ezek a ciklusok meghatározzák, hogy mikor vagyunk mentálisan és fizikailag a legaktívabbak.

Az emberek általában reggel és délelőtt a legfrissebbek és éberebbek, ekkor hoznak jobb minőségű döntéseket. Ahogy halad előre a nap, egyre inkább csökken a mentális kapacitás, ami miatt a döntéseink minősége romlik” - mondja az életmódtanácsadó, aki szerint ez különösen fontos szempont a nagyobb horderejű döntések esetében, mint például egy munkahely váltás vagy egy fontos üzleti tárgyalás.

Ezért azt javasolja, hogy az ilyen helyzetekben érdemes reggelre vagy a nap korai szakaszára időzíteni a döntéseket, amikor az agyunk még friss és képes teljes kapacitással működni.

A döntési fáradtság és az akaraterő kapcsolata

Lakatos Péter szerint a döntési fáradtság komoly hatással van az akaraterőre is. Reggel, amikor frissen ébredünk, még tele vagyunk energiával és elhatározással, például azzal, hogy egészségesen fogunk étkezni vagy edzeni fogunk. Azonban ahogy halad előre a nap, az akaraterő fokozatosan csökken, és egyre inkább hajlamosak vagyunk a könnyebb, kevésbé tudatos döntéseket meghozni.

glamour plusz ikon Szegletes Luca, Google első magyar ösztöndíjasa: Annyira megörültem, mikor megtudtam, hogy le kellett ülnöm a földre

Szegletes Luca, Google első magyar ösztöndíjasa: Annyira megörültem, mikor megtudtam, hogy le kellett ülnöm a földre

Ilyenkor fordul elő, hogy estére már megengedjük magunknak azokat a kényeztetéseket, amiket reggel még biztosan elutasítottunk volna. Ezért van az, hogy például diétázók gyakran este, a nap végén bűnöznek az étrendjükkel, mert ilyenkor az akaraterő és a mentális kapacitás már kimerült.

Az Apple legendás alapító példája jól illusztrálja a döntések prioritását is:

Steve Jobs minden nap ugyanazt a ruhát viselte, hogy minimalizálja a döntések számát, és így megóvja energiáját a fontosabb, napközbeni döntésekhez.

Magyarázza Lakatos Péter, majd kiemeli, hogy az akaraterő nem végtelen, és nem szabad mindent arra alapozni. „Ahelyett, hogy folyamatosan az akaraterőnkre támaszkodnánk, érdemes rendszereket kiépíteni az életünkben, amelyek segítenek minimalizálni a napi döntések számát, így energiánk megmarad a fontosabb döntésekhez.

Az automatizálás jelentősége a döntéshozatalban

A döntési fáradtság kezelésének egyik hatékony módja az életünk bizonyos aspektusainak automatizálása. Lakatos Péter szerint, ha kevesebb döntést kell hoznunk nap mint nap, akkor kevesebb energiát is használunk fel, és jobban koncentrálhatunk az igazán fontos döntésekre. „Például, ha előre megtervezzük az étkezéseinket vagy rendszeresítjük az edzések időpontjait, akkor ezekkel kapcsolatban nem kell újra és újra döntést hoznunk, ami nagyban csökkenti a döntési fáradtságot.

Ezen felül a szakember beszélt arról is, hogy sokszor az emberek életmódváltási programjaikban a mágikus „akaraterő” fogalmára támaszkodnak. Azonban minél kevesebbet bízunk az akaraterőre, annál sikeresebbek lehetünk. „Az akaraterő korlátozott erőforrás, amely a nap folyamán elhasználódik, és amikor elérjük a fáradtság egy bizonyos szintjét, már nem tudunk ugyanúgy ellenállni a kísértéseknek.

glamour plusz ikon A digitális világ árnyoldala, amiről senki nem beszél: így hat a harmadik helyek eltűnése a mentális egészségünkre és a szociális kapcsolatainkra

A digitális világ árnyoldala, amiről senki nem beszél: így hat a harmadik helyek eltűnése a mentális egészségünkre és a szociális kapcsolatainkra

A fizikai aktivitás és a mentális frissesség összefüggései

Az edző kiemeli fizikai aktivitás szerepét is a döntési fáradtság leküzdésében. „Sokan tapasztalhatják, hogy egy esti edzés után, még ha fizikailag fáradtak is, mentálisan frissebbek és energikusabbak lesznek. Ennek oka, hogy a mozgás során a test különböző anyagokat, például laktátot és szén-dioxidot termel, amelyek pozitív hatással vannak az agy működésére. Az emberi agy rendkívüli módon preferálja a laktátot, mint energiaforrást” – magyarázza Lakatos Péter, hogy mit érezhetünk intenzív mozgás után.

