Az öt leghatékonyabb kezdő lépés a digitális detox megkezdéséhez
Napjainkban, életünk valamennyi területét áthatja a technológia. A digitális detox, vagyis az életünk digitális méregtelenítése az öngondoskodás szent grálja lett azok számára, akik mentális tisztánlátásra és belső békére vágynak.
Ébren töltött óráim nagy részét én is a képernyők előtt töltöm, hiszen cikkeket írok, online tartom a coaching alkalmaim jelentős részét, valamint prezentációkat és hasznos anyagokat állítok össze a számítógépemen a workshop-jaimra is. Az e-mailek sorozata, a közösségi média és a képernyő előtt töltött munka mellett sokak számára a teljes kikapcsolódás gondolata vágyálomnak tűnhet.
Felmerül a kérdés: hogyan tesztelhetném az egyik legnépszerűbb biohacking módszert anélkül, hogy veszélyeztetném a munkámat? Az igazság az, hogy nem tudtam teljesen offline lenni, de mindent megtettem, hogy megtaláljam azt az egyensúlyt, ami egy egészségesebb és nyugodtabb életmód felé terelhet. Ebben a cikkben megosztom a digitális detox hetem tapasztalatait és néhány tudományos érdekességet is.
A digitális túlterheltség
Először is nézzük meg, miért lehet szükségünk egyáltalán egy digitális méregtelenítésre. Az emberek átlagosan több mint hét órát töltenek naponta a képernyők előtt, és sokan, közöttük én is, alkalmanként ennél többet is. Az ilyen mértékű digitális fogyasztás számos problémát okozhat. Kutatások szerint a túlzott képernyőidő összefüggésbe hozható a fokozott szorongással, a rossz alvásminőséggel, a csökkent koncentrációval, sőt, még az érzelmek feldolgozásának nehézségeivel is.
Egyértelmű jelek, hogy veszélyben a lelki egészséged – Erre figyelj, ha magadon észleled!
Bár nem minden képernyőidő káros, a folyamatosan felugró értesítések, a közösségi média végtelen görgetése és a multitasking túlterhelheti az agyat, ami mentális fáradtságot vált ki és csökkenti az általános jól-létünket.
Pszichológiai szempontból a probléma az állandó stimulációs igényünkben rejlik. Minden egyes értesítés, like vagy hangjelzés egy adag dopamint szabadít fel, vagyis egy adag jó érzést keltő neurotranszmittert. A dopamint úgy ismerheted, mint a jutalom-hormonunkat, amely jutalmazza azt, ha valami élvezetes dolgot csinálunk. A hátránya? Függővé válunk ezektől a rövid ideig tartó, gyors kielégülést hozó ingerektől, ami megnehezíti, hogy ellenálljunk a digitális figyelem-elterelés csábításának.