Itt a bizonyíték: a digitális detox a legjobb dolog, amit a mentális egészségedért tehetsz

Te meddig bírod offline, a telefonod nélkül? Illusztrátor: Jen Barbara @barbsiegraphy
Te meddig bírod offline, a telefonod nélkül? Illusztrátor: Jen Barbara @barbsiegraphy
Fotó: Jen Barbara

Az okostelefonok uralmának idején igazi lázadásnak számít visszavonulni, és jelen lenni a pillanatban. Hiába van káros hatással a mentális egészségünkre, a figyelmünket folyamatosan képernyőkhöz láncoljuk. Megterhelő, nem igaz? Ha szeretnél felszabadulni egy kis időre, a legjobb helyen jársz.

Vajon lehetséges napjainkban teljes mértékben elmenekülni a technológiai túlterheltség elől? Ideális esetben a digitális detox azt jelentené, hogy egy általunk meghatározott időintervallumon belül lemondunk az összes digitális eszköz használatáról, és elmerülünk az analóg nyugalomban. Egyáltalán: emlékszünk még, hogy az milyen? Akár vonzó, akár ijesztő a gondolat, egy biztos: a mentális egészségünknek csak jót tehet a digitális méregtelenítés.

Az internet a modern világ csodája – még sosem volt ennyire könnyű szabadon hozzáférni az emberiség által összegyűjtött információkhoz, vagy éppen fenntartani a személyes kapcsolatainkat a világ másik végén élő szeretteinkkel. Azonban jóból is megárt a sok, és mint minden mást, az online tér előnyeit is tudatosan, mértékkel kell élvezni. Miközben lavinaként zuhannak ránk a figyelmünkért szüntelenül versengő tartalmak, érdemes időről időre kapcsolódnunk a jelen pillanathoz.

Elképzelhetetlennek tűnhet, de megéri

Természetesen sokkal nehezebb a hétköznapokban lemondani a technológiai eszközökről, mint például egy egzotikus elvonuláson. A tenger hullámait hallgatva egészen más hátrahagyni a külvilágot, mint a lakásba hazaérve, ahol képernyők hada csábít a szünet nélküli médiafogyasztásra, de az utóbbi épp ugyanúgy megéri. Se okostelefon, se tablet, se számítógép – és a tévén sem ér streamelni!

Nyaraláskor kifejezetten érdemes digitális detoxot tartani, hogy a kikapcsolódás tényleg pihentető legyen.
Fotó: Getty Images / Aleksandar Georgiev

A digitális detox célja, hogy megszabadítson a folyamatos információáradattól, hogy ne értesítések keltsenek és ringassanak álomba minden nap, és ami mindennél fontosabb, hogy végre önmagadra és a való világra koncentrálhass. Még ha nem is engedheted meg, hogy teljes mértékben lemondj a technológiáról, legalább a közösségi média béklyóját tépd le magadról egy kis időre.

glamour plusz ikon Nem szégyen terápiára járni, még akkor sem, ha nincsenek „nagy” problémáid

Nem szégyen terápiára járni, még akkor sem, ha nincsenek „nagy” problémáid

Meg fogod köszönni magadnak, hogy belevágtál

Az online világban való állandó jelenlét rendkívül negatív hatással van a mentális egészségre. Míg a közösségi média túlzásba vitt használata egyes felhasználóknál fokozza a magány érzését, a depressziót és a szorongást, másoknál az elaprózott figyelem, a minőségtelen alvás és a koncentráció hiánya okoznak problémát, a negatív önképre és testképre tett hatásról nem is beszélve.

Az időközönként beiktatott digitális detoxnak azonban számos előnye van. Jelentősen csökkenti a stresszt, élénkíti a közérzetet, erősíti a koncentrációt és serkenti a kreativitást, ráadásul elősegíti a pihentető alvást és a tudatos jelenlét gyakorlását. Az alábbiakban segítünk, hogy visszanyerd az irányítást az életed felett, közvetlenül arra fordítva a figyelmedet, amire valóban szeretnéd.

Kevesebb stressz, jobb koncentráció és közérzet - csak néhány a digitális detox előnyei közül
Fotó: Getty Images /Westend61

Hogyan csináld?

Először is, határozd meg, mekkora időintervallumú digitális detox beiktatását tudod vállalni: lehet szó egy napról, egy hétvégéről, vagy akár egy egész hétről is, de ha csak napi pár órára hagyod magad mögött az online világot, már azzal is rengeteget tehetsz a mentális egészségedért. Mielőtt belevágnál, ne felejtsd el jelezni a családodnak és a barátaidnak, hogy visszavonulsz egy kis időre.

Amikor elérkezik a méregtelenítés ideje, kapcsold ki az eszközeidet, és lehetőleg helyezd őket olyan helyre, ahol nem is okoznak kísértést számodra. Próbáld meg lecsendesíteni a sürgető érzést, hogy minden pillanatban elérhetőnek kell lenned, vagy hogy éppen lemaradsz valami rettentő fontos dologról – most légy jelen, minden más várhat. Akár meg is kérhetsz valakit, hogy legyen veled offline.

És akkor most?

Elképzelhető, hogy hirtelen azt sem tudod majd, mit kezdj magaddal, pedig a digitális detox épphogy tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy élvezd az élet minden egyes percét: készíts magadnak teát, gyújts gyertyát, vegyél forró fürdőt, olvass, süss vagy főzz valami finomat, esetleg fess vagy rajzolj – a lehetőségek tárháza határtalan. Bármit megtehetsz, amire eddig úgy tűnt, hogy semmi időd nincsen.

Próbáld ki, milyen úgy élményeket gyűjteni a barátokkal, hogy nem akarod azt azonnal megosztani a közösségi médiában
Fotó: Getty Images/jacoblund

Nem is feltétlenül kell otthon maradnod ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a technológiamentes órákból: menj el egy koncertre, kiállításra, vagy indulj felfedezőútra, sétálj, kirándulj, esetleg jógázz és meditálj a szabad ég alatt. Vidd el magaddal a családodat, a barátaidat, és gyűjts pár fantasztikus élményt anélkül, hogy rögtön meg akarnád osztani az egészet a közösségi médiában.

Amikor visszatérsz

A digitális detox nagyszerű dolog, de az online világ – sajnos, vagy nem sajnos – napjainkban elkerülhetetlen. Szükség van rá a szeretteinkkel való kapcsolattartás, a munkánk, vagy éppen az ügyeink intézése során. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen a képernyőidő és a tartalmak szabályozásával igenis lehetséges kiegyensúlyozott, egészséges kapcsolatot ápolni a használatával.

A legtöbb, amit tehetsz, hogy tudatos médiafogyasztóvá válsz: csakis rajtad múlik, mire szenteled a figyelmed, milyen embereket és oldalakat követsz – bátran állítsd fel a határaidat, kövess ki, törölj és blokkolj bárkit és bármit, ami nem tesz jót a lelki békédnek. Amikor csak teheted, tarts méregtelenítést, vonulj vissza rendszeresen az analóg valóságba és élvezd a képernyőkön túli életet.