Az edzés során felszabaduló anyagok mentális tisztulást eredményeznek, ami segíthet a döntési fáradtság leküzdésében.

Egy rövid séta a friss levegőn nemcsak a fizikai fáradtságot csökkenti, hanem mentálisan is frissít. A séta során a vérkeringés fokozódik, és a természetes környezet hatására az agyunk is jobban működik. Ezért lehet érdemes egy-egy nehezebb döntés előtt sétálni egyet, hogy újra frissnek érezzük magunkat” - fejti ki a szakértő.

Az „alszom rá egyet” stratégia

Lakatos Péter kitért arra is, hogy sokan hajlamosak halogatni a döntéseiket, mondván, hogy „alszanak rá egyet”. Ez gyakran egyfajta időhúzó taktika lehet, de ugyanakkor pozitív hatása is lehet, ha valóban időt szánunk arra, hogy átgondoljuk a döntést. „Ha a halogatás oka az, hogy nem tudjuk eldönteni, mi a helyes választás, akkor az idő elteltével gyakran világosabbá válik a helyzet. Azonban ha egy döntést csak azért halogatunk, mert félünk meghozni, az tovább növelheti a stresszt és a fáradtságot”- magyarázza.

glamour plusz ikon Kerülni vagy szembenézni? A hatékony problémamegoldás első lépései a munkahelyen

Kerülni vagy szembenézni? A hatékony problémamegoldás első lépései a munkahelyen

Az életmód tanácsadó szerint a legjobb, ha felismerjük, hogy a legtöbb döntés nem élet-halál kérdése, és nem érdemes túldramatizálni őket:

a gyorsabb, határozott döntések sokszor jobbak, mint a hosszasan elhúzott dilemmázás, mert így elkerülhetjük a felesleges stresszt.

A környezet szerepe a döntéshozatalban

A szakértő beszélt arról is, hogy a környezetünk és a fényviszonyok is komoly hatással lehetnek a döntéseinkre. „A természetes fény, különösen a napfény, serkenti a kortizol és a melatonin termelődését, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy frissebbek legyünk. Télen, amikor korábban sötétedik, gyakran fáradtabbnak érezzük magunkat, míg nyáron a hosszabb nappalok segíthetnek abban, hogy tovább maradjunk éberek” - tájékoztat az edző, aki kiemelte, hogy a mozgás, különösen a gyaloglás, pozitív hatással van az agyműködésre.

Az úgynevezett „kontrollterápiás mozgások”, mint például a gyaloglás, elősegítik a kreatív gondolkodást és a jobb döntéshozatalt. Ezért érdemes egy-egy nehéz döntés előtt akár csak néhány percet sétálni, hogy „átmossuk” az agyunkat.”

Hogyan hozhatunk jobb döntéseket?

A döntési fáradtság leküzdése és a jobb döntéshozatal érdekében Lakatos Péter több praktikus tanácsot is megosztott. A szakember szerint az egyik legfontosabb, hogy rendszerezzük az életünket, és minimalizáljuk a mindennapi rutindöntések számát. Ezáltal több energiánk marad a fontosabb döntésekre. Emellett érdemes olyan emberekkel körülvenni magunkat, akik jól döntenek, hiszen

a döntéshozatal is tanulható készség.

Minden készség fejleszthető. Gyakorlással egyre jobb döntéseket hozhatunk, és a tapasztalataink révén egyre hatékonyabban kezelhetjük a döntési fáradtságot” - zárja a beszélgetést Lakatos Péter, tanácsai alapján tehát érdemes tudatosan figyelni arra, mikor hozunk fontos döntéseket, és hogyan kezeljük a döntési fáradtságot.

glamour plusz ikon Már húsz perc természetben töltött idő bizonyítottan csökkenti a stresszt - beszélgetés Bukovicsné Békefy Daisy-vel és Michaletzky Luca pszichológussal

Már húsz perc természetben töltött idő bizonyítottan csökkenti a stresszt - beszélgetés Bukovicsné Békefy Daisy-vel és Michaletzky Luca pszichológussal

Ha sikerül minimalizálni a rutindöntések számát, és megtaláljuk a módját annak, hogyan töltsük fel mentális energiánkat a nap folyamán, akkor hosszú távon is jobb döntéseket hozhatunk, amelyek pozitívan befolyásolják mindennapi életünket.