A Földet is óvod, ha rendet teszel a digitális életedben

Teljesen normális, ha az utazásaidról készítesz képeket, de ne feledd: emlékeket gyűjtesz, nem digitális szemetet!
Érthető, ha megörökíted az utazásaidat, de inkább gyűjts több emléket és kevesebb digitális szemetet!
Fotó: Jordan Siemens/Getty Images

Talán rendben van a szekrényed, a lakásod, és talán a gondolataidban is rendet tettél, de mi a helyzet a digitális életeddel? Nem csak arra gondolunk, hogy milyen alkalmazások vannak a telefonodon, hanem arra a rendrakásra, amely a digitális térben indul, és jobbá teszi a világot, vagy éppen a hús-vér világban védi az értékeidet.

Emlékszel még, mikor regisztráltál valahova először az interneten, és mi volt az az oldal? Tudod, mennyi fényképet töltöttél fel a felhőbe, és mennyi olyan van, amit sosem néztél meg? Hány szelfit készítesz és tárolsz valahol, amíg csak egyet töltesz fel? És tudod, hogy ez mit jelent a Földnek? És hogy hogyan hat egy kis rendrakás az eszközeid élettartamára? Ezek azok a kérdések, amelyeket érdemes feltenni magadnak, majd akár apránként is nekikezdeni a rendrakásnak.

A digitális rendrakás napja

2025-ben március 15-én elsősorban a márciusi ifjakra emlékezünk, de egyben ekkor lesz a digitális rendrakás napja is, aminek célja, hogy felhívja a figyelmet a digitális szennyezésre, és az online jelenlét tudatosabbá tételére. És hogy ez miért izgalmas?

Például azért, mert a felmérések szerint az adatok kilencven százalékához soha többé nem nyúlnak három hónappal a feltöltések után. Vagy mert az internethasználat kilencszáz-millió tonna szén-dioxidot generál évente. Vagy éppen azért, mert 2022-ben nagyjából hetven millió szervert használtak arra, hogy adatot tároljanak rajta, amelyek hűtése és fenntartása több millió tonna széndioxid-kibocsátással jár, és jelentős része tulajdonképpen e-hulladékot tárol.

glamour plusz ikon „A nők végre megérkeznek a saját erejükbe!” – Interjú Schultz Nórával, aki a Parlamenttől a TikTokig formálja a politikát

„A nők végre megérkeznek a saját erejükbe!” – Interjú Schultz Nórával, aki a Parlamenttől a TikTokig formálja a politikát

Digitális minimalizmus

Sokan esünk abba a hibába, hogy az hisszük, minél több fotót készítünk, minél több alkalmazást használunk, és minél több emailt írunk a munkahelyünkön, annál jobb lesz. Pedig például Svend Brinkmann filozófus szerint az út a boldogsághoz nem a több megszerzése, hanem az, hogy kevesebbet akarunk, azaz értékeljük és jól elvagyunk azzal, ami van. Szerinte ehhez nem önuralomra van szükség, pusztán olyan környezetet kell teremteni magunknak, amely „nem csábít állandóan”.

A digitális minimalizmus olyan fogalom, amit nem azok találtak ki, akik szerint a modern technológia rossz, hanem éppen azok, akik szerint a technológia annyira jó, hogy csak az értékes dolgokra fókuszáljunk. Nem azt mondják, hogy egy-egy alkalmazás vagy techvállalat a rossz, hanem hogy annyi különböző dolog próbálja folyamatosan elrabolni a figyelmünket és manipulálni a hangulatunkat, ami ijesztő, és egyre kevésbé ellenőrizhető. Ez ellen pedig tenni kell.

Heti program

technológia rossz, hanem éppen azok, akik szerint a technológia annyira jó, hogy csak az értékes dolgokra fókuszáljunk. Nem azt mondják, hogy egy-egy alkalmazás vagy techvállalat a rossz, hanem hogy annyi különböző dolog próbálja folyamatosan elrabolni a figyelmünket és manipulálni a hangulatunkat, ami ijesztő, és egyre kevésbé ellenőrizhető. Ez ellen pedig tenni kell.

Szabadulj meg attól, ami felesleges

Átmenetként a fizikai és a digitális világ közötti rendrakásban kezdd azzal, hogy megszabadulsz az olyan eszközeidtől, amelyekre már nincs szükséged. Az első mobilodhoz talán még szentimentális emlékeid fűződnek, de a harmadikhoz már biztosan nem. Igaz ez a tabletekre, laptopokra, okosórákra vagy régi hangfalakra is.

Próbálj életet lehelni az eszközeidbe, és reszetelni őket, azaz állítsd vissza a gyári beállításokat, hogy minden adatot és beállítást törölj. Ha még nem túl régi a készüléked, de már póttelefonnak sem jó, akkor használhatod például az okosotthonod irányítóközpontjának, vagy el is adományozhatod.

Töröld a nyilvánosan hozzáférhető adataidat

Volt már olyan, hogy rákerestél a nevedre, hogy mit dob ki az internet? Valószínűleg lesznek olyan oldalak, amelyek azt ígérik, hogy az előfizetőik láthatják az elérhetőségeidet, legyen szó az e-mail címedről vagy a telefonszámodról.

glamour plusz ikon A nepo petek felemelkedése - ilyen az, amikor egy házi kedvencből világsztár lesz

A nepo petek felemelkedése - ilyen az, amikor egy házi kedvencből világsztár lesz

A jó hír az, hogy nem lehetetlen lekerülni ezekről az oldalakról. A rossz hír az, hogy egy kicsit több időt vesz igénybe, mert egyenként kell végigmenni rajtuk. De attól függően, melyik oldalakon találsz bármilyen információt magadról, kérheted hogy töröljék.

