A mentális egészséged könyörög: Hagyd abba a végtelen görgetést!
A közösségi média használatának tudatosítása, valamint a hírcsatornák pozitív, téged építő tartalomra koncentráló szelektálása olyan stratégia, amelyet mentális jóléted védelme érdekében alkalmazhatsz. Te irányítod, hogyan használod, mit "fogyasztasz", és mennyi időt töltesz az online térben. Tedd tudatosabbá és inspirálóbbá a hírcsatornáidat!
Nem árt időről időre a közösségi platformjaid digitális méregtelenítése. Ez persze nem csak ritkább, hanem okosabb görgetést is jelent.
A digitális buborékból való kitörés és a haszontalan online szokások újrafogalmazása megtörténhet anélkül is, hogy teljesen hátat fordítanál a közösségi felületeknek.
1. Szabadulj meg a feleslegesen követett felhasználóktól
Figyeld meg, hogy érzed magad a látottak alapján. Érzékelheted, ha egy bejegyzés féltékennyé, vagy szorongóvá tesz. Ez persze fordítva is működik, amikor motiváltabb illetve boldogabb leszel egy-egy poszttól. Ha egy influenszer, cég vagy közösség folyamatosan negatív reakciót vált ki belőled, akkor valószínűleg itt az ideje a követésed visszavonásának.
Ennél kicsit bonyolultabb, amikor a barátaid, ismerőseid bejegyzései nyomnak le. Ám, ha valami negatív hatással van rád ,- akár részükről akaratlanul is -, akkor némítsd el őket egy ideig. Ne habozz, cselekedj, szűrj minél gyorsabban és rendszeresen!
2. Nem mindegy mire megy el az idő az internet világában
Kritikusabban kell gondolkodni, amikor általánosítod a közösségi média használatát: félóra beszélgetés a barátokkal Messengeren nem egyenlő azzal a harminc perccel, amikor a nyomasztó tartalmakat nézed. Szükséges mérlegelni, és racionális döntéseket hozni, hogy tartalmasabb legyen a online térben töltött idő.
3. Nézd át, és értékelj minden képet külön-külön
Mostanra világossá vált, hogy új barátok, potenciális partnerek és leendő munkaadók nagy valószínűséggel megnézik a közösségi oldaladat. Ilyenkor felmerül a kérdés: ezt akarod látni, amikor az oldalad nézed?
Ez azt ábrázolja, ahogy szeretnéd, ha mások látnának?
Ha valamelyikre nemmel válaszolsz, akkor eljött a kép törlésének az ideje.
4. Legyen csak szórakozás
Lehetetlen a számos felületen megjelenni olyan tartalmakkal, melyek egytől egyig értékesek. Ha nincs időd a Tiktokra készíteni egy vírusszerűen terjedő frappáns videotartalmat, ne ess kétségbe! Ha a közösségi médiában nem a megélhetésed miatt vagy jelen, akkor felesleges ezzel nyomasztanod magad.
5. Lájkolj tudatosan
Amikor az Instagram 2010-ben elindult, a platform még inkább egy zárt közeg, leginkább a vizuális kultúra képviselőinek a terepe volt. Pár év elteltével berobbant a köztudatba ez a közösségi média csatorna, és személyes márkaépítés ideális terepe lett, ezzel együtt a reklámozás is része lett a hírfolyamnak. Az influenszer-kultúra 2014-es megszületése hierarchiát hozott létre az „Insta-híres„ és a „hétköznapi” felhasználók között, és a lájkolási szokások is megváltoztak.
Szánj egy kis időt az önreflexióra, és gondolkodj el azon, mi vezérli reakcióidat görgetés közben.
Nem jó, ha mindennek bedőlsz, ma már sokkal tudatosabb döntéseket kell hozni azzal kapcsolatban, hogy mi az, ami valóban értéket közvetít, aminek valódi mondanivalója van.
6. Kövesd azt, ami jót tesz
Az összehasonlítás automatikus reakcióvá vált, így manapság a közösségi média szorongásra, depresszióra és fizikai jólétre gyakorolt negatív hatásaira összpontosítanak az emberek, míg a pozitívumokat alulértékelik. Fontos azonban megemlíteni, hogy számos olyan Instagram-közösség létezik, amelyek segítik a gyógyulást, az önértékelés javítását és a pozitív mentális jólétet. Kövesd inkább ezeket!