Nézd át a telefonod!

Ha egyébként is sokat nyomkodod a telefonodat, akkor most kifejezetten ez lesz a feladat. Nézd át, milyen alkalmazásokat találsz, és ha van olyan, amelyikről elsőre azt sem tudod, hogy mire való, azt érdemes törölni. Ha találsz például egy játékot, amiről tíz perc után rájöttél, hogy nem neked való, akkor ne csak az alkalmazást töröld, hanem a regisztrációdat is.

Túl sok az alkalmazás?

Ha androidos a telefonod, akkor a Play Áruház felületén megnézheted a saját alkalmazáslistádat, és megváltoztathatod a sorrendet úgy, hogy azokat mutassa elől, amelyeket a legrégebben használtál. Meg fogsz lepődni, mi mindenre bukkansz. iPhone esetében pedig az általános beállítások között nézheted meg a tárhelyre vonatkozó adatokat, ahol méret és a legutóbbi használat alapján is rászűrhetsz az alkalmazásokra.

Ha már erre jársz a telefonodban, nézd meg azt is, hogy melyik alkalmazásnak mihez adtál hozzáférést. Biztos, hogy szüksége van a szókeresős játékodnak arra, hogy hozzáférjen a kamerádhoz vagy a névjegyzékedhez? És vajon miért érdekli a szépítő filteres alkalmazást, hogy egészen pontosan hol vagy? Ha valami gyanúsat észlelsz, jobb, ha megszabadulsz az alkalmazástól.

glamour plusz ikon Cseréld fel a struccpolitikát: szakértővel mutatjuk, hogyan olvass JÓL politikai híreket!

Cseréld fel a struccpolitikát: szakértővel mutatjuk, hogyan olvass JÓL politikai híreket!

Emailek és fotók tömkelege

A világban háromszázhúsz-milliárd e-mailt küldenek el naponta, hatvankét-billió spam kering évente, ami húszmillió tonna szén-dioxid-kibocsátást jelent! Itt az ideje, hogy mostantól megfogadd azt a tanácsot, hogy amennyiben olyan hírleveleket kapsz, amelyeket hónapok óta nem nyitottál meg, akkor most kattints rá, és válaszd a leiratkozás gombot. Érdemes néha az e-mailjeidet nem időrendi, hanem méret szerint csoportosítani. Nem is gondolnád, mennyi olyan felesleges leveled van, amely a tárhelyed méretét csökkenti.

Ne őrizd a fotóidat két helyen! Szabadulj meg azoktól a telefonodon, amelyek másolata már a felhőben is elérhető. A Google Fényképek vagy a OneDrive képes arra is, hogy összegyűjtse neked a homályos, nem túl jó képeket, képernyőfotókat, vagy iratokról, papírról készült képeket, hogy könnyedén kitörölhesd ezeket évekre visszamenőleg.

Kukázd ki a regisztrációidat!

A szakértők úgy szokták elmagyarázni, hogy ez miért fontos, hogy gondolj minden egyes online regisztrációdra úgy, mint egy ablakra a házon. Minél több van, annál könnyebb az idegeneknek belátni. Töröld az olyan regisztrációidat, amelyeket nem használsz! Ez egyébként a spamekre is hatással van.

Ez persze nem minden esetben egyszerű, különböző oldalaknál különböző folyamatokkal lehet ezt megtenni. Azonban ha rendszeresen megváltoztatod az e-mailedhez tartozó jelszavaidat, ráadásul olyanra, ami nehezen kitalálható, máris sokat tettél az online biztonságodért.

Nézd át a hozzáféréseket!

Az úgynevezett third-party applikációk veszélyesek lehetnek. Tegyük fel, hogy van egy Facebook-fiókod, amit összekötöttél például a Strava alkalmazással, hogy egyszerűen meg tudd osztani, mennyit futottál. Nincs ebben semmi rossz, ha rendszeresen ellenőrzöd, hogy milyen alkalmazások férnek hozzá a különböző fiókokhoz vagy a böngésződhöz.

Ellenőrizd a Google-, Facebook-, Apple-, Twitter-fiókodhoz, milyen más alkalmazások vagy oldalak csatlakoznak, és ellenőrizd le azt is, hogy a böngésződhöz milyen bővítményeket rendeltél valaha hozzá. Lehet, hogy egy képvágó alkalmazás, lejátszó vagy éppen reklámblokkoló – közös jellemzőjük, hogy szeretnek adatokat megszerezni, ezért csak olyanokat használj, amelyekre feltétlenül szükséged van.

glamour plusz ikon Felnőttkori barátkozás titkai: Így építhetsz erős kapcsolatokat a munkahelyen és azon kívül

Felnőttkori barátkozás titkai: Így építhetsz erős kapcsolatokat a munkahelyen és azon kívül

Szabadulj meg attól, ami nem kell

Ne csak a munkaasztalon tegyél rendet, hanem a számítógépen is, a virtuális asztalodon. Néha a legegyszerűbb megoldásnak tűnik, ha egy fájlt az asztalra teszel, hogy szem előtt legyen. Aztán eljön az a pont, amikor semmi sem lesz szem előtt, ezért érdemes rendet tenni, kiüríteni a kukát. Elsőre furcsának tűnhet, de sokaknál nem az, hogy a böngészőben a felesleges lapokat is időnként be kell zárni.

Ez főleg telefonon lehet veszélyes, ahol vannak, akik bőven száz megnyitott lap felé tudnak menni. Nézd meg, hogy a legutóbbi frissítés van-e a készülékeiden, és rendszeresen indítsd újra őket.